Društvo

Vujačić: Proces izrade strategije za deinstitucionalizaciju učiniti transparentnijim

Marina Vujačić izvršna direktorica Udruženja mladih sa hendikepom Crne Gore, gostujući u jutarnjem programu televizije7 kazala je da u proteklih dvije godine položaj OSI se nije poboljšao. U nekim segmentima, kako je navela, ima pomaka ali on nije došao zbog rada institucija nego prvenstveno zbog aktivista među organizacijama osoba sa invaliditetom ili nekih drugih koji djeluju u nekim drugim oblastima i zbog veće vidljivosti u medijima i teme koja je konstantna. 

Vujačić: Proces izrade strategije za  deinstitucionalizaciju učiniti transparentnijim Foto: PR Centar
Portal AnalitikaIzvor

Ona je podsjetila na činjenicu da za period od dvije godine nije usvojen nijedan jedini novi zakon koji tretira prava osoba sa invaliditetom, niti je izmijenjen i dopunjen onaj koji je trebao biti.

"Posebno zato što je komitet Ujedinjenih nacija o pravima OSI još 2017. godine dao preporuke državi da uskladi svoje nacionalno zakonodavstvo sa Konvencijom“, kazala je Vujačić napominjući da je „ona usvojila jedan dokument u analizu je ušla 2015. godine nako usvajanja zakona o zabrani diskriminacije OSI međutim statistika je poražavajuća tako da se ne možemo ničim pohvaliti.“

Vujačić je kazala da smo jedinstven primjer, te da "godinu dana, ako uzmemo u obzir rad ove posljednje Vlade, nemamo formiran Savjet za prava osoba sa invaliditetom, kao tijelo na nivou Vlade koje je konsultativno, koje tretira pitanja OSI iako je ona prethodna Vlada objavila listu kandidata koji dolaze iz organizacije OSI.

"Dakle, trebalo je samo donijeti odluku, a to za godinu dana nije urađeno“, navela je Vujačić. 

Ono po čemu će ovu Vladu pamtiti je, kaže, činjenica da je ona ukinula Direktorat za zaštitu lica sa invaliditetom i diskriminacije koji je postojao u prethodnom Ministarstvu ljudskih i manjinskih prava tj. ranije pravde i ljudskih i manjinskih prava, što je, kako dodaje, bio pozitivan iskorak u odnosu na neke prethodne godine kada su se pitanja OSI više pokušavala smjestiti u resor ministarstva rada i socijalnog staranja, zdravlja, prosvjete, a ne sa aspekta ljudskih prava.

„Ono što ćemo zagovarati jeste da se transparentinijim učini proces izrade strategije za deinstitucionalizaciju, koju priprema Ministarstvo rada i socijalnog staranja i da se razviju i omoguće usluge podrške za život u zajednici, zbog toga što ih nemamo u Crnoj Gori, odnosno jako ih je ograničen broj, za razliku od nekih koje spadaju u domen socijalne zaštite odnosno zbrinjavanja kao što su rezidencijalne ustanove gdje borave ili žive OSI ”, istakla je Vujačić.

Portal Analitika