Društvo

Mjere Nacionalnog koordinacionog tijela za zarazne bolesti

Zabranjena javna okupljanja, obustavlja se nastava na najmanje 15 dana

Nacionalno koordinaciono tijelo za zarazne bolesti donijelo je danas odluku da se od ponedjeljka, 16. marta, na najmanje 15 dana prekine rad u vaspitno-obrazovnim ustanovama u Crnoj Gori, da se zabrane sva javna okupljanja, posjete bolnicama i zatvorima, kao i uplovljavanje svih kruzera i jahti.

Zabranjena javna okupljanja, obustavlja se nastava na najmanje 15 dana Foto: Foto: Vlada Crne Gore
Izvor

„Elementi naredbe koja je danas usvojena su – da se zabrani uplovljavanje svih kruzera i jahti; okupljanje stanovništva u zatvorenom i na otvorenim javnim mjestima; posjeta licima na bolničkom liječenju; posjeta zatvorenicima; da se prekine obrazovno-vaspitni rad u javnim i privatnim obrazovno-vaspitnim ustanovama u trajanju od najmanje 15 dana, počev od 16. marta. Tokom prekida rada, jednom od roditelja ili samohranom roditelju djeteta koje nije starije od 11 godina, Vlada će obezbijediti plaćeno odsustvo sa rada, osim zaposlenima u zdravstvu“, rekao je na konferenciji za medije potpredsjednik Vlade, Milutin Simović.

Nacionalno koordinaciono tijelo donijelo je, kako je naveo, odluku i da zatvori određeni broj graničnih prelaza (GP) prema susjednim zemljama.

„Moram napomenuti da nabavka robe neće biti ugrožena, već će se odvijati neometano. Nepoštovanje bilo koje ove mjere podlijegaće krivičnoj odgovornosti“, poručio je Simović.

Razmjere epidemije koronavirusa u svijetu su takve da, kaže on, ne postoji nijedan zdravstveni sistem koji može u punoj mjeri da odgovori na sve potrebe.

„Preporuka Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) je da zemlje koje mobilišu ukupnu društvenu energiju mogu kontrolisati ovu epidemiju. Mislim da Crna Gora veoma odgovorno radi i pokazuje kredibilitet svih institucija i pojedinaca“, smatra Simović.

On navodi da mjere koje Vlada preduzima imaju za cilj da maksimalno odgode pojavu virusa.

„Danas smo konstatovali da je svaki dan dobitak. Svjedoci smo da su brojne države zakasnile s mjerama, što je za rezultat imalo masovno širenje epidemije. Ne smijemo da napravimo takvu grešku i zbog toga se svaki dan u ovakvom sastavu okupljamo na ovu temu, dogovaramo i potrudićemo se da se svaka mjera do kraja realizuje u definisanom kapacitetu i definisanim odgovornostima svake institucije. Vjerujem da će sve mjere koje preduzimamo u skladu sa strukom, naukom i najboljom svjetskom praksom naići na punu podršku građana, jer smo svi na istom zadatku – da zaštitimo zdravlje i živote svih naših građana. Koristimo i ovu priliku da pozovemo sve građane da zaborave na sve razlike i neslaganja“, poručio je potpredsjednik Vlade.

Privremene mjere

Ministar zdravlja Kenan Hrapović kazao je da trenutno nema potvrđenih slučajeva obolijevanja od koronavirusa u našoj zemlji.

On je predstavio sve privremene mjere koje su danas donijete:

1) Zabrana uplovljavanja svih kruzera i jahti u luke: Bar, Budva, Kotor, Luka Kumbor- Portonovi, Tivat (Gat I i Gat li) i Zelenika, do 2. aprila 2020. godine;

2) Zabrana okupljanja stanovništva u zatvorenim i na otvorenim javnim mjestima javna okupljanja, javne priredbe, sportski, politički, vjerski, kulturno-umjetnički , privatni skupovi, obredi i manifestacije, u skladu sa zakonom);

3) Zabrana posjete licima koja se nalaze na bolničkom liječenju u zdravstvenim ustanovama i licima koja su smještena u ustanovama socijalne i dječje zaštite;

4) Zabrana posjete licima lišenim slobode, pritvorenim licima i licima koja se nalaze na izdržavanju kazne zatvora, osim advokatima i sudskim vještacima po nalogu suda;

5) Prekid obrazovno-vaspitnog rada u javnim i privatnim obrazovno-vaspitnim ustanovama, u trajanju od najmanje 15 dana, počev od 16. marta 2020. godine.

