Region

Vučić optužio profesore i nastavnike za razaranje obrazovnog sistema i obojenu revoluciju

“Moraće da budu odgovorni za zlodjela koja su činili. Strašan je zločin protiv Srbije počinjen”, rekao je Vučić

Vučić optužio profesore i nastavnike za razaranje obrazovnog sistema i obojenu revoluciju Foto: RTS
Portal AnalitikaIzvor

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić optužio je profesore i nastavnike koji su podržali studentske blokade za “razaranja obrazovnog sistema” tokom blokada, kako se ne bi dozvolile promjene u njemu.

Gostujući na privatnoj televiziji Pink Vučić je najavio promjene u toj oblasti.

"Sad su nam (takvi profesori) svojim neradom, javašlukom, neodgovornošću otvorili vrata da stvari u Srbiji na različite načine mijenjamo i mijenjaćemo”, rekao je Vučić, pominjući nedavno nastojanje države da strani fakulteti dođu u Srbiju, prenosi Portal Radio Slobodna Evropa. 

On je takođe optužio profesore i nastavnike da su “sprovodili obojenu revoluciju” i dodao da će zbog toga odgovarati.

“Moraće da budu odgovorni za zlodjela koja su činili. Strašan je zločin protiv Srbije počinjen”, rekao je Vučić.

Vlada je krajem prošle godine povukla iz skupštinske procedure predlog zakona koji bi omogućio dolazak stranih fakulteta u Srbiju, nakon što je to naišlo na protivljenje akademske zajednice.

Početkom maja Vlada je formirala Radnu grupu za analizu trenutnog stanja finansiranja i performansi visokog obrazovanja u Srbiji i za izradu Nacrta zakona o visokom obrazovanju.

Takođe je u februaru uredbom o smanjenju vremena predviđenog za obavljanje naučno-istraživačkog rada, a povećanjem broja radnih sati za nastavu u razmjeri 12,5 prema 87,5 smanjila plate profesorima na blokiranim fakultetima.

Zbog toga su profesori i studenti 23. maja održali protest ispred Vlade Srbije, zahtijevajući ukidanje uredbe o obračunu plata profesorima, raspuštanje radne grupe za izradu novog Zakona o visokom obrazovanju i odustajanje od “komercijalizacije i vaučerizacije” obrazovanja.

Studenti u blokadi blokiraju fakultete širom zemlje od novembra kada je u padu betonske nadstrešnice Željezničke stanice u Novom Sadu poginulo 16 osoba.

Među studentskim zahtjevima je prije svega utvrđivanje krivične i političke odgovornosti za pad nadstrešnice.

Predstavnici vlasti su u više navrata poručili da su svi studentski zahtjevi ispunjeni što akademci odbacuju i nastavljaju blokade.

Portal Analitika