U izvještaju, koji obuhvata period od 1. aprila do 31. juna, navodi se da institucionalna zaštita ljudskih prava i procesuiranje prijavljenih slučajeva još uvijek nije na zadovoljavajućem nivou.
Kao oblasti u kojima je stanje ljudskih prava na zabrinjavajućem nivou navode su - sloboda izražavanja, tortura, politički motivisano nasilje, procesuiranje ratnih zločina, diskriminacija, prava manjina, položaj Roma, status raseljenih lica, porodično nasilje i ekonomska i socijalna prava.
Ukazuje se da je u pripremi usvajanje ključnih zakona iz oblasti zaštite ljudskih prava - o zabrani diskriminjacije, besplatnoj pravnoj pomoći, zaštitniku ljudskih prava i sloboda i o izboru odbornika i poslanika.
“YIHR smatra da ovi zakoni treba da budu usvojeni u paketu i bez daljeg odlaganja uz uvažavanje preporuka koje su dostavljene od strane relevantnih međunarodnih institucija i domaćih organizacija”, navodi se u Izvještaju.
Dodaje se da je, zbog kvalitetnije primjene ovih zakona, neophodno obezbijediti obuku zaposlenih u državnim institucijama.
“Svi zaposleni u državnim institucijama moraju povećati stepen senzibiliteta za sve oblasti ljudskih prava”, ističe se u Izvještaju.
Ocijenjeno je da Kancelarija ombudsmana u narednom periodu treba da osnaži kapacitete i da svoj rad učini efektivnijim, da sprovede aktivnosti po podnešenim inicijativama i iznese mišljenje o homofobnim izjavama ministra za ljudsma i manjinska prava Ferhata Dinoše.
Navodi se da ohrabruju donešenje oslobađajućih presuda protiv novinara, ali su registrovani incidenti koji i dalje ugrožavaju slobodu izražavanja.
“Sudovi moraju donositi odmjerene novčane zahtjeve u slučajevima u kojima se utvrdi da su novinari prekoračili novinarske kodekse. Nadležne državne institucije moraju zaštititi novinare dok obavljaju svoje službene dužnosti od prijetnji i oduzimanja njihove opreme za rad”, stoji u Izvještaju.
Dodaje se da je u drugom kvartalu povećan stepen politički motivisanog nasilja i na zabrinjavajućem je nivou.
“Održavani lokalni izbora obilježeni su nižim nivoom komunikacije, incidentima i međusobnim prijavama od strane političkih subjekata koji su učestvovali na izborima. Političari se nijesu pridržavali ranije potpisivanih memoranduma o fer kampanji”, navodi se u Izvještaju.
YIHR smatra da nadležne institucije moraju istražiti navode o korišćenju državnih sredstava u kampanji kao i prijetnje otkazima kao sredstvom vršenja pritisaka na granane i upoznati javnost sa rezultatima istraga.
Navodi se i da su procesuirani ratni zločini pred domaćim pravosudnim organima obuhvatili samo izvršioce ili osobe najniže u lancu odgovornosti, dok je izostalo procesuiranje nalogodavaca i inspiratora tih zločina.
“Na procesuiranje zločina dugo se čekalo, a i same istrage sporo su vođene. Optužnice moraju biti proširene i obuhvatiti komandni lanac, inspiratore i nalogodavce zločina”, stoji u Izvještaju.
U ovom kvartalu registrovan je manji broj prijavljenih slučajeva torture, nehumanog i degradirajućeg ponašanja.
“Ohrabruju prve donešene presude protiv policijskih službenika po prijavama za torturu. Veliki broj podnešenih krivičnih prijava protiv policijskih službenika za zlostavljanje još uvijek čeka sudski epilog”, stoji u Izvještaju.
YIHR poziva nadležna državna tužilaštva da sve krivične prijave koje su podnešene protiv policijskih službenika za zlostavljanje procesuiraju po hitnom postupku, a Upravu policije i ZIKS da otpuste službenike koji su osuđeni.
Kako se navodi, grupe koje su najviše diskriminisane u društvu su osobe sa fizičkim i mentalnim teškoćama u razvoju, Romi i seksualne manjine.
YIHR pozdravlja presudu Višeg suda u Podgorici kojom se omogućava Marijani Mugoši da se vrati na svoje radno mjesto.
“Država treba da preduzme aktivnosti na edukaciji visokih državnih zvaničnika iz oblasti zaštite od diskriminacije”, navodi se u Izvještaju.
Ocjenjuju se da manjinska prava treba dodatno popraviti, a posebno zabrinjava položaj Roma.
Ukazuje se da su ekonomska i socijalna prava u Crnoj Gori ugrožena.
“Ovaj kvartal obilježili su brojni radnički protesti i incidenti. Država mora zaštititi radnike i njihove sindikalne predstavnike u procesu pregovaranja i traženja svojih prava kroz štrajkove”, navodi se u Izvještaju.
- Portal Analitika/
- Društvo /
- Regioni Crne Gore /
- YIHR -Zaštita ljudskih prava nije na zadovoljavajućem nivou
YIHR -Zaštita ljudskih prava nije na zadovoljavajućem nivou
Izvor