Politika

Vuković: Dvotrećinska većina političko, a ne pravno pitanje

Izvor

- Dvotrećinska većina u pravnom smislu ne bi smjela da bude dovodena u pitanje, jer ko bi glasao protiv zakona glasao bi i protiv Ustava. Ali, kako imamo partije koje su glasale i protiv Ustava one će vjerovatno i glasati i protiv zakona ali pod raznim izgovorima, da ne bi naknadno priznale da prizanaju Ustav Crne Gore - kazao je Vuković za Portal Analitika.

Vuković je potvrdio da će Kolegijum predsjednika Skupštine razmatrati u ponedjeljak, 22. februara, izvještaj Radne grupe za usklađivanje izbornog zakonodavstva sa Ustavom Crne Gore.

On je dodao da će ovo tijelo u ponedjeljak odlučiti da li će usvojiti predlog nacrt zakona i uputiti ga prema parlamentu, ili će taj dokument prvo ići na međunarodnu ekspertizu.

- Ipak, očekujem da se predloži nacrt zakona parlamentu da bi se najviše zakonodavno izjasnilo o tom prijedlogu jer ima i alternativa u samom tekstu nacrtu. Nakon utvrđivanja nacrta, vjerovatno bi on bio poslat na ekspertizu da bi u tom vremenu između nacrta i predloga još radili na  zakonu na osnovu preporuka relevantnih međunarodnih institucija - rekao je Vuković.

On je objasnio da bi nakon utvrđivanja predloga zakona on bio poslat parlamentu na usvajanje.

- Vremena nemamo mnogo rok za usklađivanje ističe 30. aprila - precizirao je Vuković.

On je istakao da se pojavio problem i sa predstavljanjem manjinskih naroda u parlamentu ističući da je na tom pitanju dosta teško postići dvotrećinsku većinu.

- Stali smo iza modela koji je predložio SNP i taj model podržavaju i SDP, DPS, Bošnjačka stranka i Hrvatska građanska inicijativa i možda i jedna albanska stranka za koju bi to bilo prihvatljivo pod određenim uslovima. Sada je ključno pitanje da li će manjinske partije međusobnom uspjeti da se dogovore o modelu predstavljanja - rekao je Vuković.

Portal Analitika