A da je to tako, svjedoči i moderna stočna pijaca u Andrijevici napravljena 2006. godine na obali rijeke Zlorečice. I pored toga što je pijaca, uz ulaganja od preko 50.000 eura, urađena po savremenim standardima, sa štandovima i vagom za mjerenje stoke, kao i pratećim objektima i opremom, njene kapije godinama stoje zatvorene. Ova pijaca praktično nikada nije proradila, iako su sredstva za njenu izgradnju obezbijeđena putem inostranih donacija. Umjesto da se na njoj odvija prodaja stoke, cijeli prostor predviđen za stočno pazarište je potpuno devastiran i prepušten propadanju. U međuvremenu došlo je i do otuđivanja opreme na stočnoj pijaci, dok je vaga za mjerenje stoke nestala.
"Mora se priznati da država i lokalna uprava na brojne načine, a prije svega kroz nabavku mehanizacije, davanje povoljnih kredita i kroz druge podsticajne mjere, nastoji da da podstičaj razvoju stočarske proizvodnje na području andrijevičke opštine i cijelog sjevernog regiona. Međutim, to očigledno ne daje neke značajnije rezultate, jer se iz dana u dan suočavamo sa smanjivanjem stočnog fonda. Doduše, imamo usamljene pojedince koji drže dosta stoke, ali većina nekadašnjih torova i štala u našim domaćinstvima su prazni. Zato se ne treba čuditi što je stočna pijaca u Andrijevici urasla u korov. Ona je još jedna potvrda o promašenim investicijama u našem kraju", navodi poznati stočar Milutin Šoškić.
Stočari iz Potkomovlja ističu da bi neko trebalo da odgovara za to što je dozvoljeno da se stočna pijaca u Andrijevici nađe u tako zapuštenom stanju.
"Moderna stočna pijaca je dugi niz godina bila prepuštena zubu vremena, kao da se radilo o ničijoj imovini. Zato na odgovornost treba pozvati one koji su bili zaduženi da vode računa o zaštiti ove imovine, jer niko nema pravo da se na ovakav način odnosi prema zajedničkim vrijednostima. Uostalom, neko je ovdje prevario inostrane investitore koji su uludo dali novac da se pijaca napravi", smatraju potkomovski stočari.
I dok stočna pijaca u Andrijevici urasta u korov, dotle su stočari sa ovog područja primorani da kupca za tržne viškove traže na pazarištu u Beranama.
"Ponedjeljkom, kada je u Andrijevici pazarni dan, za razliku od nekih minulih vremena, na stočnom pazarištu se ne može naći nijedno grlo stoke namijenjeno prodaji. Zato kada se nekome od andrijevičkih stočara javi potreba za prodaju stoke, kupca moraju potražiti na beranskoj stočnoj pijaci, prevaljujući pritom i po tridesetak kilometara u jednom pravcu. S obzirom na to da ni na tamošnjoj pijaci nema organizovanog otkupa i da nakupci po svom slobodnom nahođenju formiraju cijene, dešava se da se pojedini stočari iz Potkomovlja i po nekoliko sedmica uzastopno vraćaju kući sa neprodatom stokom, plaćajući visoke cijene transporta. Mislim da se tako stočarstvo ne razvija", smatra stočar Vučelja Vučeljić.
Zatvorena i sirara u Konjusima
Mještani Konjuha podsjećaju da, uz zatvorenu stočnu pijacu u Andrijevici, i slučaj sirare u njihovom mjestu najbolje potvrđuje da država nije imala odgovarajući pristup za rješavanje nagomilanih problema kada je u pitanju razvoj stočarstava na području limske doline.
"Sirara u Konjusima je počela sa radom 2009. godine i to zahvaljujući ulaganjima koja su obezbijeđena preko MIDAS programa. Sirara je ustupljena na korišćenje Udruženju stočara čiji su članovi pokušali da organizuju kontinuiranu proizvodnju više vrsta sireva. Međutim, ovaj projekat je bio osuđen na propast, jer se radilo o skupoj tehnologiji. Morali smo da zatvorimo siraru, uz konstataciju da je zbog lošeg plasmana čitav posao postao neisplativ", navode konjuški stočari.