Tokom prekida ovog rada jednom od roditelja/staratelja/hranitelja/usvojitelja ili samohranom roditelju djeteta koje nije starije od 11 godina života obezbjeđuje se pravo na

plaćeno odsustvo sa rada, osim zaposlenim u zdravstvu;

6) Zatvaranje graničnih prelaza za putnički granični saobraćaj prema:

- Bosni i Hercegovini: Šćepan Polje – Hum, na putnom pravcu Plužine – Foča; granični prelaz: Šula – Vitina, na putnom pravcu Pljevlja – Foča;

- Republici Albaniji: Grnčar – Baškim, na putnom pravcu Plav – Skadar; Sukobin – Murićani na putnom pravcu Ulcinj – Skadar;

- Republici Hrvatskoj: Kobila – Vitina, na putnom pravcu Herceg Novi – Vitina – Dubrovnik,

- Republici Srbiji: Ranče – Jabuka, na putnom pravcu Pljevlja – Prijepolje; Vuče – Godova na putnom pravcu Rožaje – Tutin;

kao i svih prelaza namijenjenih za pogranični saobraćaj ;

7) Zabrana putovanja iz Crne Gore u:

- Francusku

- Njemačku

- Švajcarsku

- Dansku;

8) Stavljanje pod zdravstveno sanitarni nadzor povratnika / putnika u međunarodnom saobraćaju iz:

- Francuske

- Njemačke

- Švajcarske

- Danske

- Slovenije.

Preopruke Ministarstva zdravlja:

1. vlasnicima, upravljačima i zakupcima tržnih centara, velikih trgovinskih lanaca i maloprodajnih objekata, objekata za sport i rekreaciju i bazena, igraonica za djecu i sličnih objekta, da sprovode mjere koje imaju za cilj da spriječe okupljanja građana na ograničenom prostoru; Potrošačima i korisnicima usluga navedenih objekata da izbjegavaju stvaranje gužvi i okupljanje na ograničenom prostoru.

2. Državnim organima, organima državne uprave, organima lokalne samouprave i lokalne uprave, privrednim društvima, javnim ustanovama i drugim pravnim licima, preduzetnicima i fizičkim licima koja obavljaju određenu djelatnost da za radna mjesta za koje proces rada to dozvoljava uspostavi obavljanje poslova iz okvira svoje nadležnosti odnosno djelatnosti od kuće. Pri tome, treba da odrede radna mjesta za koje je moguće obavljanje rada od kuće i lica koja obavljaju te poslove koji zbog zdravstvenog stanja i drugih okolnosti ne bi smjeli biti izloženi riziku od obolijevanja, način komunikacije zaposlenih koji vrše poslove od kuće, način za održavanje sastanaka koji je u funkciji vršenja poslova iz okvira nadležnosti I djelatnosti (telefonski, online ... )

3. Poseban režim rada zdravstvenih ustanova tokom narednog perioda koji će omogućiti adekvatno funkcionisanje sistema zdravstva a posebno ustanovama na sekundarnom i tercijarnom nivou zdravstvene zaštite.

4. Korisnicima usluga zdravstvene zaštite da preglede koje mogu odgoditi – odgode dok traju ove mjere.

5. Upozoravaju se tržišni subjekti da trenutnu situaciju ne zloupotrebljavaju za ostvarivanje ekstra profita, a naročito prilikom plasiranja i prodaje osnovnih prehrambenih proizvoda, sredstava za ličnu higijenu, održavanje higijene prostora, ljekova i medicinskih sredstava. Nadležnim inspekcijama, a posebno tržišnoj, preporučuje se pojačani inspekcijski nadzor nad sprovođenjem ove mjere.

Obustava nastave na najmanje 15 dana

Ministar prosvjete, Damir Šehović, kazao je da će po isteku roka od 15 dana analizirati situacija i donijeti odluka da li će obustava nastave produžiti.

