Da bi parlamentarci trebalo da prionu na posao, upozorava ambasador Evropske unije u Crnoj Gori Johan Satler, podsjećajući da je izborna reforma jedan od prioriteta EU. Skupštinsko tijelo zaduženo za taj dio posla za skoro gotovo godinu i po sastalo se svega sedam puta, a za narednu sjednicu čekaju da Radna grupa za izradu zakona o finansiranju političkih subjekata završio posao. Kada bi se nastavak rada Odbora mogao očekivati, nije poznato, ali ovakav tempo rada, prema ocijeni poslanice Jevrosime Pejović, ne ukazuje da će se posao završiti na vrijeme.
Izborni zakoni poslednji put su se mijenjali prije više od deceniju, a skupštinski Odbor formiran je krajem 2023. godine kako bi se uradila reforma. Prvi rok za pripremu zakona nije bio dovoljan za poslanike, a sve sluti da ni novi, koji ističe krajem ove godine, neće biti ispoštovan. Poslednja sjednica Odbora održana je krajem marta, kada se govorilo o Nacrtu zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja. Za naredni sastanak čeka se da Radna grupa završi pripremu tog zakona, a kada će to biti niko od članova ne zna.
Nezavisna poslanica i članica Odbora i Radne grupe Jevrosima Pejović tvrdi da volja da se posao završi na vrijeme postoji, ali navodi da je teško postići da se svi okupe kako bi se sastanci održavali češće.
“Sledeće sedmice organizujemo jedan događaj, parlamentarna grupa članovi OEBS-a će biti domaćini, tako da ćemo nekoliko dana biti odsutni, zatim dolaze i praznici, tako da smo uvijek u tom raskoraku kada ćemo svi moći da se okupimo, jer fizički nismo tu”, kazala je Pejović za "Dan".
Ističe da je zadatak koji Odbor ima jedan o uslova EU, te je i pitanje političke volje da li će se ovoga puta ispoštovati rok do kada ga treba završiti.
“Ukoliko pokažemo upola entuzijazma koliko govorimo da imamo kada je riječ o putu ka EU, taj posao mogli bismo da završimo. Sa druge strane, veliki je to posao, mijenjamo sistem, a važno je i da postignemo koncenzus. Važno je i da otvorimo pitanje otvorenih izbornih lista, tako da ostaje da vidimo, ali mislim da nije realno očekivati da Odbor do kraja godine završi sve zadatke”, zaključila je Pejović.
Da bi poslanici trebalo da prionu na posao, poručio je prije nekoliko dana i ambasador EU u Crnoj Gori, napomiljući da je, pored borbe protiv korupcije, vladavine prava, izborna reforma jedan od prioriteta Brisela.
Prema ocjeni Satlera, pravi je trenutak da se pokrene pitanje održavanja izbora u jednom danu, jer nema izlazaka na birališta u narednih pola godine, kao i da je EU spremna da pomogne u konsultacijama.
“U određenim opštinama imamo blokirane mehanizme izbora koje treba riješiti. Potrebna je i profesionalizacija izborne administracije, tj. prenošenje nadležnosti sa lokalnog na državni nivo”, poručio je Satler.
Nerad odbora kojem je povjerena izborna reforma kritikuju i iz NVO sektora. Iz Centra za demokratsku tranziciju na Konferenciji "Više izbora za građane, više odgovornosti za vlast" koju su organizovali sa Ministarstvom javne uprave, poručili su da je za godinu i pet mjeseci njihovog rada moglo da se završi dosta posla da je za to bilo volje.
“Reforma izbornih zakona tragično je zarobljena u neradu Odbora za sveobuhvatnu reformu izbornih zakona, opstrukcijama, traženju izgovora, nečemu što se može ocijeniti kao nedostatak volje. Da partije žele promjenu, do sada bismo imali rezultat. Najvažniji zakoni čak nisu ni otvoreni za raspravu”, kazala je Milica Kovačević ispred CDT-a.
Uvažiti sugestije i predloge
Poslanica Demokratske narodne partije, takođe članica Odbora, Jelena Kljajević tvrdi da to skupštinsko tijelo sada funkcioniše kako treba, te da održavanje naredne sjednice sada zavisi samo od toga kada će Radna grupa dostaviti Nacrt zakona o finansiranju političkih subjekata u kojem će biti i sugestije civilnog sektora.
“Nisam član Radne grupe koja radi na zakonu, ali koliko sam saznala od kolega, NVO sektor je dostavio nove sugestije i predloge. Sjednice Odbora se zakazuju redovno, sada čekamo da Radna grupa završi svoj dio posla”, kazala je Kljajević za "Dan".
Kada je riječ o mogućem probijanju roka koji Odbor ima, poslanica kaže da to zavisi od toga koliko brzo će se partije dogovoriti oko zakonskih rješenja kojima će svi biti zadovoljni.
“Pokušavamo da uvažimo sugestije i opozicije, da ih saslušamo i da ne budemo ono što su oni bili kada smo bili na toj strani. Samo ono rješenje kojim smo svi zadovoljni je dobro rješenje, nije dovoljno da ono odgovara samo trenutnoj vlasti, tako da dosta stvari zavisi i od opozicije”, zaključila je Kljajević.