Društvo

Ima mjesta za poboljšanje rada pojedinih institucija sistema

ZEKOVIĆ I RADOVIĆ: CG bilježi napredak u borbi protiv policijske brutalnosti

Međunarodni je dan borbe protiv policijske brutalnosti. Kada je riječ o Crnoj Gori, naša država bilježi samo napredak, poručuju sagovornici Nove M. Ipak, kako navode, mjesta za poboljšanje rada pojedinih institucija sistema ima.

ZEKOVIĆ I RADOVIĆ: CG bilježi napredak u borbi protiv policijske brutalnosti Foto: UP
Nova MIzvor

Crna Gora registruje ozbiljnije i profesionalnije pristupanje policije, što neminovno proizvodi manje primjera torture policije, kaže za Novu M predsjednik Savjeta za građansku kontrolu rada policije Aleksandar Zeković.

Ono što možemo reći jeste da svjedočimo ozbiljnijem napretku, kvalitetnom napretku i mnogo ozbiljnijim pristupima, kada je riječ o uspostavljanju kulture odgovornosti.

Zeković potcrtava da je to rezultat zajedničkog rada Vlade i civilnog sektora, zaduženog za ovu oblast. Ministarstvo pravde, Savjet za građansku kontrolu rada policije i NVO “Građanska alijansa” zajednički su objavili prvo crnogorsko izdanje Priručnika za djelotvornu istragu i dokumentovanje torture i drugog svirepog, nečovječnog ili ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja. Ovom aktivnošću, Crna Gora, navodi Zeković, potvrđuje svoje opredjeljenje da se kroz punu otvorenost i saradnju državnih institucija i civilnog društva može doprinijeti iskorijenjivanju svih oblika zlostavljanja i mučenja.


Rekao bih da je Ministarstvo pravde u ovome imalo noseću ulogu i želio bih da iskoristim priliku da pohvalim pristup ministra pravde i potpredsjednika Vlade Zorana Pažina, koji je prepoznao važnost ove inicijative, pružio punu podršku.
Ipak, da problem sa policijskom torturom u određenoj mjeri i dalje postoji, ukazuju izvještaji međunarodnih organizacija. Kako za Novu M priča Milan Radović iz Građanske alijanse, koji je radio na publikaciji, iako je situacija po ovom pitanju bolja u odnosu na ranije godine, postoje brojni propusti u sistemu.

Tu negdje vidimo značajan nedostatak i prostor da se unaprijedi praksa, kada je u pitanju medicinsko izvještavanje. Onog trenutka kada povrijeđeni građani dođu u neku zdravstvenu ustanovu i prijave ljekarima da su žrtva policijske brutalnosti, tada zdravstveni radnici nisu u prethodnom periodu kvalitetne izvještaje pravili, na osnovu kojih bi kasnije Tužilaštvo i sud mogli čvršće dokaze da izvode, kako bi donijeli dobre odluke.


Svi mehanizmi kontrole bi, navodi Radović, trebalo da jačaju.

Kada pričamo o konkretnim problemima, ono što mi iz Građanske alijanse tu vidimo jeste, prije svega, da se istrage i dalje vode protiv građana koji su u istom incidentu optuženi da su napali policijske službenike, a u istom incidentu su prijavili da su žrtva policijske brutalnosti, mnogo su prije oni procesuirani, nego što to bivaju policijski službenici.

Torturase, kako se navodi u publikaciji,prepoznaje kao velika briga međunarodne zajednice. Tortura se tiče svih članova ljudske porodice zatoštoona dovodi u pitanje sâm smisao našeg postojanja i nade u svijetliju budućnost”.

 
Portal Analitika