„Sve privatne i javne obrazovno-vaspitne ustanove prestaju s radom od ponedjeljka. U želji da olakšamo organizaciju vremena porodicama – a s ciljem da djeca budu u dobrim rukama – lako smo se saglasili da stvorimo pretpostavke i da omogućimo jednom od roditelja ili samohranom roditelju djece koja nisu starija od 11 godina plaćeno odsustvo za vrijeme dok njihovo dijete ne boravi u školi. Sve ovo radimo s ciljem da zaštitimo interes i zdravlje djece, kao i nastavnog osoblja. Bez obzira na to što ova odluka pogađa preko 14 hiljada prosvjetnih radnika i jedan broj roditelja, cilj je da pošaljemo poruku da je riječ o preventivnim mjerama i da na osnovu toga ne bi smjeli da izvlačimo zaključke i širimo paniku. Sve odluke će se donositi u koordinaciji s nadležnim državnim organima i donosiće se u cilju zaštite zdravlja djece, jer kada se brinemo o zdravlju djece – brinemo se o zdravlju cijele nacije“, naglasio je Šehović.

Na pitanje da li će biti uveden neki vid onlajn nastave, on je odgovorio da će o tome Ministarstvo prosvjete naknadno odlučiti.

„Moramo razumjeti ambijent u kojem donosimo odluke. Donosimo ih prije svega zbog zaštite zdravlja djece i to je apsolutni prioritet; sve ostalo je manje važno. Današnjim odgovornim činom zatvaranja vrtića, škola i fakulteta, zatvaramo pretpostavke za onemogućavanje širenja zaraze koja srećom nije prisutna. Važnije je da zaštitimo zdravlje djece, nastavnog i nenastavnog osoblja. Nakon isteka roka od 15 dana, u zavisnosti od odluke da li će biti obustave naredbe ili njenog produženja, Ministarstvo prosvjete će donijeti odluku kako da se nadoknadi propuštena nastava. Nigdje ne kasnimo i nemojte se brinuti, vrlo odgovorno ćemo razmišljati o tom pitanju“, poručio je Šehović.

Izbjegavati tržne centre, restorane i kafane

Nacionalno koordinaciono tijelo je vlasnicima tržnih centara, kafana, restorana, prodavnica i hipermarketa uputilo preporuku da pokušaju da ograniče broj primljenih klijenata na jednom mjestu. Direktor Instituta za javno zdravlje (IJZ), Boban Mugoša, rekao je da bi građani trebalo da izbjegavaju tržne centre, restorane i kafane. Izbjegavanje bliskog kontakta s drugom osobom daje, prema njegovim riječima, najbolje rezultate.

„Hoćemo da vjerujemo da naš građanin može da donese odluku da sebe ne dovede u opasnost. Smatramo da mu je to obaveza prema sebi, porodici, prema društvu. Ako se budemo ponašali kao naše drage komšije Italijani – biće teško; ako se budemo ponašali kao Japanci sa kruzerom – takođe će biti teško. Ali, ako se budemo ponašali kao Kinezi u posljednje vrijeme i Hrvati – onda ćemo moći da se izborimo. Možemo mi da upozoravamo i zabranjujemo koliko hoćemo, ali ako to ljudi ne budu poštovali – onda nećemo ništa postići“, naglasio je Mugoša, dodajući da za sada imamo dovoljno testova.

On je, odgovarajući na pitanje novinara, rekao da i djeca obolijevaju od koronavirusa kao i odrasli.

„Klinička slika kod djece je blaga, nekad i nevidljiva, ali su prenosioci virusa“ pojasnio je Mugoša.

On je naveo da je Argentinac, koji je iz Italije preko Hrvatske došao u Crnu Goru, u izolaciji, ali da je zdrav i da će sjutra biti pušten.

Direktor Kliničkog centra Crne Gore (KCCG), Jevto Eraković, saopštio je da samo zajedno i timski možemo spriječiti epidemiju koronavirusa.

„S pojavom virusa, najveću odgovornost, obavezu i breme će nositi KCCG“, istakao je on.

Eraković je rekao da KCCG ima dovoljno dezinfikacionih sredstava, te da nema potrebe za nabavkom novih.

On je naveo da niko neće biti vraćen ako dođe na zakazani specijalistički pregled, ali da apeluje na pacijente da sačekaju ako njihov slučaj nije hitan.

Portal Analitika