Politika

Direktor sarajevskog Media centra Boro Kontić

Za BiH je priča o podjeli države ,,redovno stanje“

Od trenutka kada je ova zemlja odlučila da živi samostalno, traju pokušaji da se ona podijeli. Vođen je i četvorogodišnji rat, ubijeno skoro sto hiljada ljudi, dok su dva miliona ljudi, što čini polovinu države, postali ili izbjeglice ili raseljeni. Smještena između dva nacionalizma – od kojih bi je srpski odmah podijelio, a hrvatski samo oteo „svoje“ – navodi Kontić

Za BiH je priča o podjeli države ,,redovno stanje“ Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Neformalni dokument koji je, prema tvrdnjama slovenačkih medija, tamošnji premijer Janez Janša dostavio Evropskoj komisiji, a koji kao navodno rješenje otvorenih pitanja i ,,ubrzanje evropskih i NATO integracija regiona“ predviđa prekrajanje granica na Zapadnom Balkanu i novo cijepanje Bosne i Hercegovine nije ništa novo, smatra dugogodišnji novinar i direktor sarajevskog Media centra Boro Kontić.

On u izjavi za Pobjedu podsjeća da se posljednjih 26 godina ciklično pojavljuju nove i prividno različite inicijative čiji je krajnji cilj da se „Bosni i Hercegovini konačno dođe glave“.

,,Non pejper“, koji je Briselu navodno dostavljen iz Janšinog kabineta i to uoči početka polugodišnjeg predsjedavanja Slovenije Evropskom unijom, predviđa ujedinjenje Kosova i Albanije, pripajanje djelova Republike Srpske Srbiji, a hrvatskih kantona u BiH Hrvatskoj.

Kontić objašnjava kako je taj dokument u BiH doživljen ,,onako kako mu je i bila namjera“.

''U bošnjačkom dijelu furiozno, a u srpsko-hrvatskom mirno, kao plivadon'' kaže Kontić.

Mediji spekulišu da je ,,non pejper“ zapravo pisan u kabinetu mađarskog premijera Viktora Orbana, te da je on plod dogovora između njega i srpskog predsjednika Aleksandra Vučića.

Za Kontića je, međutim, potpuno nebitno gdje je i kako sporni dokument nastao. On objašnjava kako je ,,non pejper“ samo „novo ime za staru želju“.

''Od trenutka kada je ova zemlja (BiH) odlučila da živi samostalno, dakle od 2. marta 1992. godine traju pokušaji da se ona podijeli. Vođen je i četvorogodišnji rat, ubijeno skoro sto hiljada ljudi, dok su dva miliona ljudi, što čini polovinu države, postali ili izbjeglice ili raseljeni. Smještena između dva nacionalizma od kojih bi je srpski odmah podijelio, a hrvatski samo oteo „svoje“. Ukratko, ,,non pejper“ je novo ime za staru želju'' kaže Kontić.

Kontić smatra i da posljednji ,,non pejper“ ne predstavlja probni balon za testiranje reakcija na ideju o novom prekrajanju granica na Balkanu.

''Ovo nije probni balon. Non pejper ili podjela države je, nažalost, „stanje redovno“ za Bosnu i Hercegovinu'' zaključuje Kontić.

Portal Analitika