Crna hronika

Kontrolisani dokazi protiv grupe Radoja Zvicera, koja se tereti za planiranja ubistava Jovana Vukotića i Jovana Jovanovića

Za odbranu „Skaj“ komunikacija kao jedini dokaz nije potvrda krivične odgovornosti

Branioci Borka Bešovića, Borisa Pejovića i Saše Dragojevića juče su prilikom kontrole optužnice ustvrdili da njihovi branjenici ne mogu krivično odgovarati za optužbe Specijalnog tužilaštva koje se temelje samo na komunikacijama preko „Skaj“ aplikacije.

Za odbranu „Skaj“ komunikacija kao jedini dokaz nije potvrda krivične odgovornosti Foto: Pobjeda/ D.Malidžan
PobjedaIzvor

Bešović, Pejović, Dragojević i Radoje Živković se terete da su kao dio kavačke kriminalne grupe Radoja Zvicera i Milana Vujotića učestvovali u planiranju ubistva Jovana Vukotića za vrijeme boravka u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija, kao i Jovana Jovanovića dok je boravio u Kotoru, u zgradi koju su zvali „Pentagon“, 2020. godine.

Sa druge strane, specijalni tužilac Miroslav Turković kazao je da se optužba temelji na dokazima koji daju logično činjenično utemeljenje da su okrivljeni izvršili krivično djelo kako je to navedeno u optužnici.
- Svi dokazi su pribavljeni u skladu sa zakonom. Predlažem da sud optužnicu potvrdi i da se o krivici odluči na glavnom pretresu - kazao je on.
Predsjednik i sudija Višeg suda u Podgorici Boris Savić razdvojio je postupak u odnosu na Živkovića, koji se nalazi u pritvoru u Turskoj. Prema pisanju medija te države, Živković će biti izručen Crnoj Gori kada odsluži kaznu ukoliko u sudskom postupku koji se vodi pred tamošnjim sudom bude osuđen za učešće u ubistvu Jovana Vukotića i Rista Mijanovića.

Branilac Bešovića i Pejovića, advokat Miloš Vuksanović, predložio je sudu da obustavi krivični postupak jer „Skaj“ komunikacije na kojima se temelji optužnica ne mogu biti dokaz.

On je podsjetio da je u odnosu na isti događaj sud već potvrdio dvije optužnice.

- Ne može se presuda zasnivati na „Skaj“ komunikacijama. Ovdje se radi samo o indicijama. Predlažem sudu da razmotri navode odbrane – kazao je Vuksanović.

Branilac Dragojevića, advokat Marko Radović, osporio je način pribavljanja „Skaj“ komunikacija.

- Nijedna radnja nije preduzeta po našoj zamolnici. Ovo ne može predstavljati dokaz, već se radi isključivo o operativnom dokazu. Podaci su dobijeni od Europola, a nijesu dostavljeni zamolbenim putem - kazao je Radović.

On je ukazao da SDT protiv Dragojevića od dokaza ima samo „Skaj“ komunikacije, a ukoliko bi se analizirala njihova sadržina, može se zaključiti da radnje koje je navodno preduzeo Dragojević imaju karakter pripremnih.

- Ne može se izvesti zaključak da je izvršio krivično djelo. Pripremne radnje, prema našem zakonu, nijesu kažnjive – podsjetio je advokat Radović.

On je naveo da su uz „Skaj“ komunikacije priložene i službene zabilješke Uprave policije i napomenuo da one ne mogu da budu dokaz za utvrđivanje identiteta.

- Ne znam da li da ovu optužnicu vratite tužilaštvu. Možda je praktičnije da se optužnica potvrdi jer se drugi okrivljeni za iste optužbe nalaze u pritvoru – kazao je advokat Radović.

On je predočio da je sudija Amir Đokaj nekoliko puta odlagao početak suđenja ostalim okrivljenima za planiranje likvidacije Vukotića i Jovanovića, čekajući odluku u ovom predmetu.

Optuženi Bešović je saopštio da nije pripadnik nijedne kriminalne organizacije.

- Poštovani sude, nijesam pripadnik kriminalne organizacije i želim da se ovaj sudski proces završi što prije - kazao je i zahvalio sudu na prilici da kaže nekoliko riječi.

Optužnicom je predstavljeno da su Bešović, Pejović, Dragojević i Živković u toku 2020. i 2021. godine na teritoriji Crne Gore i drugih država Evrope postali pripadnici kriminalne organizacije koju su organizovali optuženi Radoje Zvicer i Milan Vujotić, čiji pripadnici su pored za sada neidentifikovanih lica postali i optuženi Slobodan Kašćelan, Dragan Knežević, Goran Vukčević, Igor Terzić, Danilo Bakić, Stevan Kraljević, Radovan Mujović, Vladan Lučić, Filip Knežević, Ratko Živković, Milutin Knežević, Miloš Jovanović, Milutin Čotar, Vladimir Vučković, Dejan Rutović i Srđan Jurišević, protiv kojih je Specijalno državno tužilaštvo podiglo optužnicu 20. januara 2023, a sedam mjeseci kasnije i protiv policajca Gorana Stojanovića.

