Politika

Vuković: Biračko pravo- državljanima Crne Gore

Izvor

Vuković je nakon sjednice ponovio da je optimista da će to tijelo do 5. februara završiti tu obavezu i nagovijestio da će sjutra biti otvoreno suštinski jedino sporno pitanje - način predstavljanja manjinskih naroda u parlamentu.

- Prvi dan je obećavajući, i dogovorili smo definitivno izmjenu Zakona o izboru poslanika i odbornika po kojem će aktivno i pasivno biračko pravo imati državljanin Crne Gore koji ispunjava i druge zakonom predviđene uslove - kazao je Vuković za Portal Analitika.

On je rekao da je ostalo da se sjutra Radna grupa dogovori o tome kako riješiti dosta komplikovanu situaciju sa biračkim spiskovima.

- Ima insistiranja da se ne presijecaju stvari i da se pruži mogućnost lokalnim zajednicama da se to sredi - rekao je Vuković.

On je kazao da je otvoreno pitanje sugestija OEBS-a i da je desetak sugestija prihvaćeno od strane svih u Radnoj grupi.

Vuković je rekao da će se Radna grupa sjutra baviti, sugestijama OEBS-a i autentične zastupljenosti pripadnika manjinskih naroda.

Demokratska partija socijalista zalaže se da stranke manjina, koje u ukupnom stanovništvu čine od dva do 13 odsto, dobiju po jednog poslanika ako pređu prirodni prag od oko četiri hiljade glasova.

Predlog DPS-a podržavaju Bošnjačka stranka, Demokratska unija Albanaca i Hrvatska građanska inicijativa dok su protiv SNP i SDP.

U SNP-u predlažu da sve stranke nacionalnih manjina za ulazak u parlament treba da osvoje tri odsto glasova, s tim što ako nijedna od tih partija ne pređe taj cenzus, predlažu da se unutar te grupacije sabiraju glasovi svih partija koje su osvojile 0,5 odsto važećih glasova, pa da tako steknu pravo na ulazak u parlament.

Procjenjuje se da bi tačka kompromisa svih političkih partija mogao biti upravo prijedlog SNP-a koji bi sa nekim korekcijama mogao biti prihvatljiv za sve.

Ustavom Crne Gore propisano je da je za izmjene izbornog zakonodavstva potrebna dvotrećinska podrška u parlamentu

Portal Analitika