Nije riječ o gangsterima koji ucjenjuju lokalne zemljoradnike, već o novim zadrugama koje proizvode vrhunsko vino na zemlji koja je nekada pripadala mafiji.
Vina zadruge Ćentopasi - izložena na Sajmu vina u Veroni, rezultat su 1,2 milijardi eura vrijednog projekta Evropske unije i Italije kako bi se bivši mafijaški posjedi u južnim italijanskim pokrajinama integrisali u legalne ekonomske tokove.
Projekat ima za cilj da podstakne legalnu privredu u regionu, otvarajući nova radna mjesta koja će pomoći u razvijanju mentaliteta koji će umjesto da štiti, odbacivati organizovani kriminal. Njime se, takođe, posjedi konfiskovani mafijaškim bosovima vraćaju natrag u proizvodnju.
"Ovim pokazujemo da je porazom mafije moguće legalno proizvoditi vino, ulje i druge kvalitetne poljoprivredne proizvode u interesu radnika i proizvođača", kazao je u izjavi za AP prvi čovjek Sicilije Rafaele Lombardo.
Svako od vina proizvedenih u zadruzi Ćentopasi nazvano je po nekoj od ličnosti koja je izgubila život u borbi protiv mafije, poput Nikole Acotija, vođe sindikata kog je mafija ubila 1946.
Najnovijim planom predviđena je izgradnja vinograda na imanju od 150 jutara nedaleko od Palerma koje su vlasti oduzele bivšem mafijaškom bosu Mikeleu Greku, poznatom po nadimku "papa", koji je osuđen na doživotnu robiju zbog višestrukih ubistava, među kojima i ubistvo general Dela Kjeza i njegove supruge 1982.
Libera, organizacija koja nadgleda reintegraciju "mafijaških posjeda", zapošljava 130 radnika i prošle godine je ostvarila prihod od četiri miliona eura. Bivši mafijaški vinogradi, uključujući i oni zadruge Ćentopasi, proizveli su pola miliona boca vina u 2011, i donijeli zaradu od 900.000 eura.
"Vino je odlično. To je jedan fantastičan projekat, veoma privlačan. Svojim mušterijama mogu da kažem da je vino proizvedeno na zemlji koja je oduzeta mafiji", kazao je jedan od posjetilaca sajma vina u Veroni, ističući da je to sjajna reklama.
(večernje novosti)