SNIMAK
Aktivista za ljudska prava Aleksandar Saša Zeković objavio je, dan nakon što je UP saopštila da su službenici policije primijenili policijska ovlašćenja kao i sredstva prinude, snimak na kojem se vidi kako grupa muškaraca napada policajce, jednog od njih „vuku za uši, čupaju za kosu“, njegov kolega takođe ne primjenjuje zakonom propisana sredstva prinude, ali ni dvoje komunalnih policijaca ne reaguju na čitav incident.
Više građana zvalo je dežurnu službu Centra bezbjednosti CB Podgorica i Operativno-komunikacioni centar UP da prijave ovaj događaj.
UP saopštila je da su u petak, oko 23:30 sati, napadnuti policijski službenici, a da je jedan od njih zadobio lakšu povredu ruke. Zbog ovog incidenta privedeno je šest osoba od kojih su tri uhapšene.
Sagovornik Pobjede, bivši policijac sa ogromnim iskustvom na polju održavanja javnog reda i mira, za naš list ocijenio je scene koje se vide na snimku kao mučne i istakao da mu kao nekome ko je proveo godine života u službi, teško pada da gleda policajca kojeg čupaju za kosu, uši, uniformu...
On takođe ocjenjuje da su se u konkretnom slučaju potpuno stekli uslovi za upotrebu sredstava prinude, predviđenih zakonom, i to fizičke snage, ručnog spreja sa omamljujućim sredstvom, sredstava za vezivanje, pa moguće čak i palice.
“Koliko se vidi na onom snimku, policijski službenik ne primjenjuje zakonom predviđena sredstva prinude. Ni kolega koji stoji pored ih ne primjenjuje, i ono što je veoma bitno, komunalni policajac i policajka apsolutno ne pomažu policajcu koji je napadnut, iako prema Zakonu o Komunalnoj policiji, imaju ista ovlašćenja kao redovna policija, kada je u pitanju upotreba sredstava prinude, osim upotrebe vatrenog oružja”, kazao je sagovornik.
Za njega je, kaže, scena sa snimka poraz države.
“Kad obučete uniformu, niste više ni Duško, ni Janko ni Marko, vi ste država Crna Gora. Policija je godinama stigmatizovana zbog prekomjerne upotrebe sile od strane nevladinih organizacija, medija i javnosti. Ovo je produkt takvog djelovanja. Napadnuti policijac je mogao lako da upotrijebi ručni sprej, koji ne bi mogao da izazove teže posljedice po napadače, a sebe bi odbranio”, kazao je Pobjedin sagovornik.
Upotreba fizičke snage, smatra on, bila bi neučinkovita zbog brojnosti napadača. On ocjenjuje kao veoma zabrinjavajuće to da službenik policije na takav napad ne reaguje, niti reaguju kolege da ga brane.
“Crnogorska policija, siguran sam, ne boji se ni kriminalaca ni nikoga, ali nažalost se boji upotrebe sredstava prinude, jer se se godinama policajci razapinju i usljed toga su u strahu od gubitka posla”, zaključuje sagovornik.
ZAHTJEVI
Savjet za građansku kontrolu rada policije, postupajući po sopstvenoj inicijativi i pritužbi građanina iz Podgorice, zatražio je od UP da provjere da li su službenici CB Podgorica postupali u skladu sa ovlašćenjima, stvarnim kapacitetima i očekivanim standardima.
Savjet je saopštio da je upoznat da su i građani prijavili nedolično ponašanje grupe nepoznatih lica prema pripadnicima policije kao i ,,trenutak kada četiri građanina (u civilnoj odjeći) podižu policijskog službenika (u službenoj uniformi) za ruke i noge i iznose ga iz mase, odnosno, distanciraju ga“.
Savjet je preporučio Upravi policije, jer to do sada nije urađeno, da neodložno kontaktiraju sve osobe koji su očevici događaja, bez obzira da li su bili slučajni prolaznici ili su bili gosti ugostiteljskih objekata.
Kako je ukazano da se na društvenim mrežama i u medijima pojavilo nekoliko snimaka koji djelimično rasvjetljavaju događaj, kako u pogledu postupanja prema policiji ali i postupanja policije prema građanima. Savjet se interesovao kod direktora UP za brzi odgovor da li su izuzeti snimci sa svih mogućih lokacija i koliko su korisni, kako za rasvjetljavanje događaja, tako i za provjeru postupanja policijskih službenika prema građanima.
Savjet je zatražio da mu se dostavi izvještaj koji su podnijeli policijski službenici, odnosno nadležne starješine zbog samog događaja, a posebno o upotrebi sredstava prinude. Savjet je zatražio uvid u originalnu, ili kopiju dokumentacije.
Savjet je od v.d. direktora policije, kako je saopšteno, zatražio da utvrdi da li su prilikom službene intervencije ispred ugostiteljskog objekta, ili kasnije, prekoračena ovlašćenja prema nekom od građana, na šta ukazuju određeni snimci, da li je u konkretnoj situaciji zakazala starješinska komunikacija i odgovornost i da li primjećuje da eventualno dolazi do takozvanog plavog zida ćutanja i neprimjerene, protivzakonite, solidarnosti.
Savjet je zahtijevao od direktora Uprave policije, da zbog interesa i povjerenja javnosti, kao starješina Uprave policije, odgovori na dostavljenu listu pitanja koja uključuje, između ostalog, interesovanje da li se moglo spriječiti povređivanje policijskog službenika da su primijenjena u srazmjernoj mjeri sva sredstva prinude i da je kvalitetnije pripremljena intervencija i da je na vrijeme reagovala podrška prema intervenciji, da li su policijski službenici u nekom trenutku bili u opasnosti, da li su primijenjena sva sredstva prinude koja je zahtijevala data situacija i da li su intervenisali službenici sa iskustvom.
Kako se navodi u saopštenju, Savjet očekuje da se UP profesionalno i objektivno odredi prema kapacitetima i postupanju, konkretnom prilikom, službenika Komunalne policije Glavnog grada Podgorica.