To je podstaklo spekulacije da su ljudi koji stoje iza te organizacije spremni da objave još povjerljivih informacija ako ih vlasti budu ometale.
Fajl od 1,4 gigabajta, veći je 20 puta od 77.000 povjerljivih američkih vojnih dokumenata koji je "WikiLeaks" objavio na Internetu prošlog mjeseca, pa stručnjaci za dekodiranje kažu da ga je skoro nemoguće dešifrovati osim ako "WikiLeaks" sam ne otkrije kod.
Brojne su pretpostavke o sadržaju fajla, a među njima je i ona da bi se moglo raditi o 260.000 povjerljivih diplomatskih depeša kojima je navodno imao pristup analitičar za vojna obavještajna pitanja Bredli Mening.
Portparol Stejt departmenta Pi Džej Krouli potvrdio je juče da vlada sumnja da "WikiLeaks" ima bar neke od razmijenjenih poruka državnih zvaničnika.
Sama organizacija "WikiLeaks" ne želi da saopšti šta se nalazi u zaključanom fajlu. Glavni urednik sajta Džulijan Asanž je u jednom televizijskom intervjuu početkom sedmice, odbio da komentariše ali je rekao.
- Znate, možemo zamisliti da u sličnoj situaciji možda vrijedi osigurati se da ne nestanu važni djelovi istorije.
"WikiLeaks", koji objavljuje procurjele zvanične i povjerljive materijale, je do sada odbio da razgovara o ovom fajlu, njenom sadržaju ili kada bi mogao da bude otvoren za javnost.