Politika

Poručio potpredsjednik savjeta mitropolije CPC

VUČINIĆ: Crnogorci neće dozvoliti da budu beogradski robovi i crkveni kmetovi

Izmjene Zakona o slobodi vjerospovijesti su direkni i frontalni napad na građanski karakter države, uperene protiv crnogorskih nacionalnih interesa i same države - kao cilja - koji treba eliminisati u korist Srbije. Takav akt ima i kvinsliški karakter, jer ponizno i štetno po državu protežira i afirmiše beogradske velikodržavne interese. Treba ga smatrati okupacionim, što on po svojoj suštini i jeste, i prema njemu kao takvome se ravnati, kazao je za Portal Analitika potpredsjednik savjeta mitropolije CPC, Stevo Vučinić, komentarišući odluku Vlade koja je na jučerašnjoj sjednici usvojila Izmjene i dopune Zakona o slobodi vjeroispovijesti.

Stevo VUČINIĆ Foto: PA/Arhiva
Stevo VUČINIĆ
A.P.
A.P.Autor
Portal AnalitikaIzvor

Vučinić je dodao i da je zapanjen lakoćom kojom su pomenute izmjene zakona pripremljene.

- Napadnut je ustavni poredak zemlje kršenjem temeljnih ustavnih normi koje svima pa i Crnogorcima garantuju jednakost pred zakonom, nepovredivost državne teritorije, zaštitu od asimilacije i zaštitu identiteta. Tim izmjenama temelje se pravni osnovi da se Crnogorcima odrekne pravo na kulturnu baštinu i domicilna Crnogorska pravoslavna crkva eliminiše s javne i duhovne scene, da se 50 kvadratnih kilometara teritorije sa 650 crkava i 60 manastira upiše u vlasništvo Srbije, Srpskoj crkvi predaju u ruke duhovni instrumenti za vršenje prozelitizama i u konačnome to je napad na identitet prostora i pravoslavnoga naroda - kazao je Vučinić za Portal Analitika i dodao:

- Iz ovakve namjere nove vlasti, po logici stvari, proishodi jučerašnja vladina odluka da se anulira odluka prethodne o davanju saglasnosti Glavnome gradu za otuđenje nepokretnosti, odnosno, dodjelu placa za gradnju vjerskoga objekta Crnogorskoj crkvi u vlasništvo. Vladina odluka je očajnički akt koji ne proizvodi pravne posljedice. Jer je temeljem odluke prethodne Vlade, na Skupštini Glavnoga grada, tačka dnevnoga reda o dodjeli placa CPC-u već bila usvojena a usvojena je bila i Odluka o prijenosu vlasništva na Crnogorsku crkvu, kad je taj vladin akt proslijeđen Glavnome gradu. U nastavku možemo očekivati da je napadnu advokati Srpske crkve, Srbije i Vlade. Vjerovatno će spor završiti na Ustavnome sudu. 

Vučinić za naš portal ocjenjuje da je teško pretpostaviti kakav će biti konačan ishod.

- Dosadašnje, slobodno možemo kazati, ratne operacije protiv Crnogorske crkve pokazale su svu svetosavsku perfidiju i brutalnost. Ne sumnjam da će se, posebno u ovome slučaju, raskošno očitovati, uključujući sve moguće političke i druge pritiske na aktere odlučivanja da donesu odluku u korist Srbije. Veliki je ulog u igri, i treba se nadati svemu. Ali, svi koji budu o tome odlučivali treba da znaju da će to pitanje opterećivati crnogorsku političku scenu dok se ne riješi status Crnogorske crkve kao domicilne i sva pokretna i nepokretna crkvena imovina ne uzakoni na crnogorsku državu, pa makar to trajalo do sudnjega dana - poručio je Vučinić.

On je naveo da je Crna Gora tri puta tonula u zlo i nesreću zbog Srbije. 

- Neka se niko ne nada da će to Crnogorci mirno posmatrati i da će dozvoliti da budu beogradski robovi i crkveni kmetovi. O ovo naše stijenje „slamali su se valovi“ vizantijske, otomanske, Napoleonove, Austrorugarske, Njemačke i Italijanske imperije, a kamoli neće jedne Srbije sa brdovitoga Balkana. Bilo bi mudro i premudro da o ovome povedu računa svi koji odlučuju o sudbini ove zemlje. Apelujem i da imaju u vidu da je do sada zbog miješanja Srbije zemlja tri puta tonula u zlo i nesreću, 1918, 1941. i 1989. godine. Sva tri puta je instrumentalizovala Crnogorce da se bore protivu sebe i svojih za njene interese, i sva tri puta je bila poražena. Ljudi i braćo ne radite to po četvrti put, ne radite to za tuđe interese, ne lišavajte Crnogorce elementarnih ljudskih prava jer se to neće dobro završiti! - zaključio je Vučinić.

Portal Analitika