Politika

Sastanak trajao dva sata, Nimanbegu kaže da Medoks nije prisustvovala

Političari da se dogovore o Vladi, važno izglasati kandidate za Ustavni sud i Sudski savjet

U Skupštini je završen sastanak poslaničkih klubova Demokratske partije socijalista, Socijaldemokratske partije - Liberalne partije, Socijaldemokrata Crne Gore, Bošnjačke stranke, i poslanika Gencija Nimanbegua ispred kluba albanskih poslanika sa šeficom Delegacije EU u Crnoj Gori Oanom Kristinom Popom, ambasadorkom SAD u Crnoj Gori Džudi Rajzing Rajnke, te ambasadorima država članica Evropske unije u Crnoj Gori

Političari da se dogovore o Vladi, važno izglasati kandidate za Ustavni sud i Sudski savjet Foto: PA
B.R.K./M.P.
B.R.K./M.P.Autor
Portal AnalitikaIzvor

Predstavnicima medija obratili su se kratko Draginja Vuksanović-Stanković (SDP) i Boris Mugoša (SD), nakon njih i Suljo Mustafić (BS).

Očekuje se zvanično saopštenje sa sastanka, i to za dva sata.

Nimanbegu: Nije prisustvovala Medoks

Poslanik Force Genci Nimanbegu kazao je predstavnicima medija kako na sastanku nije bilo ambasadorke Ujedinjenog Kraljevstva Karen Medoks.

Poslanici Demokratske partije socijalista nijesu davali izjave. 

"Dva su puta ka Vladi, ali smo spremni i za izbore"

Vuksanović-Stanković istakla je nakon sastanka kako postoje dva puta ka formiranju Vlade.

"Prvi je tehnička Vlada, koja bi pripremila izbore i koja bi imala program i ključne odrednice tog programa, naravno i reforma izbornog zakonodavstva. Drugi put je politička Vlada. Opredijeljeni smo i za vanredne parlamentarne izbore, kako bi smo riješili ovu krizu", kazala je Vuksanović-Stanković. 

Na pitanje šta ambasadori kažu o formiranju Vlade da Demokratskim frontom, Vuksanović-Stanković kaže da "ambasadori smatraju da političari treba da se dogovore o tome".

"U tom dijelu znamo koje su to partije koje dijele ključne evropske vrijednosti", poručila je Vuksanović-Stanković. 

Na sastanku je, kako je kazala, bilo je riječi o ključnim vrijednostima koje treba da vodi crnogorsko društvo.

"Put Crne Gore i jedini ispravni je put u Evropsku uniju i dijeljenje evropskih vrijednosti. Da bismo ušli u Evropsku uniju svi smo se saglasili sa tim da moramo raditi na dijalogu, kako bi smo postigli dogovor oko deblokade pravosuđa, izbora sudija Ustavnog suda i rješavanja ekonomske krize u državi. Ono što je prioritet svih nas jeste, put Crne Gore u Evropsku uniju, dijeljenje evropskih vrijednosti. To je Crna Gora kao suverena država, na evropskom putu i članica Nato-a", kazala je Vuksanović-Stanković. 

"Dobro je da se otvoreno razgovara"

Sastanak je trajao oko dva sata, a Boris Mugoša (SD) kazao je kako smatra da je dobro da se u ovakvim situacijama otvoreno razgovara.

"Objavićemo zajedničko saopštenje, ovo su sastanci u kontinuitetu. Mislim da je dobro da u ovakvim situacijama otvoreno razgovaramo. U Crnoj Gori imamo već dvije smijenjene Vlade za dvije godine", kazao je on.

Ključ je, ističe on, u tome da imamo političku stabilnost nakon što su ove godine pale dvije Vlade.

"Bez političke stabilnosti mi ne možemo da radimo sve one druge stvari koje su neophodne da bi ova država suštinski išla naprijed", poručio je Mugoša. 

Bez izjava poslanika DPS-a

Poslanici Demokratske partije socijalista nijesu davali izjave.

Oni su u prolazu poručili kako je dogovor sa predstavnicima EU da bude objavljeno saopštenje kroz dva sata.

Govoreno i o izglasavanju kandidata za Ustavni sud i Sudski savjet

Poslanik Bošnjačke stranke Suljo Mustafić kazao je kako je govoreno o modelima prevazilaženja aktuelne političke krize, sa fokusom na dijalog političkih subjekata o ključnim stvarima, kao što su izglasavanje kandidata za sudije Ustavnog suda i članove Sudskog savjeta, a kako kaže, govorilo se i o bezbjednosnoj situaciji. 

Bilo je, dodaje, riječi i o mogućim konceptima buduće Vlade.

"Bilo je više modela u opticaju. Nije bilo konkretnijih prijedloga, više je govoreno o načelnim, odnosno da li bi u ovom momentu bio izvjesniji model političke ili neke tehničke Vlade, sa oročenim mandatom na kraći vremenski period", dodao je on.

"Sve stranke koje dijele vrijednosti EU da budu u Vladi"

Mustafić je poručio kako predstavnici partija nijesu tražili prijedlog, već da su oni predložili Vladu koja bi bila evropski orijentisana.

"I to od nekih koji su bili u Vladi i koji nijesu sad, treba u okviru toga tražiti rješenje", dodao je.

Upitan da li Bošnjačka stranka u toj Vladi vidi Demokratski front, Mustafić nije direktno odgovorio.

"Smatramo da sve stranke, bilo da su one u dosadašnjoj vlasti ili opoziciji, one koje su okupljene oko EU vrijednosti, oko reformi našeg društva, oko evropskog puta, oko prihvatanja svih vanjskopolitičkih obaveza, oko prihvatanja obaveza koje proizilaze iz Nato partnerstva, oni koji ne dovode u pitanje ni jednu vrijednost većinskog društva, smatramo da svi oni treba da budu okupljeni u nekoj budućoj Vladi. Da li će participirati ili podržavati tu Vladu, manje je važno, kao i to ko će biti premijer ili ministri. Mnogo su važnije stvari da se dogovorimo oko prioriteta i da se ti prioriteti poštuju, da se njihov redosljed ne zamjenjuje kao što je to bilo u 43. Vladi", dodao je Mustafić. 

Na pitanje da li očekuje da sjednicci Skupštine 20. septembra budu izglasana sva četiri člana Sudskog savjeta, on je podsjetio da su na prošlom zasijedanju Bošnjačka stranka glasala za sva četiri predloga.

"Ja zaista vjerujem da u Parlamentu postoji 49 poslanika ili više od toga koji su svjesni svojih obaveza, a to je jedna od obaveza u oblasti vladavine prava, i vjerujem da će četiri imena biti odabrana i da će Sudski savjet biti zaokružen", poručio je Mustafić.


Portal Analitika