Kulturno umjetničko društvo “Radoje Dakić Brko” izvođenjem tradicionalnogLjubikolana Guvnu pored hotela Planinka, u nedjelju su zatvorili šesto izdanje festivala Wild Beauty Art.
Tokom Festivala u periodu od 6. jula do 11. avgusta bio je priređen bogat i raznovrstan sadržaj koji je uključivao 21 događaj u glavnom programu.
Više od 100 učesnika iz 10 zemalja regiona i svijeta obogatilo je kulturni sadržaj Žabljaka, te netaknutu, magičnu prirodu Durmitora obojila nijansom umjetnosti, dodajući joj vrijedna značenja i doživljaje.
Kako su podsjetili iz direkcije Festivala, ovogodišnji program je bio podijeljen u nekoliko segmenata, a fokus je bio usmjeren na kreiranje Ethno flavors, programskog segmenta formiranog sa željom, idejom promovisanja i popularizovanja kulturne baštine Crne Gore, regiona, ali i drugih naroda svijeta, a počeo je koncertom Amire Medunjanin koja je 6. jula u pratnji benda otvorila Wild Beauty Art.
Iako je najveći dio festivalskog sadržaja okrenut muzici, na programu se neizostavno našao i trodnevni ekološki program, kao i pozorišni segment u sklopu kojeg je Centar za kulturu Žabljak bio mjesto odigravanja dvije vrijedne predstave.
U saradnji sa Univerzitetima Crne Gore, Beograda i Novog Sada, Žabljak kao mjesto gdje je Crna Gora Deklaracijom proglašena ekološkom državom, i kao takva ostala jedina u svijetu i do danas, tri dana je posvetio temi ekologije i problemima klimatskih promjena koje postaju glavna globalna prijetnja.
Održane su radionice, predavanja, akcija čišćenja kao i promocija knjige i filma, a sve to sa namjerom osvješćivanja i bližeg upoznavanja sa tematikom ekologije kao i pronalaženju mogućih rješenja za aktuelne probleme.
Kao i prethodnih godina, sa pažnjom je kreiran i program za najmlađu publiku, pa su tako Udruženje umjetnika Visoko C, u sastavu Marija Cvijić, Branislav Cvijić, Ivan Nikolić i Marina Mikić, iUmjetničko udruženje Artish:Lab, pripremili za mališane interaktivne, djeci prijemčive, interesantne i edukativne sadržaje, te razvijali psiho-motorne sposobnosti kod djece, i njihovu zainteresovanost i ljubav prema umjetnosti.
Jedna od novina ovogodišnjeg izdanja Festivala bila je vizuelna umjetnost, to jest piktogrami inspirisani kulturnom baštinom durmitorskog kraja. U saradnji sa prof.Milošem Vujadinovićem i Vukom Martinovićem, kroz inovativan, moderan i originalan način, privlačeći pažnju kako lokalnog stanovništva tako i domaćih i stranih turista, predstavljeni su simboli stećaka, runolista, divokoze i krilatog konja Jabučila piktogramima u travi, veličine 30 do 50 metara.
Posebnu zahvalnost iz Festivala su uputili publici i najavili da se raduju sljedećim izdanjima.