Politika
  • Portal Analitika/
  • Politika /
  • Vukadinović: Crnoj Gori treba dvotrećinska vlast, mogu je sastaviti samo partije okupljene oko DPS-a i Evrope sad

„Politički vjetar 11. juna oduvaće političke grupacije koje su se do sad „šlepale“ na račun većih stranaka“

Vukadinović: Crnoj Gori treba dvotrećinska vlast, mogu je sastaviti samo partije okupljene oko DPS-a i Evrope sad

Sagovornik Analitike ističe da je Đukanović silaskom s vlasti porušio mnoge političke subjekte. Procjenjuje i da će, uz partije manjina, četiri liste sigurno biti u novom sazivu Parlamenta – koalicija oko DPS-a, PES, koalicija Demokrata i Ure i koalicija DNP i NSD

Vukadinović: Crnoj Gori treba dvotrećinska vlast, mogu je sastaviti samo partije okupljene oko DPS-a i Evrope sad Foto: Arhiva/PA
Jovana Vuković
Jovana VukovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

„Prekompozicija na političkoj sceni Crne Gore pred parlamentarne izbore predstavlja politički zemljotres koji je malo ko očekivao. Đukanović je silaskom s vlasti porušio i mnoge političke subjekte čiji je smisao prestao da postoji“, poručio je politički analitičar Srđan Vukadinović.

Za Portal Analitika on je istakao da se DF, Demokrate i Ura „iscrpljuju“ na mržnji prema DPS-u i Đukanoviću.

„Očito je da smisao postojanja ovih stranaka prestaje, pošto je došlo vrijeme u kojem Đukanović nije na vlasti, a DPS ne može imati nadpolovičnu većinu u Parlamentu. DF, Demokrate i Ura program nijesu izgrađivali na načelima i principima koji su potrebni građanima Crne Gore i vremenu u kojem živimo“, napominje Vukadinović.

Kako dodaje, parlamentarni izbori biće posljednja politička trka ostataka Demokratskog fronta, Demokrata i grupe koja je okupljena oko njih.

„Ovo je, zapravo, pokušaj njihovog političkog spašavanja, jer, po svoj prilici, više neće biti politički subjekti koji su toliko bitni“, naglašava Vukadinović.

Doći će do velikog provjetravanja na političkoj mapi

Sagovornik Analitike ističe da je potez DPS-a koji je koalicionu listu napravio s novim ljudima pokazao koliko ostale partije nijesu mogle da izdrže sa starim kadrovima, izuzev dijela DF-a i Demokrata, nego su morali da prave potpuno nove kadrovske kombinatorike.

„Broj prijavljenih lista, kojih je ukupno 17, znači da će doći do velikog provjetravanja na političkoj mapi Crne Gore u postizbornom periodu“, ističe Vukadinović.

Kako dodaje, izborni, politički vjetar 11. juna oduvaće mnoge političke grupacije koje su se do sada „šlepale“ na račun većih stranaka.

Sastav Parlamenta činiće četiri liste i manjinske partije

Sagovornik Analitike stava je da partije poput Pokreta za promjene, Ujedinjene, Prave, Demohrišćanskog pokreta, SNP-a neće preći cenzus na predstojećim izborima.

„Četiri liste će sigurno biti u novom sazivu Parlamenta – koalicija okupljena oko DPS-a, Evropa sad, koalicija Demokrata i Ure i koalicija DNP i NSD. Oni će, uz partije manjina, ući u Parlament“, ocjenjuje Vukadinović.

Kad je u pitanju HGI, Vukadinović vjeruje da će ovoga puta preći cenzus te da neće biti izigrani od strane srpske službe bezbjednosti kao prije tri godine.

„Bošnjačka stranka imaće najmanje tri, a moguće i četiri mandata, dok će albanske partije dobiti jednog ili dva poslanika. I time će nova poslanička struktura Crne Gore biti zatvorena“, smatra Vukadinović.

Socijaldemokratska partija je, prema ocjeni Vukadinovića, na ivici cenzusa.

„No, na nesreću Crne Gore, ostaće još neke partije koje se šlepaju uz veće, kao što je URA koja bi, da je izašla samostalno, teško prešla cenzus“, izričit je Vukadinović.

Za stabilnost potrebna dvotrećinska većina

Crnoj Gori je, naglašava on, potrebna stabilnost.

„Crnoj Gori danas ne treba 41 poslanik, nego najmanje 54 poslanika u većini, a to će teško ko imati. Dvije trećine glasova nema šanse da se mogu imati bez DPS-a“, kategoričan je Vukadinović.

Prema njegovim riječima, bez dvotrećinske većine nema izlaska iz vanrednog i v.d. stanja.

„Pitanje je da li će Evropa sad, koja će nesumnjivo biti jedan od stožera nove vlasti, samo sDemokratama uspjeti da ima više od 50 odsto, a teško da hoće“, dodaje Vukadinović.

Koalicija „Za budućnosti Crne Gore“, navodi sagovornik Analitike, neće biti poželjan partner međunarodnim partnerima, a prije svega američkoj i britanskoj ambasadi. 

„Vjerujem da će oni insistirati da pomenuta koalicija ni u kojem slučaju ne bude sastavni dio nove vlasti“, kaže Vukadinović.

Stava je da nakon izbora treba očekivati formiranje izborne vlasti od dvije velike liste, koliko god PES insistira da ne može sa DPS-om.

„Čini mi se da će konstrukcija biti takva da će se najmanje pitati Pokret Evropa sad“, poručuje Vukadinović.

Nakon izbora slijedi dijeljenje PES-a

Sagovornik Analitike napominje i da PES ima ogromne unutrašnje probleme koji će brzo nakon izbora kulminirati.

„Vjerovatno predstoji jeste dijeljenje ovog političkog subjekta na dvije grupacije, jer se, po svoj prilici, liderska sujeta Spajića i Milatovića ne može prevazići“, smatra Vukadinović.

Kako dodaje, Evropa sad ima mnogo veće probleme nego što misli.

„Najlakše će PES-u biti da dobije izborni kapacitet, s obzirom da su u rastu, a mnogo teže će biti održati taj kapacitet i dogovoriti novu vlast onako kako oni misle“, dodaje Vukadinović.

Smatra i da je dobro što je došlo do razuđivanja na političkoj sceni te da je to sve uticaj DPS-a.

„Treba da se oslobodimo malih partija koje imaju samo ucjenjivački kapacitet, kao što je Ura. Crna Gora opet če zapasti u velike probleme ako Ura bude faktor koji će moći da pretegne na jednu ili na drugu stranu“, napominje sagovornik Analitike.

Ocjenjuje i da će Demokrate mnogo više izgubiti zbog koalicije s Urom, nego dobiti.

„Potrebna nam je dvotrećinska vlast, a nju mogu sastaviti samo partije okupljene oko DPS-a i Evrope sad, uz partije manjina i niko više“, zaključuje Vukadinović.

Portal Analitika