Devetnaesta Ljetnja škola za mlade diplomate “Gavro Vuković“, završena je danas, svečanom ceremonijom održanom u vili “Gorica“, u Podgorici, saopšteno je iz Ministarstva vanjskih poslova.
Kako su kazali iz tog resora, centralna tema ovogodišnje Ljetnje škole bila je “Od pravila do realnosti: diplomatija u vremenu kretanja“, a program se odvijao od 21. do 26. juna u Kolašinu, Cetinju, Žabljaku, Budvi, Kotoru i Podgorici.
Generalni sekretar Ministarstva vanjskih poslova Adis Pepić je, govoreći na završnoj ceremoniji, istakao da je Crna Gora bila dobar domaćin, te da su polaznici kroz predavanja i nova poznanstva unaprijedili znanja i potvrdili važnost diplomatije.

“Crna Gora je tokom proteklih dana okupila mlade ljude, spajajući ideje i perspektive različitih zemalja i kultura. Inspirativno je gledati kako se kroz dijalog, razmjenu iskustava i nova prijateljstva grade mostovi koji će trajati mnogo duže od ovog programa“, poručio je Pepić, dodajući da je cilj škole jačanje diplomatskih odnosa i međusobne saradnje.
Istakao je da je za našu državu posebna čast što je domaćin ovakvih susreta, te da energija i spremnost mladih da uče jedni od drugih potvrđuju da je ulaganje u njih najveća investicija u bolju budućnost svih nas.
“Uvjeren sam da danas napuštate Crnu Goru ne samo sa novim znanjem i vrijednim kontaktima, već i osjećajem odgovornosti da pomognete u izgradnji svijeta u kojem je dijalog jači od podjela. Neka vas na tom putu vodi jedna misao – granice određuju gdje države počinju i završavaju, ali ideje, znanja i prijateljstva definišu koliko daleko možemo da idemo“, zaključio je Pepić.

Kako su pojasnili, tokom šestodnevnog programa, 58 mladih diplomata iz 48 država – uključujući Albaniju, Alžir, Austriju, Azerbejdžan, Bahrein, Belgiju, Bosnu i Hercegovinu, Bugarsku, Dansku, Egipat, Estoniju, Filipine, Francusku, Grčku, Gruziju, Hrvatsku, Indiju, Irsku, Island, Izrael, Jermeniju, Kinu, Kosovo, Kuvajt, Litvaniju, Maldive, Maltu, Meksiko, Moldaviju, Maroko, Njemačku, Pakistan, Palestinu, Paragvaj, Peru, Rumuniju, San Marino, Sjedinjene Američke države, Sjevernu Makedoniju, Slovačku, Španiju, Suvereni viteški Malteški red, Švajcarsku, Tunis, Tursku, Ujedinjene Arapske Emirate, Urugvaja i Crnu Goru, imalo je priliku da kroz brojne panel diskusije, predavanja i radionice razmijeni znanja, ideje i iskustva sa istaknutim stručnjacima, profesorima i diplomatama.

Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore organizuje Ljetnju školu u partnerstvu sa Programom Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), a ceremoniji zatvaranja prisustvovali su i predstavnici diplomatskog kora.
“Ljetnja škola „Gavro Vuković“ potvrdila je status prepoznatljivog globalnog foruma koji okuplja mlade diplomate i diplomatkinje iz cijelog svijeta, pozicionirajući se kao jedan od vodećih programa ove vrste u regionu Zapadnog Balkana, namijenjen budućim liderima i donosiocima odluka”, zaključuju iz MVP-a.









