Svaki građanin ili grupa građana ima pravo da izrazi nezadovoljstvo protestom, ali ako ti protesti izlaze iz konteksta vjerskog i duhovnog i pokušavaju ponovno trasirati put višedecenijskim neostvarenim ambicijama gubitničkih politika, onda je to direktan pokušaj urušavanja ustavnog poretka države Crne Gore, kazala je u razgovoru za Pobjedu ministarka bez portfelja Marija Vučinović.
Ona je dodala da je inicijativa za razgovor premijera Duška Marković jedina razumna u cilju prevazilaženja aktuelne situacije, ali i da smatra da je crnogorsko društvo zrelo i da zbog Zakona o slobodi vjeroispovijesti ne može doći do sukoba, kako su to poručivali iz Srpske pravoslavne crkve i njoj bliskih političkih partija.
POBJEDA: Vlada se od usvajanja Zakona o slobodi vjeroispovijesti nalazi pod pritiskom litija, protesta, ali pritisaka sa strane. Kako vi, kao ministarka iz redova manjinskog naroda, vidite aktuelno stanje nastalo usvajanjem Zakona o slobodi vjeroispovijesti? Da li litije, kao što su to nedavno poručili i predstavnici drugih manjinskih naroda, smatrate legitmnim vidom izražavanja protesta i u kolikoj mjeri vidite uplitanje politike u njih?
VUČINOVIĆ: Neovisno o tome da li sam pripadnica manjinske zajednice, smatram da niti jedan građanin koji misli dobro državi Crnoj Gori ne smije biti ravnodušan na aktuelna dešavanja. Naravno da u našoj demokratskoj državi svaki građanin ili grupa građana ima pravo izraziti nezadovoljstvo protestom. Ali, ako ti protesti izlaze iz konteksta vjerskog i duhovnog, čega smo i sudionici, već pokušavaju ponovno trasirati put višedecenijskim neostvarenim ambicijama gubitničkih politika, onda je to direktan pokušaj urušavanja ustavnog poretka države Crne Gore.
Taman kada smo pomislili da retrogradne i nazadne politike polako napuštaju Zapadni Balkan, ponovo je oživjela retorika iz 90-ih sa svom pratećom logistikom i ikonografijom. Stiče se utisak da je Zakon o slobodi vjeroispovjesti samo paravan za pokušaj realiziranja unaprijed projektovanog scenarija – negiranja i poništenja svih temeljnih vrijednosti neovisne i suverene države Crne Gore.
No, ono što sa sigurnošću mogu ustvrditi, i kao članica Vlade Crne Gore, da su državne institucije dovoljno sposobne i jake da na adekvatan način odgovore na sve izazove u cilju očuvanja mira i sigurnosti svih građana Crne Gore.
POBJEDA: Smatrate li da dijalog koji je premijer pokrenuo sa Mitropolijom crnogorsko-primorskom može donijeti rješenje i izlazak iz ove situacije? Da li je Vlada spremna na bilo kakav kompromis kada je ovaj Zakon u pitanju?
VUČINOVIĆ: Inicijativa predsjednika Vlade Crne Gore je politički odgovorna i jedina razumna u cilju prevazilaženja postojeće situacije. Mjesto dijalogu je isključivo u institucijama sistema. Kada govorimo o kompromisu, smatram da je kompromis već napravljeni pri samoj izradi zakona, jer su uvaženi svi prijedlozi Venecijanske komisije i ispoštovana je sva pravna legislativa. No, svakako vjerujem da će u predstojećem dijalogu sve eventualne nedoumice biti i razjašnjene.
POBJEDA: U posljednjih nekoliko dana čule su se oštre poruke, od poglavara SPC, pa do DF-a, da bi u Crnoj Gori moglo doći do sukoba i krvoprolića. Mislite li da bi trenutna kriza mogla da eksalira u nešto ozbiljnije?
VUČINOVIĆ: Ako poruke koje slušamo svakodnevno nijesu nimalo prijatne niti jednom građaninu, apsolutno sam sigurna da je većinsko društveno biće Crne Gore i sviješću i savješću zrelo da nikada ne dozvoli bilo kakve sukobe.
O radu novog rukovodstva HGI sudiće glasači
POBJEDA: Ljetos vam je u u HGI, može se reći iznenada, izglasano nepovjerenje, zbog čega ste podnijeli tužbu. Kako, nakon više od pola godine, sada gledate na vašu smjenu? Da li ste i dalje aktivni u partiji i kako ocjenjujete dosadašnje poteze novog rukovodstva?
VUČINOVIĆ: Od ranije je poznato javnosti da sam podnijela tužbu zbog načina na koji sam smijenjena sa funkcije predsjednice HGI. Do odluke suda ne bih dalje komentirala podnijetu tužbu. O aktivnostima i radu aktuelnog rukovodstva HGI najbolji sud će dati glasači na predstojećim izborima.