U parlamentu je govorila ministarka evropskih poslova Maida Gorčević, a na dnevnom redu bili su su polugodišnji izvještaji o aktivnostima Crne Gore u procesu evropskih integracija.
Na početku, Ivan Vuković (DPS) kazao je kako je samo u proteklih godinu bilo niz poteza većine koji su bili u suprotnosti sa evropskim kursom.
„Umjesto da većina i Vlada učine da IBAR zakoni budu najbolji mogući, prevladali su partijski interesi. Najočitiji primjer je skandalozni Zakon o javnom servisu. Prilagodili ste kriterijume za izbor direktora novom – starom generalnom. Mi danas od tih 12 zakona već mijenjamo četiri“, istakao je on.
Vuković: Većina krenula u konfrontaciju sa Briselom
Tek pošto je IBAR usvojen, kako je istakao Vuković, većina je podržala rezoluciju koja je ugrozila odnose sa Hrvatskom, a što je na kraju rezultiralo blokadom zatvaranja poglavlja 31.
Podsjetio je i na međudržavni Sporazum sa UAE, kako je dodao u „maniru koji je duboko antievropski“.
„Bez javne rasprave, bez obzira na stav lokalne zajednice, bez prethodnog mišljenja Evropske komisije. Vi ste kazali da je to sve kako treba, ali se ispostavilo da EK misli da je sporazum dobar dok ne krene njegova implementacija – jer, ako ne izmijenite odredbe o javnim nabavkama, taj sporazum je u direktnoj koliziji sa evropskom legislativom“, ocijenio je Vuković.
Optužio je većinu da, uprkos porukama Brisela, blokira izbor članova savjeta RTCG i AVM.
„Počinje konfrontacija sa stavovima EK u momentu kada se borimo da ne izgubimo političku podršku, da iskoristimo istorijsku šansu. Vaše kolege se nonšalantno i ignorantski odnose prema onome što su očekivanja Brisela“, dodao je.
Subotić: Moramo se baviti vladavinom prava
Jovan Subotić (PES) govorio je o prazniku Svetog Vasilija Ostroškog.
"To je praznik velikog sveca, djela, bića Crne Gore, njene duhovne vertikale, iako je smatramo građanskom i sekularnom državom. To je svetac koji objedinjuje sve konfesije i danas je veliki praznik. Pripadnicima katoličke vjeroispovijesti čestitam praznik Svetog Leopolda Mandića, jedinog sveca katoličke crkve sa ovih prostora, velikog ekumeniste. Ta dva sveca ujedinjuje velika želja za zajedništvom, za pregalaštvom i napretkom čitavog čovječanstva", istakao je on.
Dodao je i da, želimo li u EU, moramo se baviti vladavinom prava.
"Na nama je da napredujemo. Kada smo usvajali IBAR zakone, prihvatali smo da su oni dobili zeleno svjetlo EK, ali i da će oni podrazumijevati određena poboljšanja u narednom vremenu. Radovao sam se tim poboljšanjima, pogotovo u oblasti antikorupcije", dodao je Subotić.
Mugoša: Vi ste 'turšija koalicija', samo trgujete između sebe
Boris Mugoša (SD) kazao je kako dio parlamentarne većine nije istinski za to da Crna Gora zatvori sva poglavlja do kraja sljedeće godine.
"Koje pozitivne efekte je, odmah nakon IBAR-a, donijela Rezolucija o Jasenovcu, osim zadovoljenja ideoloških poriva dijela većine? A je li nam donijela nešto negativno", upitao je on ministarku.
On je nazvao većinu "turšija koalicijom" koja neprestano trguje među sobom.
"Državni interes? Nije bitno. Ajmo mi malo da istrgujemo između sebe, da zadovoljimo određeno biračko tijelo, pa ćemo poslije to peglati kod međunarodnih partnera. Vidite li vi da mi ni godinu kasnije nemamo sedmog sudiju Ustavnog suda? Sjećate li se onih tugovanja povodom toga, kako opozicija blokira, ali evo - godinu dana nema. Problem je u tome što je samo jedan sudija - a kad je jedan, onda je kod većine muka. Jer ima više interesenata", poručio je on.
