Muzika

Bijenalno priznanje koje dodjeljuje festival KotorArt

Za umjetnički iskaz koji ne poznaje granice kultura i nacija: Karmina Šilec dobitnica Nagrade Darinka Matić-Marović

Istaknuta slovenačka dirigentkinja, pozorišna rediteljka i kompozitorka Karmina Šilec dobitnica je ovogodišnje Nagrade Darinka Matić-Marović. Nagrada, koja obuhvata diplomu i novčanu nagradu, biće joj uručena u Kotoru, 24. jula, tokom prve večeri Pjace od filozofa, koja se ove godine održava pod nazivom Vox feminae.

Za umjetnički iskaz koji ne poznaje granice kultura i nacija: Karmina Šilec dobitnica Nagrade Darinka Matić-Marović Foto: Dorian Šilec Petek
Portal AnalitikaIzvor

Međunarodni žiri, sačinjen od renomiranih umjetnica iz polja muzičke umjetnosti sa prostora bivše Jugoslavije, donio je odluku većinom glasova. Članice ovogodišnjeg žirija su Dragana Jovanović, dirigentkinja (Srbija) - prva dobitnica nagrade, dirigentkinja Antoaneta Radočaj-Jerković (Hrvatska), dirigentkinja Branka Radošević-Mitrović (Bosna i Hercegovina), pijanistkinja Marina Mikić (Srbija) i predsjednica žirija, profesorka muzike Dobrila Popović (Crna Gora). 

„Stalnom potragom za novom muzikom i novim poljima scenskog izraza Karmina Šilec kreira projekte sa različitim kompanijama, operskim i dramskim kucama, festivalima i ansamblima širom svijeta. Originalnim i istraživačkim pristupom, Karmina je donijela svježinu u horsku muziku i muzičko pozorište gradeći sopstveni stil umjetničkog iskaza koji ne poznaje granice kultura i nacija“, istakla je predsjednica žirija Dobrila Popović.

Kako je dodala, smjelošcu, provokativnošcu i erudicijom Šilec je transformisala različite vokalne ansamble u vrhunske umjetničke formacije najvišeg ranga. 

„Proširila je polje horskog, kamernog i solo pjevanja do najsloženijih stvaralačkih prostora u sveobuhvatna, višeformna umjetnička djela. Njeni projekti su nagrađeni velikim međunarodnim nagradama u scenskim oblastima koji uključuju muziku. Doprinos razvoju muzičke umjetnosti na našem prostoru je i poseban vid djelovanja Karmine Šilec vezan za muzičku baštinu i njenu implementaciju u savremeno stvaralaštvo“, dodala je Popović.

Kako napominje, interpretacionom sintezom koja obuhvata nasleđe narodnih pjesama, igara i muzike, Šilec koristi specifikum nasljeđa kao model za svoju savremenu umjetničku kreaciju.

„Imajući u vidu izuzetno bogatu biografiju, posvećenost i predanost životnom izboru, njeno umjetničko i muzičko-edukativno pregalaštvo, Žiri je uvažio i čvrste preporuke institucija koje su je kandidovale kao aktivnog dijela kulturnog života ovih prostora. Sama činjenica da Nagrada nosi ime Darinke Matić-Marović, persone koja je bila satkana od ljubavi i poštovanja prema muzici, a posebno inovativnosti i permanentnom istraživanju zvučnih prostora i izvođačkih mogućnosti ljudskog glasa, direktno upućuju na osobine koje laureatkinju nagrade treba da krase“, istakla je Popović.

Podsjetimo, u čast jedne od najznačajnijih predstavnica muzičke umjetnosti u regionu, Darinke Matić-Marović, KotorArt je uspostavio bijenalnu nagradu sa njenim imenom 2021. godine, koja se dodjeljuje istaknutim umjetnicama za djela ili ostvarenja koja predstavljaju izuzetan doprinos razvoju muzičke umjetnosti na prostoru bivše Jugoslavije, kao i za ženske stvaraoce porijeklom sa ovog prostora.

Karmina Šilec uspješno realizuje projekte s različitim kompanijama, pozorišnim i operskim kućama, festivalima i ansamblima širom svijeta. Njeni projekti ovjenčani su brojnim međunarodnim nagradama, uključujući nagrade Music Tehatre Now, za djela Trenos i Immemorial, i Međunarodnu nagradu Robert Edler. Njeni projekti izvode se na visoko cijenjenim scenama i festivilma, među kojima su Pariski jesenji festival, Ruhrtriennale, Prototype Festival u Njujorku, Moskovski vaskršnji vestival, Musikfestspiele u Drezdenu, Melburnški festival, Audirotrim u Rimu, Kulturni centar Hong Konga itd. Kreativno pristupa savremenim političkim temama težeći da doprinese prihvatanju Drugosti – bavi se mizoginijom i seksizmom kroz ispitivanje žena u izolovanim sredinama (manastiri, logori), istražuje himenologiju, korsteći se u svom radu istraživanjem nevinosti kao fenomena.

Njen najnoviji rad Milica kritički osvjetljava problem femicida u Evropi. Razvila je jedinstveni umjetnički koncept – choregie s fokusom na kreativni proces koji dovodi muzički pojam komponovanja do pozorišnih aspekata interpretacije. Umjetnička je direktorica produkcijske kuće Carmina Slovenica.

Portal Analitika