Iako svi nisu za hrvatsko članstvo u EU, hrvatski puk je - i protivnike EU-a i one koji su dušom za EU - vrlo pogodilo i uvrijedilo to da su Rumuni i Bugari tamo ušli prije nas, pa im se svetimo tako što mislimo da je to zavjera protiv nas, konstatuje list pišući o stereotipima.
Svaki narod ima svoje: Stereotipi o drugim narodima nisu ekskluzivna povlastica Hrvata, svaki narod ima svoje, uglavnom slične, predrasude pa su im tako drugi glupi, nesposobni, kradljivci, pervertiti, profiteri i slobodno nastavite niz. Zgodno korištenje uvriježenih stereotipa ili prvoloptačkih asocijacija proslavilo je bugarskog dizajnera i ilustratora Janka Cvetkova.
Umjetnik koji potječe iz zemlje o kojoj Zapad ima pregršt negativnih stereotipa, na neki se način osvetio tom istom Zapadu, osmislivši serijal geografskih karata Evrope iz perspektive Njemačke, SAD-a, Italije, Bugarske, Britanije, Francuske, ali i gay zajednice.
Karte na kojima su umjesto imena zemalja upisani stereotipi postali su internetska senzacija, a Cvetkovu web stranicu posjetilo je preko pola milijarde posjetitelja. Kako je prošla Hrvatska?
Područje bivše Jugoslavije u verziji Amerikanaca ucrtano je pod egidom “Resident Evil”, za ostale smo uglavnom zemlje koje ne postoje, a u nekim varijantima sinonim za odmor ili promašaj.
Povlašteni status ima tek Dalmacija. Uobičajene odrednice za druge zemlje su smrdljivci, komunjare, kradljivci, nitkovi, dosadnjakovići, radna snaga....
Sukob oko gasa: Prvu kartu Cvetkov je nacrtao 2009., inspiriran sukobom Ukrajine i Rusije oko plina. Na karti “Gdje ja živim” Rusija je bila označena kao “Paranoidno naftno carstvo”, a Ukrajina, pak, kao “kradljivici plina”.
Cvetkov je za Telegraph izjavio: “U to vrijeme je bila energetska kriza. Nacrtao sam je da zabavim prijatelje, ali nakon što sam je stavio na web, toliko se svidjela ljudima da sam se posvetio samo projektu mapiranja stereotipa različitih dijelova Evrope. Nisam očekivao takve reakcije.