Dodao je kako osam mjeseci stoji u fijoci prijedlog guvernerke o dvoje viceguvernera, te da je očito problem u tome što su u pitanju ličnosti koje nijesu politički eksponirane.
"Ubiste se kod međunarodnih partnera da dokažete kako mi opstruiramo procese. Kad se vidim sa njima, kažu mi "oni nam govore da ste vi anti-EU opozicija, a da je ova vlast pro-EU". To je degutantno i licemjerno", istakao je Mugoša.
Adžić: Veličaju se fašisti, je li to vaš evropski put?
Kako je kazao Filip Adžić (URA), vlast je optuživala opoziciju da opstruira evropski put, proglašavajući ih kočničarima.
"A sad vidimo da od usvajanja IBAR zakona nemamo nijednu sprovedenu reformu. Imamo egzaktne podatke koji govore da ono što je vaša retorika zapravo farsa koju plasirate građanima, ono što govorite nije u skladu sa činjeničnim stanjem", poručio je on.
Umjesto reformi, dobili smo obezglavljivanje Ustavnog suda, partijsko zarobljavanje Javnog servisa i blokadu medijskih zakona, ključnih na evropskom putu, dodao je on.
"Savjet RTCG nije izabran jer nijeste imali podobne kandidate. Umjesto evropskih vrijednosti, vi ste nas vraćali u autokratije i diktature kakvih smo se nagledali. Vi ste sami doprinijeli da se neki problemi prodube i postanu gori - to su vrijednosti koje veličaju fašiste, četnike, ono što nije evropski put koji treba da slijedimo. Imamo nastavak rata klanova na ulicama, počeli smo kao država da živimo na zajam, investicija nema, i na taj način mislite da postanemo dio razvijene evropske porodice naroda", ocijenio je Adžić.
Pitao je da li je opozicija kriva za to što su odnosi sa gotovo svim susjednim državama pogoršani.
Bojović: Na jeziku i dvojnom državljanstvu insistiramo zbog evropskih integracija
Vladislav Bojović (DNP) kazao je kako očekuju da većina uvaži činjenicu da je srpski jezik kojim govori većinska zajednica i da budu uvažena prava onih koji žive u Srbiji, a imaju imovinu i grobove u Crnoj Gori.
"To očekujemo i zbog evropskog puta Crne Gore. Ideja kosmopolitizma počiva na uvažavanju različitosti i prava različitih nacionalnih zajednica. Koja je to država EU u kojoj većinska jezička zajednica nije dobila pravo da njen jezik ne bude normiran kao službeni u Ustavu? Na ovome insistiramo pogotovo zbog evropskih integracija", dodao je.
Time će se, kaže, prevazići podjele u Crnoj Gori, koja bi kao pomireno i stabilno društvo ušla u EU.
"U svakoj uređenoj državi ova su pitanja davno riješena. Ako ih je politika ovdje otvorila, očekujem da ih politika i zatvori. I zato je velika odgovornost ove parlamentarne većine", smatra Bojović.
Rekao je da od PES-a očekuje da se snažno založi za rješavanje tog pitanja zbog evropskih integracija i prevazilaženja podjela.
Bogdanović: Država sad drži glavu uspravno iznad mafije
Boris Bogdanović (Demokrate) kazao je kako država više ne povija glavu pred mafijom, nego je drži uspravno iznad nje.
"U prošlih godinu je uhapšeno više međunarodno potraživanih lica nego u prethodna tri mandata zajedno. Oni koji su švercovali u ime patriotizma, a čuli smo i za koga, razbijeni su kao zvečke. I zato smo postali partner EU, a ne njen problem. I zato EU više nije crnogorski san, nego crnogorski posao. I taj posao se konačno radi kako treba", istakao je on.
