Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Vučinić: U preambuli Ugovora treba da stoji - SPC poštuje i priznaje identitet i integritet crnogorske države

Poručio na Odboru za politički sistem, pravosuđe i upravu

Vučinić: U preambuli Ugovora treba da stoji - SPC poštuje i priznaje identitet i integritet crnogorske države

Srpska pravoslavna crkva u Crnoj Gori ima ogroman uticaj i ogromnu moć, ne samo vjersku nego političku, kulturološku i civilizacijsku. To mora da bude specifično izraženo u ugovoru. Ne može se mehanički ići - dali smo Vatikanu ovakav ugovor pa ćemo isti da prepišemo - smatra profesor Pravnog fakulteta u penziji i bivši sudija Evropskog suda - Nebojša Vučinić

Vučinić: U preambuli Ugovora treba da stoji - SPC poštuje i priznaje identitet i integritet crnogorske države Foto: Screenshot Youtube
L. Đ.
L. Đ.Autor
Portal AnalitikaIzvor

Vučinić je na Odboru za politički sistem, pravosuđe i upravu (na kojem ispituju kandidati za članove Sudskog savjeta iz redova uglednih pravnika) upitan da li aktuelna verzija takozvanog Temeljnog ugovora kojeg je Vlada izglasala se derogira Ustav Crne Gore. Vučinić je takođe upitan da prokomentariše da li se u ovoj obavezi ravnoteže uzajamnih prava i obaveza postoji dvosmjeran proces između države i SPC.

On je odgovarajući na pitanja odbornika kazao da po definiciji svaki ugovor, privatnog, privrednog, međunarodnog prava, je pravni akt koji je saglasnost volja dva ili više subjekata prava koji sadrži uzajamna prava i obaveze.

''Kada je riječ o obavezama SPC rečeno je da se poštuje Ustav i zakon, ali to je malo načelna obaveza. U prvoj rečenici toga ugovora, u preambuli, je trebala da stoji rečenica da Srpska pravoslavna crkva poštuje i priznaje identitet i integritet crnogorske države. To bi bila uzajamna prava i obaveze. U tom kontekstu postoji nesklad između prava'', kazao je Vučinić.

Kako dodaje u Ugovoru su mu sporna javno pravna ovlašćenja crkve u 21. vijeku.

''Što meni tamo bode oči, javno pravna ovlašćenja crkve u 21. vijeku. To ne mogu da prihvatim. Dalje je sporna i vrsta eksteritorijalne, krivične jurisdikcije u odnosu na djelovanje policije i organa u manastiru i crkvama. Ne znam da li je ostala i odredba da SPC daje prethodno odobrenje za izradu hramova prije urbanističko građevinskih službi. Ako jeste to je takođe sporno jer je u direktnoj suprotnosti sa slučajem Manusakis protiv Grčke'', kazao je on.

Imajući u vidu da je SPC u Crnoj Gori pravno lice sa sjedištem u drugoj državi, Vučinić je upitan i da li smatra da mimo ugovora između Vlade i SPC treba potpisivati ugovor između dvije države.

''SPC nije de jure zvanična crkva u Srbiji kao što je to slučaj u Grčkoj sa njihovom crkvom. Zbog toga mislim da li je pitanje da bi se moglo zaključiti međudržavni ugovor. Ovo je vrlo specifična vrsta ''sui generis'' ugovora sa inostranim elementom'', dodao je on.

Kako je istakao, u Crnoj Gori nemaju sve crkve isti položaj.

''Ne možemo da kažemo da je značaj, uloga i istorijski kontekst SPC i recimo mormonske crkve ili ''subotara'' isti. Morate kontekst da uzmete. SPC ima ogroman uticaj i ogromnu moć, ne samo vjersku nego političku, kulturološku i civilizacijsku. To mora da bude specifično izraženo u ugovoru. Ne možete mehanički - dali smo Vatikanu ovo pa ćemo isto da prepišemo. Čak i u tim ugovorima ima stvari koje mogu da budu osporene pred Ustavnim sudom'', istakao je Vučinić.

On je poručio da se o Ugovoru može raspravljati u nedogled, te da o tom pitanju konačnu riječ mora da da Ustavni sud.

Portal Analitika