Društvo

U organizaciji NVU Biciklo.me i Ambasade Kraljevine Holandije

Vožnja biciklima ,,Kritikal mas“: ,,Oranžijadom“ ukazali na potencijal Podgorice

U sklopu druge po redu manifestacije ,,Oranžijada“, NVU Biciklo.me i Ambasada Kraljevine Holandije organizovali su juče poslijepodne 71. po redu biciklističku vožnju ,,Kritikal mas“ ulicama glavnog grada.

Vožnja biciklima ,,Kritikal mas“: ,,Oranžijadom“ ukazali na potencijal Podgorice Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

U vožnji, koja je bila posvećena Svetalni Kani Radević i drugim izuzetnim ženama Crne Gore, učestvovao je veliki broj biciklista svih generacija. I stranci i naši sugrađani bili su saglasni da je Podgorica, uzimajući u obzir veličinu, reljef i klimu, idealna za vožnju bicikla.

Druženje

Iskazujući zahvalnost zbog odziva velikog broja biciklista, Stefan Bulatović iz Bicikla.me kazao je da je ova vožnja posvećena Svetlani Kani Radević, možda i najpoznatijoj crnogorskoj arhitektici koja je projektovala nekoliko zdanja u Podgorici, ali i drugim izuzetnim ženama Crne Gore.

Navodeći da u Holandiji biciklo veoma zastupljeno kao glavno prevozno sredstvo, istakao je da ga u nekim gradovima, poput Groningena gdje je studirao, koristi čak 60 odsto ljudi svakodnevno.

“Holandija danas nije ono što je bila prije 50 godina. I oni su bili izloženi pritisku automobila, kao mi sada. Međutim, oni su sedamdesetih godina odlučili da promijene način razmišljanja i gradove prilagode ljudima, a ne automobilima” kazao je Bulatović, uz napomenu da gradovi u Holandiji i te kako mogu da nam služe za primjer prilikom razvoja biciklističke infrastrukture, jer su takođe manji, poput naših.

Navodeći da prema istraživanjima Glavnog grada svega jedan odsto Podgoričana koristi bicikl kao prevozno sredstvo, predstavnik NVU

Biciklo.me kaže da bi bio zadovoljan kada bi za pet godina imali pet odsto.

Zdravlje

Iskazujući zadovoljstvo zbog učešća u zajedničkoj vožnji ulicama Podgorice, ambasador Holandije Joust Reintjes kazao je da je ovo jedan od razloga da pokažu da bicikl zapravo ne treba da služi samo za sport i rekreacija, nego i kao prevozno sredstvo.

“Podgorica je ravna, nema problema za vožnju biciklom, imate odličnu klimu, toplo je i sad u oktobru. Vožnja bicikla je jeftina, nema trošenja novca za parking ili benzin, održavate zdravlje i čuvate životnu sredinu, a opet lako možete da stignete na posao, do kafea, restorana, gdje god da krenete. Vidio sam da imate biciklističke staze, ali mislim da treba da nastavite da ulažete, odnosno da treba da ih bude više”, kazao je Reintjes.

Četrdesetogodišnja Ruskinja Olga Kuzmenko, koja godinu i po živi u Podgorici, kaže da redovno koristi bicikl kao prevozno sredstvo.

“Pored ovog imam i sportski bicikl. Podgorica je idealna za vožnju bicikla, nije velika, ravna je, klima je odlična, mnogo bolja nego u Sankt Petersburgu odakle dolazim”, kazala je Olga.

Zajednička vožnja biciklista krenula je sa Trga nezavisnosti, a ,,narandžasta povorka“ prošla je pored nekih od ostvarenja Svetlane Kane Radević – zgrade Autobuske stanice, hotela ,,Podgorica“ i zgrade

Leksikografskog zavoda. Svi učesnici vožnje dobili su na poklon narandžaste majice sa likovima tri izuzetne Crnogorke – Svetlane Kane Radević, Jelene Vicković i Stane Tomašević.

Panel diskusija o značaju Kane Radević

U okviru ,,Orandžijade“ juče je u Narodnoj biblioteci ,,Radosav Ljumović“ održana i panel diskusija posvećena Svetlani Kani Radević.

Govorile su arhitektica Slavica Stamatović-Vučković, ekspertkinja u oblasti ženskih prava Maja Raičević, a moderatorka je bila producentkinja Katarina Vujović. Tema diskusije je bila životno djelo Svetlane Kane Radević, prve crnogorske arhitektice, jedne od najznačajnijih autorki u Jugoslaviji i svjetski priznate ekspertkinje u svojoj oblasti.

Tokom diskusije podsjetili su na njen značaj kao umjetnice i akademkinje, uz osvrt na prava i slobode za koji su se žene izborile u periodu nakon Drugog svjetskog rata, kao i na odnos društva prema našem kulturnom i aktivističkom nasljeđu.

Portal Analitika