Kaže kako su danas predstavljeni izvještaji raskid sa dosadašnjom praksom.
"Evo da priznamo da nijesmo savršeni, ali smo konačno iskreni, da nijesmo bez greške, ali jesmo bez prevare. Neka ova dva izvještaja i ne budu doprinos našem napretku, ali su sigurno optužnica za sve ono što je bilo prije", dodao je on.
Rakočević: Zbog vas nam propadaju desetine miliona od EU, Albanija nas je pretekla
Nikola Rakočević (DPS) kazao je kako je Albanija pretekla Crnu Goru u procesu evropskih integracija, te da o tome svjedoče i izjave evropske komesarke Marte Kos.
"Ona to kaže zbog nazadovanja Crne Gore na EU putu. Dovoljno je reći da zaobilaznicu oko Budve propuštamo, a EU nam nudi novac. Da će izgleda propasti i 33 miliona eura od EU za kolektor u glavnom gradu, zbog političke neodgovornosti onih koji su na vlasti. Iznos od 250 miliona granta za drugu dionicu autoputa morali smo davno da dobijemo, ali zbog neozbiljnosti ove većine to nijesmo uradili", naglasio je on.
Ova većina je, kaže, razgradila sistem vrijednosti.
"Posvađali su nas sa Hrvatskom, imamo tri predstavnika ove većine sa sankcijama te države, sa Bosnom i Hercegovinom, tako što promoviše Dodikovu politiku, a finalno i sa Evropom - promovišući to što gazda većine Aleksandar Vučić ide u Moskvu kod Putina, šaleći se na račun EU, kako su pokušali da mu zabrane da ode. To radi dio ove većine, šala na račun EU, jer je gazda stigao kod Putina", zaključio je on.
Anđušić: Šta je sa Kovačevićevim imunitetom; Nedović: Ništa mi nije stizalo iz VDT-a
Jelena Nedović (PES) govorila je o slobodi medija, na šta je reagovao Mihailo Anđušić (DPS), pitajući je zašto kao predsjednica Administrativnog odbora ne stavlja na dnevni red prošlogodišnji dopis tužilaštva koji se tiče predsjednika Opštine Nikšić Marka Kovačevića.
"Pokušajte da odgovorite medijima zašto držite u fijoci dopis tužilaštva za skidanje imuniteta jednom od poslanika", kazao je on.
"Ja sam rekla da postoje procedure. Na ovaj dan meni kao predsjednici odbora nije stiglo ništa od VDT-a", odgovorila mu je ona.
Nikolić: Četnički pokret je favorit unutar ove većine
U Crnoj Gori je na snazi revizija istorije, pa imamo četnički pokret kao favorita unutar većine, kaže Andrija Nikolić (DPS).
"Državni vrh ne smije da pisne o tome, jednako ni parlamentarna većina. Odgovorite građanima zašto je tako. Imamo loše primjere iz susjedstva, gdje su izjednačili oslobodioce - partizane i kolaboracioniste - četnike", rekao je on.
Dio većine, kazao je, nema ni dostojanstva ni političke hrabrosti.
"Da imate, ne biste ćutali na ovu brutalnu reviziju. Recite je li za vas Pavle Đurišić junak nepobjedivog karaktera? Vi ćutite, svi do jednog. Jesu li to vrijednosti pod kojima Crna Gora hrli ka EU", upitao je Nikolić.
Marković: Pružiću ruku opoziciji kada se odrekne onih koji su u zatvoru; Vuković: Ko god se ogriješio o zakon treba da odgovara
Branka Marković (PES) se proceduralno javila na izlaganje Nikolića, obraćajući se potpredsjedniku Skupštine Borisu Pejoviću.
