Region

Za penzije sveštenicima 3 miliona eura iz budžeta

Izvor

- Zakonom o doprinosima već je propisano da država može da plaća obaveze iz penzijsko-invalidskog osiguranja, ali nije bilo regulisano na koju osnovicu - objašnjava Radina Todović, državni sekretar u Ministarstvu rada i socijalne politike. - Zato je ovom Uredbom konačno precizirano da će se porezi i doprinosi plaćati na minimalni iznos zarade. Samim tim, država će biti garant da će sveštenici i vjerski službenici dobijati penziju.

U Ministarstvu rada dodaju i da, osim republike, doprinose za penzijsko i invalidsko osiguranje može da plaća i lokalna samouprava, pokrajina, pa i crkva ili samo sveštenstvo.

- Zato svi koji žele da imaju bolje penzije mogu sami da uplaćuju novac na osnovicu koju sami odaberu umjesto da se zadrže na minimalcu koji im država garantuje - dodaje Todovićeva.

A svaki vjerski službenik prosječno će koštati državu oko 1.500 eura godišnje. Toliko iznosi prosjek opterećenja na godišnju minimalnu zaradu. Prema podacima Fonda PIO, u Srbiji ima oko 2.000 sveštenika svih konfesija. Najbrojniji su pravoslavni klirici, kojih je oko 1.700, dok ostatak čini sveštenstvo Rimokatoličke crkve, islamski imami, protestantski pastori.

Muke prilikom obračuna penzija i sitni iznosi na čekovima bili su zajednički svima. Penzionisani sveštenik SPC, primjera radi, trenutno prima prosječnu penziju koja jedva prebacuje 200 eura mjesečno. Stanje je posebno bilo teško od 1997. godine, kada je država obustavila uplatu dijela poreza i doprinosa, koji je do tada bio "odmjeren" na polovinu ukupne plate.

Doprinosi iz državne kase biće izdvajani za sve ljude u mantijama bez obzira na mjesto službovanja.

- Ovo je značajno jer se sveštenici u velikim gradovima i udaljenim selima puno razlikuju po visini primanja - napominju u Patrijaršiji. - To će osjetno da popravi položaj najsiromašnijih sveštenika.

Sveštenici i vjerski službenici su pokrenuli i pitanje povezivanja staža, jer mnogima doprinosi godinama nijesu uplaćivani, pa ih to koči u penzionisanju. Zato je i Penzijski fond Srbije dostavio Patrijaršiji SPC spisak sveštenika i podatke o godinama za koje im nedostaju doprinosi. A u sjedištu Srpske crkve očekuju da će inicijativu za povezivanje staža pokrenuti Ministarstvo vjera.

Portal Analitika