Politika

Šef Medijskog savjeta za samoregulaciju o spornim medijskim sadržajima pojedinih srpskih televizija

Vujović: Ako AEM ne zaustavi širenje mržnje, regulator nam neće ni trebati

Iz Beograda se skoro dvije godine širi brutalna propaganda koja ima za cilj vrijeđanje, ponižavanje, diskriminaciju Crnogoraca. Ova propaganda ima za cilj radikalizaciju crnogorskog društva kako bi se urušile sve vrijednosti građanskog društva i kako bi se zaustavila emancipacija crnogorske i države i društva - kategoričan je Vujović

Vujović: Ako AEM ne zaustavi širenje mržnje, regulator nam neće ni trebati Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Crna Gora treba da ograniči distribuciju svih medijskih sadražaja kojima se širi nacionalna mržnja, kojima se podstiče na diskriminaciju po bilo kom osnovu: vjerskom, nacionalnom, seksualnom i drugom, a Agencija za elektronske medije propustila je nekoliko prilika da sankcioniše govor mržnje naorčito onaj koji se emituje na Happy televiziji, poručio je u izjavi za Pobjedu šef Medijskog savjeta za samoregulaciju Ranko Vujović.

Komentarišući reakcije na sadržaj koji emtuje Happy TV a koji je huškački čemu u prilog ide i činjenica da su prije nekoliko večeri emitovali emisiju pod nazivom ,,Da li će pasti krv u Crnoj Gori?“, Vujović kaže da ništa nijesmo naučili od devedesetih.

Region je propatio

- Ovaj region je dosta propatio tokom devedesetih zbog širenja govora mržnje i sada svjedočimo tome da nikakve lekcije nijesu naučene, da se govor mržnje nesmetano širi i da nikoga nije briga za to. Iz Beograda se skoro dvije godine širi brutalna propaganda koja ima za cilj vrijeđanje, ponižavanje, diskriminaciju Crnogoraca. Ova propaganda ima za cilj radikalizaciju crnogorskog društva kako bi se urušile sve vrijednosti građanskog društva i kako bi se zaustavila emancipacija crnogorske i države i društva - kategoričan je Vujović.

Kako navodi, ta se propaganda paralelno sprovodi uz pomoć tabloida i pojednih srpskih televizija.

- Interesantno je da međunarodnoj zajednici uopšte ne smeta ova količina govora mržnje i dezinformacija koja se plasira posljednjih godinu i po. Oni su bili svjedoci da su ista sredstva korištena za rat na prostoru bivše Jugoslavije, ali sada kao da su svi zaboravili šta se na ovim prostorima dešavalo. Međunarodna zajednica je potrošila ogromna sredstva na borbu protiv govora mržnje na ovim prostorima i izgleda da su ti novci potrošeni uzalud - kaže Vujović.

Ističe da je Agencija za elektronske medije propustila nekoliko prilika da sankcioniše govor mržnje na pojedinim srpskim televizijama, a prije svega na TV Happy koja prednjači u tome.

- Posljednji put kada sam bio predsjednik Savjeta Agencije nijesmo mogli da obezbijedimo većinske glasove da bi se donijela odluka o ponovnom zabranjivanju programa TV Happy. I nijesu u pitanju samo TV programi. Sadržaji tabloida su u istoj mjeri puni nezakonitih sadržaja i količina govora mržnje u njima je često veća nego na TV programima. Crna Gora mora da povuče neke poteze i oslobodi se ovakve vrste sadržaja koji zagađuju ne samo medijski nego i kulturno i svaki drugi prostor u Crnoj Gori - poručuje Vujović.

Kaže da ako ovakva vrsta propagande pobjedi i to postane mjerilo kvaliteta neće nam trebati ni Agencija za elektronske medije ni bilo kakav regulator.

- Tada će samo neko morati da ugasi svjetlo i zatvori vrata na Crnoj Gori. A nijesmo daleko od toga - zaključuje Vujović.

Agencija za elektronske medije ima mogućnost da zabrani emitovanje Happy televizije u Crnoj Gori, ali to još ne čini.

Socijaldemokratska partija pozvala je zbog toga regulatora u našoj zemlji da hitno onemogući emitovanje tog programa, ali su iz AEM-a odgovorili da će „u slučaju bilo kakve odluke o tome obavijestiti javnost, jer je njihov rad profesionalan i transparentan“.

- Kada emiter u prethodnih 12 mjeseci emitovanjem televizijskog programa, koji dolazi iz zemlje članice Evropske unije, najmanje dva puta otvoreno, ozbiljno ili teško prekrši odredbe Zakona o elektronskim medijima kojim je zabranjeno podsticanje, omogućavanje podsticanja ili širenja mržnje ili diskriminacije ili je prekršio norme koje se odnose na poštovanje privatnosti i dostojanstva građana ili zaštitu integriteta maloljetnih lica, AEM ima mogućnost da ograniči slobodu prijema i reemitovanja programa saglasno Zakonu i međunarodnim propisima - naveli su oni u odgovorima za Pobjedu na pitanje šta će uraditi povodom zahtjeva SDP-a.

Objašnjenje

Iz AEM-a su pojasnili da je Zakonom propisano da Crna Gora obezbjeđuje slobodu prijema i reemitovanja audio-vizuelnih usluga iz država članica Evropske unije i drugih evropskih država potpisnica Evropske konvencije o prekograničnoj televiziji.

- Potrebno je da Agencija o kršenju standarda i zakona obavijesti Evropsku komisiju, državu ugovornicu koja vrši emitovanje, a to je u ovom slučaju Srbija, odnosno Regulatorno tijelo za elektronske medije u Srbiji i emitera i zatraži da se obezbijedi obustava daljeg kršenja. Ako se kršenje nastavi 15 dana nakon dostavljanja obavještenja, Savjet Agencije može naložiti da se privremeno obustavi reemitovanje sporne programske usluge - navode iz AEM-a.

Nijesu precizirali da li su zatražili da se obezbijedi obustava kršenja standarda.

Podsjetili su da su prošle godine, u februaru 2020. godine, donijeli odluku da na tri mjeseca ograniče reemitovanje pojedinih programskih sadržaja koji se emituju u okviru televizijskih programa Hepi i Pink M iz Srbije.

Razlog za ovu odluku su sadržaji navedenih televizija u kojima su se promovisali mržnja, netrpeljivost i diskriminacija prema pripadnicima crnogorske nacionalnosti, što je predstavljalo kršenje člana 7 Konvencije o prekograničnoj televiziji.

- U skladu sa već pomenutim zakonskim ovlašćenjima i međunarodnim aktima, AEM nastavlja da vrši svoje nadležnosti u ovom i svim sličnim slučajevima - zaključuju iz AEM-a.

Portal Analitika