„Okej je ovo što su rekle kolege, ne mislimo da su oni koruptivni, međutim, sve do onog dana kada se glasno odreknu od ljudi koju su u zatvoru, onda ću im pružiti ruku i kazati svaka čast“, rekla je Marković.
Ivan Vuković (DPS) kazao je da se opozicija pokušava obilježiti kao punomoćnik 'nekakvih interesa' sa druge strane zakona.
„Više bih cijenio da kažete „ti si krimanalac“, a ne ovako. Zašto bi se neko od nas ograđivao od toga? Nijesu ti ljudi radili nešto u naše ime gospođo Marković. Ko god se ogriješio zakon, blizak opoziciji ili vlasti – treba da odgovara za to", poručuje Vuković.
Laković: Spočitava nam se da smo ćutali na izjavu jednog crkvenog velikodostojnika; Vuković: Ko je iz PES problematizovao Porfirijeve riječi iz Moskve?
Miodrag Laković (PES) kaže da nije tačno da se iz partije nijesu oglasili povodom izjave jednog 'crkvenog velikodostojnika' na crkvenom obredu u entitetu BiH Republici Srpskoj.
„Premijer je odgovorio na ove navode i kazao da crkva ne treba da se bavi tim pitanjima, već vjerom, a mi političari ekonomijom, vladavinom prava i evropskim integracijama. Spočitava nam se da smo ćutali na to“, rekao je Laković.
Govoreći o izjavi Vukovića, kazao je da vjeruje u čast ljudi iz opozicije.
„Međutim, vi ste nasledioci politike DPS, a ta politika ima neke terete koje su građani prepoznali. Ono od čega da se ogradite, jeste prepiska iz Sky komunikacija, a to je da su kriminalne strukture sprovodile aktivnosti koje su vama odgovarale“, rekao je poslanik PES.
Ivan Vuković je Lakoviću kazao da mu ne pada na pamet da brani policiju od njega.
„Vi ste radili u policiji 20 godina, vi imate odgovornost, jer ste radili u tom sistemu. O ovim temama, jer vam je ovo struka, trebali bi malo ozbiljnije da govorite. I vi i ja znamo da su se u tim prepiskama (Sky) pominjale stvari koje se nikad nijesu dogodile
Poslanik DPS je upitao i ko je iz PES-a problematizovao izjavu Porfirija u Moskvi da on vidi Crnu Goru skupa sa Srbijom i RS kao dio 'ruskog sveta'.
„Dvadeset i kusur vas je ođe. Niko ne smije živ da se čuje. Lijepa je priča o evropskim integracijama, ali ona je ispražnjene suštine“, poručio je Vuković u odgovoru Lakoviću.
Anđela Vojinović (Demokrate) smatra da u EU možemo samo ako sprovodimo reforme i vladavinu prava.
„Vratimo se na ono što je tema zasijedanja, iako je bilo zanimljivo slušati neke izjave. Kada je opoziciji bilo sve po volji grcali smo u dugovima, imali obračune kriminalnih klanova...", poručuje Voijinović.
Nakon što su iscrpljena pitanja poslanika, riječ je dobila ministarka Gorčević.
„Slušamo različite opaske posljednih par sati - „nikad gora pozicija“. Ja stvarno ne znam gdje mi živimo, kao da smo zaboravili da smo prošle godine imali tri međuvladine konferencije, dobili IBAR, zatvorili tri poglavlja… Ova Vlada je odlučila da prekine zastoj od sedam godina kada nismo radili ništa, radi rezultata i građana. Zastupam interese Crne Gore, a ne jedne političke partije ili parlamentarne većine. Zbog toga, vodim računa da moje izjave budu istinite", poručuje Gorčević.
Gorčević je rekla da i planiraju da zatvore četiri poglavlja do kraja godine.
"Očekujem da će jun i jul biti mjeseci za zatvaranje poglavlja", poručuje ministarka.
Nakon izlaganja Gorčević, sjednica je završena, a nastavak je planiran za sjutra u 13 časova.