Politika

"Svako može sa svakim i niko ni sa kim"

Vukadinović: Počinje cirkus koji se neće tako lako završiti

Proces oko formirana vlade u Crnoj Gori predstavlja početak političkog cirkusa koji se neće tako brzo završiti – ocijenio je politički analitičar Srđan Vukadinović, dodajući da Crnoj Gori treba izvršna vlast koju će podržavati dvije trećine poslanika, te da vlada koja u opoziciji bude imala koalicije „Zajedno“ i „Za budućnost Crne Gore“, neće potrajati.

Vukadinović: Počinje cirkus koji se neće tako lako završiti Foto: Arhiva/PA
PobjedaIzvor

Vukadinović kaže da nakon proglašenja rezultata slijedi proces koji će, kako je rekao, opet biti igranje sa građanima Crne Gore, jer oni nijesu glasali za ono što im se dešava.

"Počinje politički cirkus. Takvo stanje ne odgovara Pokretu „Evropa sad“, jer oni trenutno nijesu parlamentarna stranka niti imaju upliv u vlasti. Ali ovo odgovara sadašnjoj aktuelnoj izvršnoj vlasti u kojoj su Ura i SNP, koji se nadaju da se izbori mogu relativno brzo ponoviti, a da će oni još trajati i produžiti ono što je nečuveno i u čemu su pravi majstori i godinu nakon izglasavanja nepovjerenja Vladi", kazao je Vukadinović.

Prema njegovim riječima, formiranje vlade će biti izloženo opstrukcijama od Ure, jer, kako je istakao, oni po svoj prilici neće biti u budućoj vladi.

"URI ne odgovara ništa drugo do da opstrukcija potraje, a da oni ostanu u izvršnoj vlasti kao do sada, iako i ta partija i SNP imaju veoma malu podršku građana", kazao je Vukadinović.

Poručio je da, kada kaže politički cirkus, misli na situaciju u kojoj svako može sa svakim i niko ni sa kim.

Sljedećih dana konstitutivna sjednica: Ovo su svi poslanici u novom sazivu Skupštine
0
Sljedećih dana konstitutivna sjednica: Ovo su svi poslanici…
17.07.2023 07:00

"U nezvaničnim pregovorima koji se u medijima pominju, jer zvanični još nijesu počeli - neko kaže da nije dobio poziv, neko da je bilo neformalnih razgovora, ali vidimo da u tim nezvaničnim razgovorima neke političke grupacije pokušavaju da se igraju ucjenjivačkog kapaciteta i da sa dva poslanika traže tri ministra ili sa pet poslanika da traže potpredsjednika vlade i tri ministra. To je situacija koja se mora eliminisati. Vlast se može formirati i bez DPS-a, i bez „Evrope sad“, i bez manjinskih stranaka. To je dobro jer umanjuje ucjenjivački kapacitet kao model formiranja vlade",  kazao je Vukadinović.

Istakao je da ako Spajić sebe vidi kao premijera i u startu kaže da postoje partije koje mu nijesu prihvatljivi partneri, a tu je mislio na koaliciju „Zajedno“, „Za budućnost Crne Gore“ i Uru, onda on ne razmišlja o interesu građana.

"To znači da mu nije važan program, kakve će se odluke donositi i koliko će od toga građani imati koristi, nego su mu jedino važni revanšizam i animozitet prema nekima. Spajiću je teško da bude racionalan, jer je veoma neiskusan političar, a pitanje je i hoće li dobiti mandat za sastav vlade jer Ura je generator svih kriza koje se dešavaju. Može se dogoditi da određeni tužilački organi preduzmu radnje prema Spajiću i on ne bi mogao biti mandatar. Vjerovatno bi to Milatoviću i odgovaralo jer je veliki animozitet unutar njihove partije. Spajić, umjesto da se bavi problemima unutar partije, on se bavi poželjnim i nepoželjnim partnerima u vlasti", kazao je Vukadinović.

Podsjetio je da je Milatović u jednom intervjuu kazao da je sporadična njegova komunikacija sa predsjednikom partije, a na prijemu povodom Dana državnosti nije bilo nekih čelnika „Evrope sad“, što, kako je istakao, govori o disfunkcionalnosti unutar tog pokreta.

"Prijeti cijepanje partije na struje - Milatovićevu i Spajićevu, postoji problem liderstva i surevnjivosti između dva osnivača Pokreta „Evropa sad“ i onda je pitanje da li su oni ti konstituenti koji će biti stabilni u formiranju vlade", kazao je Vukadinović.

Komentarišući najave formira većine koja bi imala podršku 41 ili 43 poslanika, u kojoj bi bili „Evropa sad“, Demokrate i manjinske partije, i eventualno SNP, Vukadinović je kazao da u takvoj vladi ne bi bilo stabilnosti.

"To bi bila veoma nestabilna vlada, nestabilnija od Krivokapićeve. Ako neko u opoziciji bude imao koalicije „Zajedno“ i „Za budućnost Crne Gore“, kao i Uru, onda ona neće imati dugi vijek trajanja. Očigledno se vidi da Spajić ne razmišlja politički", kazao je Vukadinović.

Prema njegovim riječima, Crnoj Gori treba vlada koja će imati dvotrećinsku podršku u parlamentu.

"Mora se ostvariti stabilnost odnosa, bez pokušaja eksperimentisanja da se vlada formira bez ovoga ili onoga, pa da se nakon pola godine ide na izbore. To Crnoj Gori nije potrebno, nego joj treba stabilna vlast. Crnoj Gori treba većina od 54 poslanika. Te dvije trećine su Pokret „Evropa sad“, „Zajedno“ i „Za budućnost Crne Gore“. Nekome može da izgleda nemoguće, ali mnogo veće protivurječnosti su bile između LSCG i Narodne stranke kada je formirana Narodna sloga", smatra Vukadinović.

Istakao je da koliko god koalicija „Za budućnost Crne Gore“ nije prihvatljiva za američku ambasadu i crnogorske međunarodne partnere, taj ko razmišlja da ih eliminiše, kako je kazao, mora imati u vidu da će oni biti uvijek uzrok nestabilnosti.

Prema njegovim riječima, Crnoj Gori nije važan populizam, priča o povećanju plata i penzija, ako je to ekonomski nerealno. Vukadinović je kazao da je našoj državi potrebna stabilnost kako u političkom, tako i ekonomskom smislu.

Vukadinović je, osvrćući se na izuzetno nisku izlaznost na vanrednim parlamentarnim izborima, kazao da je to pokazalo ne samo da su se građani zasitili, nego i, ako im neko drugi kreira izvršnu vlast ili ako neko za koga su glasali ne može da bude konstituent te vlasti, onda je jasno da gube povjerenje u institucije.

Portal Analitika