Politika

Pravni ekspert smatra da nadležni organi moraju da prekinu pravnu anarhiju i samovolju u Andrijevici

Vukčević: Bez reakcije policije postali bi država u kojoj vlada sila jačeg

Kako je i ranije izostajala reakcija nadležnih organa, prije svega policije i tužilaštva, to se grupa građana još više osilila i nastavila da sprečava održavanje sjednice SO Andrijevica – ocijenio je Vukčević


Vukčević: Bez reakcije policije postali bi država u kojoj vlada sila jačeg Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Advokat Miloš Vukčević kazao je u izjavi za Pobjedu da je obaveza policije da obezbijedi nesmetano održavanje sjednice Skupštine opštine Andrijevica jer bi u suprotnom, kako smatra, Crna Gora postala država u kojoj ne vlada zakon nego sila jačeg.

Grupa građana tri puta je u nepunih mjesec spriječila održavanje sjednice lokalnog parlamenta na kojoj je trebalo da se raspravlja o inicijativi za smjenu predsjednika Opštine Andrijevica Željka Ćulafića iz redova Socijalističke narodne partije.

Podnosioci zahtjeva, odbornici Demokratske partije socijalista, kazali su da su prilikom prvog upada u salu, 15. jula, nezadovoljni aktivisti vladajućih stranaka prijetili, pokušavajući da spriječe smjenu prvog čovjeka opštine i poručujući da neće dozvoliti ,,prekrajanje izborne volje bez novih lokalnih izbora“.

Tokom druga dva pokušaja održavanja sjednice, građani su zauzimali odborničke klupe uz obrazloženje da su tu zbog pozorišne predstave u izvođenju zabavljača Šante Pante, alijas Radojica Stanković, koji se i pojavio na posljednjem zasijedanju, 13. avgusta.

Komentarišući incident u Andrijevici od prije dva dana, Vukčević je za Pobjedu kazao da je u pitanju nastavak pravne anarhije, samovolje i bezvlašća koji je započet još prošlog mjeseca.

TRAGIKOMEDIJA

Kako je i ranije izostajala reakcija nadležnih organa, prije svega policije i tužilaštva to se, smatra Vukčević, grupa građana još više osilila i nastavila da sprečava održavanje sjednice SO Andrijevice.

"Apsolutna je obaveza policije da obezbijedi javni red i mir, kao i nesmetano funkcionisanje svih institucija, uključujući i SO Andrijevica", izričit je on.

Međutim, sudeći po svjedočenju šefa Kluba odbornika DPS-a Dejana Ivanovića, iz Odjeljenja bezbjednosti su čelnika andrijevačkog parlamenta Mladena Ćulafića, na vanrednom kolegijumu održanom zbog ometanja rada SO, informisali da policija nije nadležna da udalji građane ukoliko oni sjede mirno u sali. Advokat Vukčević tvrdi suprotno.

"Odgovor policije da nije nadležna bio bi smiješan da nije tragičan. Upravo je policija nadležna da obezbijedi funkcionisanje svih institucija, uključujući i lokalni parlament. U suprotnom, možemo očekivati da grupa građana, koja je nezadovoljna radom Skupštine Crne Gore, upadne u državni parlament I, na primjer, onemogući izbor nove vlade", objasnio je sagovornik našeg lista.

Prema njegovom mišljenju, policijski službenici su dužni da na ulazu zgrade Skupštine opštine dočekaju nezadovoljne građane i onemoguće im upad u salu kao neovlašćenim licima.

"Dakle, obaveza je policije da obezbijedi nesmetano održavanje sjednice SO Andrijevica, dok je obaveza nadležnog tužilaštva da procesuira i goni sve one koji su spriječili održavanje sjednice. U suprotnom, postaćemo država u kojoj neće vladati zakon, nego sila jačeg", poručio je Vukčević.

Iz tužilaštva se ovim povodom još nijesu oglašavali zvanično. Javnost je samo iz saopštenja Uprave policije, od 16. jula, obaviještena da je policija za prekid sjednice saznala iz medija, jer joj događaj nije bio prijavljen. Nakon toga, policija se obratila tužilaštvu čiji je zadatak da utvrdi kako je došlo do neodržavanja zasijedanja. Do danas odgovora tužilaštva nema.

KRIVIČNA PRIJAVA

Demokratska partija socijalista podnijela je krivične prijave protiv lica koja su zauzimala skupštinsku salu i opstruirala održavanje sjednice među kojima su, kako tvrde, bile i bezbjednosno interesantne osobe osuđivane za teška krivična djela, ali nije navela njihova konkretna imena.

U toj stranci optužuju i prvog čovjeka Andrijevice i funkcionere SNP-a da su zloupotrijebili službeni položaj i omogućili da se suspenduju Ustav i zakoni Crne Gore.

Smjenu Ćulafića zahtijeva 15 opozicionih odbornika iz koalicije DPS-SD, a njima se pridružio i odbornik Nove srpske demokratije Mijodrag Dragović, što bi bilo dovoljno za preuzimanje vlasti.

U međuvremenu, dva odbornika iz redova SNP-a i Demokrata djeluju kao samostalni odbornici u lokalnoj Skupštini.

Podnosioci inicijative smatraju da Ćulafić nije obezbijedio sprovođenje strateškog plana opštine i drugih razvojnih planova, programa i strateških dokumenata od državnog značaja.

Kao razlog za smjenu Ćulafića navedeno je i to što, kako tvrde, lokalnom parlamentu nije na vrijeme dostavio izvještaj o svom radu i radu lokalne uprave i službi.

Odbornik Dragović objašnjavao je ranije da se inicijativi pridružio jer on, kao predsjednik Opštine, nije ispoštovao ranije dogovore sa predstavnicima Nove srpske demokratije. Poručio je i da nije posrijedi politička korupcija i da on vlast nikada neće formirati sa DPS-om.

Portal Analitika