Društvo

Danas se obilježava Svjetski dan nastavnika

Vukčević: Nastavnik mora biti učesnik u donošenju svih bitnih odluka u prosvjeti

"Današnja uloga nastavnika je nezahvalna. Nastavnici su na udaru mnogih subjekata, bez obzira sa kojim se problemima svakodnevno susreću u radu, često bez dovoljne podrške i loše profesionalne opremljenosti, bez isticanja u kakvim uslovima rade, sa kojim zaradama...”, poručila je Stanka Vukčević. 

Vukčević: Nastavnik mora biti učesnik u donošenju svih bitnih odluka u prosvjeti Foto: Privatna arhiva/Screenshot
B.R.K.
B.R.K.Autor
Portal AnalitikaIzvor

Svjetski dan nastavnika, širom svijeta, obilježava se 5. oktobra. Prema podacima Sindikata u Crnoj Gori je 11.500 zaposlenih u prosvjeti.

Prosvjetari su i novu školsku godinu dočekali sa maskama na licima. Iako rade u otežanim uslovima, plate zaposlenima u ovom resoru i nijesu na zavidom nivou. 

“Prosvjetni radnici moraju biti oslonac društva, mora se istaći i poštovati njihiva uloga u obrazovanju i razvoju djece i učenika. Da li 5. oktobar treba da bude jedini dan za isticanje naše ulogu u obrazovnom sistemu Crne Gore?, pita Stanka Vukčević, predsjednica Udruženja nastavnika društvene grupe predmeta.

U obrazovanju rade isključivo visokoškolci, ipak, značajno veće plate u prosjeku imaju zaposleni u sektoru rudarstva, elektroprivrede, finansija, komunikacija, zdravstva i u državnoj upravi.

Krivokapić najavio “depolitizaciju”, Bratić sprovela u djelo

A godinu za nama obiljažila su brojna “dešavanja” vezana za ovu struku. Početkom godine, nakon najavljenog štrajka Sindikata prosvjetnih radnika, premijer Crne Gore Zdravko Krivokapić, reagovao je veoma burno, i poručio da ne “pristaju na ucjene”. On je prosvjetarima tada rekao da Vlada razumije situaciju u kojoj su se našli zbog epidemije Kovid-19. Uz podignuti prst, premijer je tada poručio: 

“Spremni smo da razmotrimo sve zahtjeve prosvjetara, ali ne pristajemo na ucjene i opstrukcije”, kazao je Krivokapić.

Zaposleni u ovoj oblasti ističu da su brojne nepravde sa kojima se suočavaju, ipak, istraju u tome da profesionalno rade svoj posao. 

“Bez obzira na sve te poteškoće, ponekad i nepravde, koje trpi i podnosi nastavnik, ovaj dan je prilika da zaboravimo na sve te poteškoće. Moramo imati obavezu da budemo dostojni i ponosni na svoju profesiju”, ističe Vukčević. 

Prioritet Vlade je, poručio je premijer početkom godine, depolitizacija vaspitno-obrazovnih ustanova. 

“Školama više neće upravljati politički podobni, već najkvalitetniji kadrovi", napisao je Krivokapić u januaru na Tviteru. 


I uslijedila je “depolitizacija”. Ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta Vesna Bratić smijenila je direktore u preko 200 obrazovnih ustanova. Za dešavanja u prosvjeti, kako kaže sagovornica Portala Analitika, dio krivice nose upravo zaposleni u toj oblasti. 


“O našoj ulozi u društvu, poštovanju našeg ugleda i dostojanstva, smatram, da i mi snosimo dio odgovornosti. Nastavnik mora biti učesnik u donošenju svih bitnih odluka u prosvjeti, on zna sve boljke obrazovnog sistema, on je neposredni izvršilac donosioca odluka. On se mora izboriti da bude aktivni učesnik. To se, ne samo mora poštovati, nego i iskoristiti. Nažalost, mora se konstatovati da nije uvijek tako!”, ističe Vukčević. 

Resor Bratić ne poštuje ni Granski kolektivni ugovor

Vukčević je prije mjesec podsjetila i da Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta na čijem čelu je Vesna Bratić mjesecima krši odredbe Granskog kolektivnog ugovora za oblast prosvjete.

Ona je tada pojasnila da je ugovorom predviđena obaveza Ministarstva da u slučaju smrti zaposlenog porodici obezbijedi pomoć od 15 obračunskih vrijednosti koeficijenta, odnosno 904,50 eura, zatim pomoć zaposlenom u slučaju smrti člana uže porodice od 10 obračunskih vrijednosti koeficijenta, a iznosi 603 eura.

“Veliko je razočaranje kod zaposlenih i porodica preminulih kolega zašto se, posebno u situacijama smrti zaposlenog ili člana uže porodice, ne isplaćuje pomoć koja je Kolektivnim ugovorom zagarantovana”, kazala je tada Vukčević.

Nastavnici i na meti nerazumijevanja roditelja

Naša sagovornica ističe i da pojedinci i institucije, ovaj dan koriste i to kao priliku za isticanje važnosti nastavnika i njihov uticaj na razvoj naših ucenika, te da se naglasi vaznost te profesije, ali i samog obrazovanja čiji su oni nosioci. 

“Ovo je jedna plemenita profesija koja treba da bude pomenuta i obilježena kao bitna i značajna tokom, ako ne kalendarske, onda školske godine. Ako nam je samo ovaj dan dat da istaknemo nastavnika kao suverenog prenosioca znanja i vještina moramo, nažalost, kazati da je današnja uloga nastavnika nezahvalna, na udaru je mnogih subjekata bez obzira sa kojim se problemima svakodnevno susreću u radu, često bez dovoljne podrške i loše profesionalne opremljenosti, bez isticanja u kakvim uslovima rade, sa kojim zaradama, itd”, poručila je Vukčević. 

Ona dodaje da nerijetko nailaze i na nerazumijevanje roditelja, a za njih predsjednica Udruženja nastavnika društvene grupe predmeta ima poruku: 

“U današnjim uslovima rada, zbog pandemije koja je zadesila cijleli svijet, na prosvjetnim radnicima je dodatni zadatak da nastavni proces izvedu na najbolji način, da se nose sa realnošću sredine u kojoj rade. Iako smo ponekad na udaru nekih roditelja, bez ijednog razloga, nastavnicima je mnogo bitno da roditelji i učenici znaju da su njihova djeca i nasa djeca”, kazala je Vukčević. 

Na kraju Vukčević je kolagama čestitala ovaj važan datum. 

“Kolegama, nastavnicima, kao i svim zaposlenim u obrazovanju, čestitam Dan nastavnika”, zaključuje Vukčević. 

Pokušali smo i od Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta dobiti informaciju o tome kako će biti oblježen ovaj dan i šta će uraditi da poboljšaju status zaposlenih u ovom resoru, međutim, na brojne naše pozive iz resora Vesne Bratić niko nije odgovarao. 

Portal Analitika