Politika

Član Savjeta GI “21. maj” pisao premijeru i predsjedniku Skupštine

Zeković: Nedostatak informacija o obilježavanju Dana sjećanja na žrtve Srebrenice

Koordinator i član Savjeta Građanske inicijative “21. maj” Aleksandar Saša Zeković povodom predstojećeg 11. jula obratio se predsjedniku Skupštine Aleksi Bečiću i predsjedniku i potpredsjedniku Vlade Crne Gore, Zdravku Krivokapiću i Dritanu Abazoviću, zbog evidentnog nedostatka informacija o tome da li će i na koji će način država Crna Gora ove godine obilježiti sjećanje na žrtve Srebrenice.

Zeković: Nedostatak informacija o obilježavanju Dana sjećanja na žrtve Srebrenice Foto: Foto: UPCG
Portal AnalitikaIzvor

„U javnosti se stekao dojam da je fokus pažnje crnogorskih zvaničnika na komemorativnim aktivnostima van zemlje, što nije u duhu usvojene Rezolucije“, kazao je Zeković.

On je ukazao da se zvanična i operativna odluka Vlade Crne Gore o Danu sjećanja na žrtve Srebrenice trebala donijeti bez daljeg odlaganja, već danas, pri čemu je, uz ostalo, potrebno definisati i ponašanje državnih organa i organa lokalne samouprave, kao i način isticanja državnih simbola.

„Od posebne je važnosti da se predstave zvanične komemoracije i drugi planirani događaji, ukaže medijima kako bi svoj radio, televizijski i ostali program prilagodili ovom datumu i podržali odluku Skupštine Crne Gore kojom se ističe značaj 11. jula. Dodatno, važno je da se na vrijeme skrene pažnja ugostiteljskim objektima i organizatorima kulturno-zabavnog programa kako bi planirane aktivnosti za taj datum uskladili saodlukom države Crne Gore da se tog dana iskazuje poštovanje i sjećanje na sve žrtve genocida u Srebrenici“, podvukao je Zeković.

Iz Građanske inicijative “21. maj” ističu važnim da Vlada Crne Gore pozove nosioce najviših državnih funkcija - predsjednika države, Skupštine i Vlade te predsjednike svih opština u Crnoj Gori da se, uz ostale planirane aktivnosti, povodom pamćenja genocida u Srebrenici oglase primjerenim izjavama kako bi se započelo njegovanje kulture sjećanja i na lokalnom nivou.

Integralni tekst pisma prenosimo integralno:

Uvaženi predsjedniče Skupštine,

Poštovani predsjedniče Vlade,

Uvaženi potpredsjedniče Vlade,

Skupština Crne Gore je usvojila nedavno Rezoluciju o genocidu u Srebrenici kojom se, konačno, na jasan i odlučan način iskazuje društvena odgovornost i moralna kultura našeg društva i države.

Skupština Crne Gore je kroz Rezoluciju o genocidu u Srebrenici naglasila značaj i potrebu da se ustanovi 11. jul danom sjećanja na žrtve Srebrenice.

Kako se bliži 11. jul u javnosti se već osjeća priličan nedostatak informacija o tomeda li će i na koji će način država Crna Gora ove godine obilježiti sjećanje na žrtve Srebrenice. U javnosti se stekao dojam da je fokus pažnje crnogorskih zvaničnika na komemorativnim aktivnostima van zemlje, što nije u duhu usvojene Rezolucije.

Od posebne je važnosti da se predstave zvanične komemoracije i drugi planirani događaji, ukaže medijima kako bi svoj radio, televizijski i ostali program prilagodili ovom datumu i podržali odluku Skupštine Crne Gore kojom se ističe značaj 11. jula. Dodatno, važno je da se na vrijeme skrene pažnja ugostiteljskim objektima i organizatorima kulturno-zabavnog programa kako bi planirane aktivnosti za taj datum uskladili sa odlukom države Crne Gore da se tog dana iskazuje poštovanje i sjećanje na sve žrtve genocida u Srebrenici.

Zvanična i operativna odluka Vlade Crne Gore o Danu sjećanja na žrtve Srebrenicetrebala bi se donijeti bez daljeg odlaganja, već danas, pri čemu je, uz ostalo, potrebno definisati i ponašanje državnih organa i organa lokalne samouprave, kao i način isticanja državnih simbola.

Važno je da Vlada Crne Gore pozove nosioce najviših državnih funkcija - predsjednika države, Skupštine i Vlade te predsjednike svih opština u Crnoj Gori da se, uz ostale planirane aktivnosti, povodom pamćenja genocida u Srebrenici oglase primjerenim izjavama kako bi se započelo njegovanjekulture sjećanja i na lokalnom nivou.

Portal Analitika