Politika

Završena bezbjednosna procjena za direktora Agencije za nacionalnu bezbjednost

Vukšićevi operativci procijenili da im šefu prijeti opasnost?!

Bezbjednosna procjena se radi kako bi se utvrdilo da li je neko ugrožen od opasnosti koje su izazovi sa aspekta nacionalne bezbjednosti ili zbog posla koji je radio. Sigurni smo da u slučaju direktora Agencije za nacionalnu bezbjednost ne postoje takve prijetnje – kategorični su izvori Pobjede iz ANB-a. Vukšiću, prema njihovim riječima, jedino prijete zakoni ove države zbog niza teških krivičnih djela koje je počinio od kada je na čelu ANB-a

Vukšićevi operativci procijenili da im šefu prijeti opasnost?! Foto: Foto: Mara Babović/Pobjeda
PobjedaIzvor

Sigurnost direktora Agencije za nacionalnu bezbjednost je ugrožena - pokazala je bezbjednosna procjena koja je rađena na njegov zahtjev, ali detalje ko i zašto prijeti Dejanu Vukšiću izvori Pobjede iz ovog resora nijesu mogli da podijele sa nama, jer nijesu mogli doći do izvještaja.

- Završena je procjena i utvrđeno je da mu je ugrožena bezbjednost. To znači da, i nakon što bude smijenjen, ostaće mu obezbjeđenje, kamere ispred objekata stanovanja i advokatske kancelarije. Pitanje je koga se on plaši, jer mi nijesmo viđeli nijedan podatak o njegovoj navodnoj ugroženosti za sve ovo vrijeme – rekli su naši izvori.

PRIJETNJA I PRIVIDI

Sagovornici Pobjede su operativci koji su, od kada je promijenjena vlast u Crnoj Gori, ostali dosljedni odbrani nacionalnih interesa naše zemlje, bez obzira na strategiju koju je uspostavio Vukšić a koja je podrazumijevala direktnu saradnju sa srpskim i ruskim službama.

- Bezbjednosna procjena se radi kako bi se utvrdilo da li je neko ugrožen od opasnosti koje su izazovi sa aspekta nacionalne bezbjednosti ili zbog posla koji je radio. Sigurni smo da u slučaju Vukšića ne postoje takve prijetnje – kategorični su naši izvori.

REALNA OPASNOST

Vukšiću, prema njihovim riječima, jedino prijete zakoni ove države zbog niza teških krivičnih djela koje je počinio od kada je na čelu ANB-a.

Pobjeda je u više tekstova izvijestila o rasulu u ovoj službi i činjenici da ona, od kada je preuzeo Vukšić, služi interesima tuđih država.

Izgradio je blisku saradnju sa Bezbjednosno-informativnom agencijom Srbije, preko nje i ruskim službama, a sve vrijeme bio je i maksimalno kooperativan prema zahtjevima srpskih partija unutar parlamentarne većine.

Pobjeda je objavila 12. februara da je Vukšić iznenada zatražio da se napravi procjena njegove ugroženosti, te da su njegovi najbliži saradnici sa iznenađenjem primili taj zahtjev.

Kako smo pisali, svi operativni podaci ni na nivou indicija nijesu ukazivali da postoji bilo kakva konkretna prijetnja Vukšiću ili njegovoj porodici.

Izvori Pobjede smatraju da je procjenu bezbjednosti zatražio kada je shvatio da neće ostati na čelu Agencije nakon što je Vlada Zdravka Krivokapića srušena.

Ura i Socijalistička narodna partija, stranke koje bi trebalo da čine okosnicu nove vlasti, Vukšića, kako smo pisali, ne žele ne zbog njegovog djelovanja protiv nacionalnih interesa Crne Gore, već su mu kivni zbog „poteza koje je povlačio prema njima“, kao konstituentima parlamentarne većine uspostavljene poslije izbora 2020.

NEPOŽELJAN DIREKTOR

Izvor Pobjede, blizak vrhu Ure, rekao je ranije za naše novine da je „Vukšić ključni Krivokapićev čovjek u bezbjednosnom sektoru koji je vjerno ispunjavao sve njegove naloge, počev od Cetinja pa do organizovanja demonstracija i pokušaja diskreditovanja lidera GP Ura i SNP-a, pa je njegova brza smjena imperativ“.

- Vukšić ne uživa povjerenje budućeg premijera Dritana Abazovića još od Cetinja – tvrdi taj sagovornik naših novina.