Protiv Igora Božovića u ovom predmetu Specijalno tužilaštvo još vodi istragu.

Nekadašnji vojnik po ugovoru, optuženi Bešović, koji na aplikaciji „Skaj“ koristi nalog sa šifrom 7220C5, a kojeg organizatori i ostali pripadnici kriminalne organizacije oslovljavaju kao „Vojnik“ ili „Ragnar“, imao je zadatak da pronalazi štek stanove, preuzima, čuva, predaje i čisti vatreno oružje i municiju koje je namijenjeno za izvršenje krivičnih djela i da prevozi oružje i lica koja su određena da budu neposredni izvršioci do mjesta predviđenog za uvježbavanje neposrednih izvršilaca u gađanju iz snajperskih pušaka.

Skoro istovjetne zadatke imali su i optuženi Pejović i Dragojević koji su na aplikaciji „Skaj“ koristili naloge sa šiframa 5S7EKH i 23AB28.

Dragojević se tereti i da je zajedno sa Filipom Kneževićem uvježbavao upravljanje dronovima na koje bi se postavila bomba radi likvidacije pripadnika suprotstavljenog škaljarskog klana, a koje bi odredili njihovi šefovi Zvicer i Vujotić.

U optužnici se navodi da je Pejović prihvatio plan da sa još jednom nepoznatom osobom izvrši likvidaciju Jovana Jovanovića dok je boravio u Kotoru jer to 19. maja 2020. godine nijesu uspjeli njihovi prethodnici Goran Vučković i Igor Terzić.

Plan da se Jovanović likvidira u drugoj polovini maja 2020. godine snajperom dok je boravio u iznajmljenom stanu u Kotoru uslijedio je poslije odustajanja da se ubije na dan sedmodnevnog ili četrdesetodnevnog pomena pokojnom Igoru Dedoviću.

Dedović je ubijen početkom 2020. godine zajedno sa Stevanom Stamatovićem dok su sa porodicama boravili u jednom od restorana u Atini.

Nakon saznanja da se Jovanović ponovo nalazi u Kotoru i da boravi u stanu u stambenoj zgradi zvanoj ,,Pentagon“ Zvicer 13. maja naređuje da se Jovanović mora ,,raditi za sedam dana“ pojašnjavajući da će meta u stanu boraviti do 1. juna.

Međutim, uprkos detaljno razrađenom planu, Terzić i Vukčević su 19. maja 2020. godine odustali od likvidacije zbog građana koji su se nalazili na lokaciji odakle je trebalo ispaliti smrtonosne hice, ali i zbog smanjene vidljivosti usljed nastupanja mraka.

Vukčević i Terzić su, kako se navodi u optužnici, ostavili oružje na skrovitom mjestu na označenoj poziciji da bi narednog dana ponovo došli i izvršili krivično djelo.

Međutim, na putu prema štek stanu oni su uhapšeni.

Ipak, Igor Božović, koji je nadzirao cijelu komunikaciju o planiranju ubistva Jovanovića, već narednog dana angažuje nove pripadnike za ostvarenje cilja.

U optužnici se navodi da je angažovao lica koja su na „Skaj“ aplikaciji koristila naloge sa šiframa 52819F i 5S7EKH, ali prema podacima dostupnim istražiteljima i ovaj plan nije ostvaren, a ubistvo Jovanovića nije ni pokušano.

Prema navodima optužnice koju je SDT podiglo 20. januara 18-člana kriminalna organizacija, koju su formirali Zvicer i Vujotić, pored likvidacije Jovanovića planirala je i ubistvo vođe suprotstavljenog škljarskog klana Jovana Vukotića dok je boravio u Istražnom zatvoru u Spužu.

Jovanović, koji je slovio za bliskog saradnika pokojnog Vukotića, 2016. godine je u Istražnom zatvoru vrelim uljem polio Igora Božovića.

Jovanoviću, koji se u bezbjednosnim evidencijama vodi kao visokopozicionirani pripadnik škaljarskog klana, svaki trag se gubi 2020. godine, samo desetak mjeseci pošto je izašao iz zatvora, dok je Jovan Vukotić ubijen 8. septembra prošle godine u Istanbulu.

Na njega su pucala dva napadača sa motora dok se nalazio za volanom automobila u kojem su bili njegova trudna supruga i dijete.

Prije ubistva, suprotstavljeni kavački klan je nekoliko puta pokušao ubistvo Vukotića.

Portal Analitika