Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić na današnjoj press konferenciji je iskoristio priliku da govori o Crnoj Gori, a takođe je komentarisao i izjavu poslanika DPS-a Andrije Nikolića.
Kazao je da Crnoj Gori čestita svaki praznik, ali da to nije slučaj i obrnuto.
"Ja sve praznike uvijek čestitam Crnoj Gori, samo neću u njima da prisustvujem. Oni meni nijesu čestitali Sretenje. Čestitao je predsjednik Milatović, sa tri ili četiri dana zakašnjenja. Razumijem, desila se greška, nije bilo namjerno, vjerujem da je tako. Nijesam ponudio nikakav revizionizam, nego činjenice. Šta nije istina u onom što sam rekao, recite mi jedno slovo koje nije istinito", rekao je Vučić.
On je dodao i da je bio precizniji u činjenicama, te da je Crna Gora prva napustila zajedničku državu SRJ.
"Kao što ste vidjeli nijesu se bavili činjenicama, sad sam bio mnogo precizniji u činjenicama – prvo ste se otcijepili, napustili zajedničku državu koju smo imali Saveznu Republiku Jugoslaviju, natjerali ove kretene u Srbiji da prihvate konfederalni oblik uređenja i da to bude Državna zajednica Crne Gore i Srbije, da ne bude više federacija kao SRJ da bi pripremili otcjepljenje i otcjepljenje Kosova. SRJ je bila ozbiljna federalna država dok je ljudi iz Beograda i Podgorice nijesu razorili i pretvorili u državnu zajednicu, a zatim razorili državnu zajednicu i stvorili dvije suverene države. Šta tu nije istina? Nije istina u onim riječima da to nije željela Srbija i da smo mi njih malo više voljeli nego oni nas?", kazao je Vučić.
On je dodao da Podgorica nije pogazila bratstvo, već povelju UN, i dodaje da su to uradili i Njemci i Amerikanci, ali da to nije očekivao iz Crne Gore. Rekao je i da je njegov posao da zaštiti Srbe i Srbiju, te da nikome ne prijete i ništa ne traže, naglasivši kako neće uzimati ništa, za razliku od Crne Gore koja je, kako kaže, priznala 14 odsto kao nezavisni dio neke zemlje, a to je teritorija Republike Srbije.
„Je l' istina da su priznali tzv. Kosovo, je l' istina da smo ćutali i rekli sve u redu, čestitamo kad ste ušli u NATO. Samo nemojte nas da tjerate da ulazimo u NATO? Jesmo li im ikada na sijenku stali, bilo šta uradili protiv njih? Mi hoćemo sami da čuvamo svoju zemlju i svoje nebo sami. Govorite o miješanju u unutrašnje stvari? Neke od njih su i hapšeni ovdje bili, baš iz partije pomenutog gospodina. Koji su dolazili ovdje, mislili idemo malo na ekskurziju, vičemo malo protiv Vučića i idemo tamo u Beograd da se miješamo na najstrašnije moguće načine, u obojenoj revoluciji da preuzmemo značajnu ulogu. Sve vrijeme su uz Zagreb bili najsnažnija medijska platforma za rušenje vlasti u Srbiji“, rekao je Vučić.
On je istakao i da "kada ga ljudi iz DPS-a napadaju to je za njega velika pohvala".
"Posebno kada kažu da me je tužno gledati. A vas je mnogo lijepo gledati. Posebno kad vam stave sve ove narko dilere uz vas i pored vas. Znate neki ljudi kad se suoče sa činjenicama uvijek bude gore po činjenice. I kad nemaju šta da kažu o činjenicama, onda kažu jesi ružan Vučiću, jesi ovakav, jesi onakav. OK jesam. Al' nisam narko diler, nisam lopov, nisam ubica, rekao je on.
Prema njegovim riječima, Srbija nailazi na otpor i blokade kada pokušava da kupi strateški važne kompanije i resurse u regionu, uprkos tome što nudi veću cijenu, te da takav odnos smatra neprijateljskim i nebratskim prema Srbiji.
„Ne date nam da kupimo bilo šta od strateškog značaja za šta ponudimo i više od 30 do 50 od sto veću cijenu. Ja ću to da vam dokažem. Na poligraf ću da idem. Lično sam razgovarao i ne može. Sve može samo da Srbija ne kupi ništa što je važno. Jer naš novac nije novac! I čim nešto ponudimo, odmah odu kod stranaca – morate da nam pomognete, da nam date nešto bolju cijenu, samo da nam Srbija ovdje ne uđe. Jel' to prijateljski odnos? Jel' to bratski odnos? Svejedno dal' su poslali jednog vojnika na Kosovo ili hiljadu vojnika, ako imaju hiljadu. I opet smo mi nešto krivi, opet mi podstičemo reviziju, a ne oni. Oni imaju više tekstova o meni nego o njihovom predsjedniku i premijeru zajedno, isto kao u Hrvatskoj“, poručio je Vučić.
Međutim, kako dodaje, nije jednak odnos prema svim političarima.
„Al nisu im svi Srbi tako gadni i odvratni – vole Čanka, vole Šolaka, vole sve blokadere. Vole sve one koji će da rade protiv Srbije. Samo one koji će da štite srpske interese nikad neće da vole“, rekao je.
Na pitanje kako komentariše "oštre kritike bivšeg predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića o SPC", Vučić je kazao da razumije njegov politički stav, ali da se sa njim ne slaže.
"Ja razumijem gospodina Đukanovića što on mrzi SPC. On je po tom pitanju principijelan makar u posljednjih 20 godina. Kao što mi ne možemo da prihvatimo ove što izmišljaju da predstavljaju nekakvu crkvu ili koji bi htjeli da se predstave kao legalna legitimna crkva, a prijavljeni su u taksi organizaciji, ja razumijem njegov politički stav. Da li sam saglasan sa tim, apsolutno sam protiv njega i apsolutno nesaglasan. Ali me interesuje šta ovi drugi misle i zašto o tome ne govore, ovi koji danas vladaju", kazao je Vučić.