Vukšić je aktivno učestvovao u organizaciji nasilnog ustoličenja mitropolita Crkve Srbije Joanikija Mićovića na Cetinju 5. septembra prošle godine i pripremi brutalnog napada na građane koji su se okupili u crnogorskoj prijestonici kako bi mirnim protestima iskazali protivljenje ovoj inauguraciji.

Na Vijeću za nacionalnu bezbjednost kasnije je glasao za smjenu ministra unutrašnjih poslova Sergeja Sekulovića i direktora Uprave policije Zorana Brđanina, što je tražio Krivokapić, jer oni nijesu podržali čin nasilnog ustoličenja Mićovića.

Da Vukšić nema Abazovićevu naklonost bilo je jasno 3. februara kada je aktuelni mandatar novinarima u parlamentu kazao da je njegova procjena bezbjednosti urađena neprofesionalno.

- U prvom dijelu procjene to što piše je krajnje neprofesionalno, tendenciozno i sa političkom konotacijom. O tome sam obavijestio direktora ANB-a. Ako neko želi da nastavi praksu prošlog režima i da koristi ANB u političke svrhe, može to da radi, ali ne na način da to ne prođe sa adekvatnom kritikom – rekao je Abazović tada.

I iz SNP-a je nekoliko puta javno ukazivano da su na udaru ANB-a, naročito u danima kada je stigla ponuda koalicije ,,Crno na bijelo“ za formiranje manjinske vlade. Lider ove partije čak je tvrdio da je formirano posebno odjeljenje unutar ANB-a koje se bavilo razbijanjem SNP-a.

Najteže osude - od ,,prijatelja“

U crnogorskoj javnosti najoštrije pokude za Dejana Vukšića stigle su od Demokratskog fronta, političke grupacije koja je, uz Crkvu Srbije, presudno uticala da se nekadašnji kotorski advokat pojavi vine u vrh politike, ali i kasnije i instalira za prvog čovjeka Agencije za nacionalnu bezbjednost.

Jedan od lidera DF-a Milan Knežević, koji je i predsjednik Odbora za bezbjednost, u četvrtak je na TV ,,Vijesti“ optužio Vukšića ,,da je izdao politiku koja ga je dovela na to mjesto“.

Knežević je iskazao ogorčenje što je direktor ANB-a da negativno mišljenje o ruskom operativcu Spoljne službe bezbjednosti (SVR) Viktoru Antipinu, koji se više puta inkognito, mimo državnih prostorija, sastajao sa potpredsjednikom Skupštine Strahinjom Bulajićem.

Pobjeda je prva pisala o vezama Antipina i Bulajića, a nekoliko dana nakon tekstova našeg lista Ministarstvo vanjskih poslova proglasilo je ruskog operativca da je ,,persona non grata“ i naložilo da napušti zemlju u roku od 72 sata.

Prema mišljenju lidera Demokratskog fronta, Vukšić je radio po instrukcijama stranih obavještajaca iz SAD i Velike Britanije.

- Direktor ANB-a je pod pritiskom agenta CIA i MI6 proglasio Antipina za personu non grata. Vukšić je po nalogu tih agenata sproveo praćenje Bulajića, a Vukšića smo pod pritiskom crkve i jednog bratstva u Lastvi postavili na čelo lokalne liste – ustvrdio je Knežević.

Direktor ANB-a Vukšić je, preko sveštenika Crkve Srbije Mijajla Backovića, veterana 63 padobranske brigade, člana Balkanske kozačke vojske i osnivača ekstrremne desničarske organizacije Miholjski zbor, uspio da se nametne Demokratskom frontu i da bude izabran za predsjednika Skupštine Kotor, nakon pobjede na izborima 30. avgusta 2020. godine.

Kasnije je, takođe na incijativu Fronta, ali i centara moći iz Srbije, imenovan, prvo za vršioca dužnosti, kasnije i za direktora ANB-a. Tada je, kako tvrde u DF-u, počeo da okreće leđa od političkih prijatelja i da se čvrsto veže uz premijera Zdravka Krivokapića.

Sve je to izazvalo prilično razočaranje u DF-u. Nakon što je izglasano nepovjerenje Krivokapićevom kabinetu, Vukšić je ostao ,,između dvije vatre“ i pokušao da povrati neke veze sa Zapadom.

Negativna ocjena o Antipinu izazvala je ogorčenje nekih radikalnih krugova, politički vezanih za Beograd i Moskvu.

Portal Analitika