Komentar

Komentar

Zdravkove njemačke veze

Crnogorski premijer više puta je naveo da je njemački đak. Računajući na našu stereotipnost, to mu valjda dođe kao legitimacija da je sve što radi organizovano. Devetomjesečni - zašto ne reći trudnički staž njegove Vlade i iskustvo koje je donijela demokratska oplodnja osvježenja — svjedoče nam da se zbilja radi organizovano, ali na nestanku građanske i euroatlanske Crne Gore.

Zdravkove njemačke veze Foto: Foto: Screenshot
Boban Batrićević
Boban BatrićevićAutor
Gradski portalIzvor

Helmut Kol ili neko drugi?

Kad su ga jednom pitali ko mu je politički uzor brzo je odgovorio da je to Helmut Kol. Kaže - on je ujedinio dvije Njemačke! Pošto je istorijski poznato da dvije Crne Gore nikad nijesu postojale, a pošto Zdravko kao njemački đak ništa ne radi i ne kaže slučajno, znajući njegove ideološko-političke nazore, očigledno je da je premijer uz pomoć ove paralele iskazao svoje težnje ka ponovnom „ujedinjenju“ Crne Gore i Srbije.

Uostalom, i sam je jednom rekao da je kojim slučajem bio premijer Crne Gore 2006. godine, referendum o nezavisnosti se ne bi zbio. Zato nam se njegovo ugledanje na Kola čini pretencioznim. Ali nije da nema primjera iz njemačke istorije s kojima bi se Zdravko, zbog svog dosadašnjeg rada i ponašanja, mogao uporediti budući da je svaki njegov javni nastup festival po sebi, iza kojeg ostaje obilje materijala za istoriju satire. Tokom previranja u Njemačkoj poslije Prvoga svjetskog rata u Bavarskoj je, u aprilu 1919. godine, formirana revolucionarna, tzv. Bavarska Sovjetska Republika. Jedan od lidera „narodne vlade“, koju je predvodio Ernst Toler, bio je i Franc Lip, raspoređen na mjesto komesara za vanjske poslove. Lip je inače, i prije i poslije ovog kratkotrajnog političkog zenita, za šire njemačko društvo bio totalni anonimus. U istoriju je, kao naš Zdravko, ušao sasvim slučajno, a istoriografija ga pamti zbog njegovog suludog telegrama Vladimiru Iljiču Lenjinu i Papi Benediktu XV u kojemu je, između ostalog, naveo đe se nalazi ključ od ministrovog wc-a. Takođe, u jednom drugom pismu upućenom njegovom prijatelju koji se bavio transportom, Lip je nonšalantno naveo da je objavio rat Švajcarskoj jer mu „ti psi“ nijesu htjeli ustupiti 60 lokomotiva koje su mu bile neophodne, pritom ističući da će zatražiti papine blagoslove budući da je s njim, veli, u dobrim odnosima.

Kategorički imperativ

Drugu Zdravkovu njemačku vezu nalazimo u istoriji njemačke filozofije. I to ni manje ni više nego kod velikog Kanta. Jedan od zaštitnih znakova Zdravkove predizborne turneje bila je boca. Svojevrsna groupie girl, uvijek pri ruci, vjerna i spremna da izazove marketinšku buru i kontroverzne komentare. Ni nakon izbora na funkciju, premijer nije odustao od svojeg totema. Uz bocu, Zdravkov imidž posebno krasi odanost onostranosti i metafizici. Upitan da prokomentariše zašto Vlada nije učinila više da spriječi vjerska okupljanja tokom pandemije, izjavio je da to nije pitanje zemaljskih zakona, već da je to „u domenu metafizike“. Iz mnogih anegdota o Imanuelu Kantu jedna se nevjerovatno podudara sa Zdravkovim Weltanschauung-om. Naime, kad su Kanta pitali da jednostavnije objasni što je fizika a što metafizika, navodno je za primjer uzeo, ni manje ni više nego — bocu! Prvo ju je stavio na sto i rekao da je boca fizika. Potom je uklonio, pokazao na mjesto đe se boca nalazila i objasnio da su oblik i prostor koji je boca zauzimala zapravo — metafizika.

Drug iz lagera

I treća i ključna stvar koja nam otkriva Krivokapića kao tipičnog njemačkog đaka jeste njegova potonja fotografija s pijace. Na njoj je sve nekako njemački. Sandale poput onih koje su nosili turisti iz Istočne Njemačke kad specijalno dobiju dozvolu da pośete jugoslovensko primorje i dobroćudna poza porodične figure. Nalik kakvoj figurini materinstva iz protogermanske kulture s izrezbarenim simbolima na stomaku koji slave božanstva i plodnost — Sve mogu u Persifalu, koji mi moć daje. Onom slikom Zdravko nas je definitivno ubijedio da nije populista i da forsira Merkel stil života. Jednako kao što je prvoga dana došao na posao taksijem, a onda komotno nastavio službenim mercedesom. Njemačka kola za njemačkog đaka.

Besmisao

Besmisao ovog teksta leži u Zdravkovoj ulozi. On je tu da nas zabavi, nasmije i nadoji duhom svetijem. Iza te tobožnje skarednosti kriju se veoma opasne namjere. Pored svih pritisaka, Zdravko njemačkom sistematičnošću nastavlja ono što je Amfilohije zamislio, pretvarajući ovu zemlju u srpsku provinciju. Dok se mi podsmijavamo njegovim gafovima, on i njegov šef obavještajne službe pripremaju ustoličenje Joanikija Mićovića u Cetinjskome manastiru, što će u simboličkom pogledu biti totalna kapitulacija Crne Gore pred Srbijom i Crkvom Srbije.

Čudni su putevi germanski.

Portal Analitika