Reagujući na jučerašnje saopštenje Udruženja državnih tužilaca - u kojem se ističe da članovi Udruženja ne bježe od osnovane i argumentovane kritike - Inicjativa mladih je ukazala na nekoliko slučajeva kada rad Tužilaštva nije bio onakav kakvim se želi prikazati.
“Ni u jednom slučaju ratnih zločina u Crnoj Gori (Morinj, bombardovanje Dubrovnika, Deportacije, Bukovica, Štrpci i Kaluđerski Laz) Tužilaštvo nije u optužnicama obuhvatilo nalogodavce i inspiratore tih zločina, ističe se u saopštenju YIHR, uz napomenu da za Tužilaštvo „kao da ne postoje neki članovi Krivičnog Zakonika”.
YIHR ukazuje i da Tužilaštvo nije reagovalo na brojne navode o mogućim elementima krivičnog djela posluga iz člana 421 Krivičnog Zakonika, kada su u pitanju zloupotrebe službenih automobila i ostalih sredstava u vlasništvu države, a na koje su YIHR i brojni mediji više puta ukazivali. U saopštenju YIHR se navodi da je tokom prethodne tri godine registrovala da su građani podnijeli više od 50 krivičnih prijava protiv državnih službenika zbog zlostavljanja i mučenja i drugih povreda ljudskih prava ali da nije bilo adekvatne reakcije.
- Zabrinjava to što državno tužilaštvo prvo procesuira krivične prijave koje podnose državni službenici protiv građana, a nerijetko se dešava da krivične prijave koje podnose građani ne budu procesuirane i nakon više godina, ocjenjuje su u saopštenju YIHR.
U toj organizaiji navode da javnost očekuje rekaciju Tužilaštva na desetak prijava povodom zloupotreba prilikom glasanja na predsjedničkim izborima 2008, kada je dokazano da su glasale čak i osobe koja su, na primjer, u to vrijeme bila u zatvoru u Beogradu ili su boravila u Sjedinjenim Američkim Državama.
Na kraju saopštenja YIHR se naglašava i najaktuelniji primjer flagrantnog kršenja ljudskih prava, slučaj porodice Branislava i Milijane Milić čiji se sin Igor nalazi u pritvoru u Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija u Spužu, zbog krivičnog djela ubistvo u pokušaju