- Bez obzira na ocjenu uspješnosti štrajka upozorenja organizovanog od strane Sindikalne organizacije - u njemu je učestvovalo svega oko 160 zaposlenih od ukupno 260 potpisnika odluke o stupanju u štrajk, što opet nije ni polovina od broja 585, koliko je u kompaniji ukupno stalno zaposlenih lica - ne sporim legitimno pravo zaposlenih da stupe u štrajk, koji svakako mora da se odvija u skladu sa odredbama Zakona o štrajku - stoji u njegovom saopštenju.
Vuković ističe kako je menadžment kompanije analizom zahtjeva štrajkačkog odbora utvrdio da oni nemaju uporište u Zakonu o štrajku.
- Utvrđuje se da takav zahtjev nema bilo kakvo uporište u Zakonu o štrajku, odnosno da se ne može dovesti u bilo kakvu logičnu vezu sa zaštitom profesionalnih, ekonomskih i socijalnih interesa zaposlenih po osnovu rada. Kako ne postoji zakonski ili drugi pravni osnov koji bi dozvolio zaposlenima u Društvu da preuzimaju ingerencije skupštine akcionara, odbora direktora i/ili izvršnog direktora, jasno je da je već zbog ovakvog zahtjeva štrajkačkog odbora najavljeni i danas organizovani štrajk nezakonit. Imperativna odredba iz člana 4. Zakona propisuje da su štrajkački odbor i poslodavac dužni da, od dana najave štrajka i za vrijeme štrajka, pokušaju da sporazumno riješe nastali spor ili da pokrenu postupak za mirno rješavanje spora, u skladu sa posebnim zakonom. Međutim, kako sindikalna organizacija odbija bilo kakvu saradnju sa izvršnim direktorom (koji je po Zakonu o privrednim društvima i Statutu Društva zakonski zastupnik poslodavca), jasno je da štrajkački odbor izigrava primjenu imperativne norme Zakon o štrajku, sa posljedicom da je takav štrajk nezakonit - ističe Vuković.
On je kazao i kako će učešće zaposlenih u štrajku predstavljati povredu radne obaveze.
- Na kraju, ako i postoji neka sumnja u odnosu na realne razloge za organizovanje štrajka, takva sumnja mora biti otklonjena analizom tačke 4. zahtjeva Sindikalne organizacije, koja se svodi na ultimatum da bude povučena inicijativa podnijeta Ustavnom sudu, kao i tužba koju je Društvo u svojstvu tužioca podnijelo Privrednom sudu Crne Gore protiv tuženih bivših članova Odbora direktora i Sindikalne organizacije „13. Jul – Plantaže“ a.d. Podgorica, a sve u cilju utvrđivanja ništavosti važećeg Kolektivnog ugovora broj 818 od 24.02.2017. godine - navodi, između ostalog, Vuković.