Ona je kazala da ohrabruje činjenica da je Crna Gora, prema najnovijem izvještaju Reportera bez granica, napredovala za tri mjesta i sada zauzima 37. poziciju na globalnoj listi slobode medija.
„Ovaj pomak potvrđuje da su reformski procesi koje sprovodimo prepoznati na međunarodnom nivou, ali i predstavlja snažan podsticaj da nastavimo sa jačanjem slobode izražavanja, nezavisnosti medija i bezbjednosti novinara. Zahvaljujući donošenju novog seta medijskih zakona, a posebno Zakona o audiovizuelnim medijskim uslugama, Crna Gora je privremeno zatvorila Poglavlje 10 u pregovorima sa Evropskom unijom i dobila najvišu ocjenu – pet. Ovo je jedno od svega dva poglavlja koja su ocijenjena ovom ocjenom, što dovoljno govori o kvalitetu i značaju reformi koje smo sproveli u oblasti medija", navela je ona.
Podsjećaa da su u zakonima, po prvi put, uvedena konkretna i sistemska rješenja koja jačaju odgovornost i transparentnost u medijskom prostoru.
„Smatram da je ovaj rezultat neophodno potvrđivati svakodnevno – dosljednim sprovođenjem zakona. Pohvalno je donijeti dobre zakone, ali njihova primjena je svakodnevni zadatak i jasan dokaz posvećenosti. Svjesni smo da će sloboda medija uvijek biti izazov, naročito u vremenu vještačke inteligencije, lažnih vijesti i generisanih sadržaja – temama kojima se tek moramo sistemski posvetiti. Najavljujem predan rad na usaglašavanju naših propisa sa DSA i DMA uredbama Evropske unije. Pažljivo pratimo sve devijacije u djelovanju pojedinaca koje se odnose na napade i uvrede prema novinarima. Pozdravljamo brze reakcije institucija i društvene zajednice, koje potvrđuju da napredujemo. Jednako važno ostaje i rješavanje starih slučajeva napada na novinare, jer bez pravde nema ni istinske slobode", kazala je Vujović.
Dodaje da njihovo istraživanje, sprovedeno u oktobru prošle godine u okviru realizacije Akcionog plana za sprovođenje Medijske strategije, pokazuje da više od 55 odsto građana ima povjerenje u medije, što je ohrabrujuće.
„Međutim, većina smatra da mediji nijesu dovoljno nezavisni i često izvještavaju u interesu političkih ili ekonomskih elita. Da bismo promijenili ovu percepciju, neophodna je sinergija svih aktera, od vlasnika medija i urednika, do novinara i političkih predstavnika. Država stvara uslove za slobodnije i transparentnije medije, ali ohrabruje i činjenica da sve češće i sami novinari javno istupaju kada se unutar njihovih redakcija ne baštine vrijednosti kojima svi težimo. Vjerujem da svi, iz svojih nadležnosti, ali i kroz lične primjere,dosljedne i dostojanstvene borbe za profesiju, o čemu svjedoči nedavni potez novinara Zivaljevića možemo dopinijeti unapređenju medijskih sloboda i uslova u medijskom sektoru", poručila je Vujović.
Istakla je da od prvog dana svog mandata, zajedno sa timom i Direktoratom za medije, radi na unapređenju bezbjednosti novinara i stvaranju ambijenta u kojem mediji mogu djelovati slobodno, nezavisno i profesionalno.
„Još jednom potvrđujem našu snažnu posvećenost daljoj izgradnji medijskog ambijenta koji se temelji na slobodi, odgovornosti i vladavini prava", kazala je Vujović.