Politika

Ocijenio advokat iz Prištine

Vlasi: Srbija ima veće i opasnije ambicije prema Crnoj Gori nego na Kosovu

Advokat iz Prištine Azem Vlasi smatra da će se buduća vlast na Kosovu efikasnije boriti za pravnu državu. Gostujući u emisiji “Drugačija radio veza” kaže da Srbija ima opasnije i veće ambicije u Crnoj Gori, nego na Kosovu.

Antena MIzvor

Navodi da je SPC velika snaga i infrastruktura velikosrpske politike u našoj državi. Govoreći o odnosima Beograda i Prištine naglašava da na Kosovu svi žele dijalog koji će rezultirati međusobnim priznanjem.

Građani Kosova kaznili bivšu vlast

Komentarišući izbore na Kosovu Vlasi je kazao da su građani masovno podržali Pokret Samoopredjeljenje jer su željeli pozitivne promjene.

„Građani su kaznili druge političke fomacije zbog lošeg obnašnja vlasti do sada. Građani hoće pozitivne promjene jer su izgubili povjerenje da će se prtije koje su bile na vlsti izboriti za funkcionalnu državu, vladavinu prava...Te partije prilično su ogrezle u korupciji. Dogodila se velika smjena generacija, nakon dvadeset godina dolazi mlađa, školovanija garnitura. Ostavljaju utisak da će se efikasnije boriti protiv korupcije, za prevnu državu...“, smatra Vlasi.

Kada je posrijedi formiranje vlasti Vlasi navodi da većina podrazumijeva više od 60 poslanika u Skupštini. Objašnjava da Samoopredjeljenje sa manjinskim partijama može da formira Vladu, te da bi bilo pametno da u koaliciju uđu sa Alijansom za budućnost Kosova Ramuša Haradinajai da uz glasove manjina imaju stabilnu koaliciju.

„Ako uzmu sedam poslanika Alijanse, nijesu neophodni glasovi Srpske liste“, kazao je Vlasi.

Mir i stabilnost regiona u krizi su zbog ponašanja Srbije

Vlasi smatra da prema Crnoj Gori Srbija djeluje tako što preko srpskih političkih formacija hoće da rastače državnost Crne Gore, da je polako vrati u zagrljaj Srbije.

„Velika snaga i infrastruktura velikosrpske politike u Crnoj Gori je SPC. Srbija ima pretenzije i prema Kosovu, ali s obzirom na mali broj Srba, one su male i ograničene. Na Kosuvu Srbija nema unutrašnjih kapaciteta da bi našala oslonac. U Crnoj Gori, međutim, imama mnogo veće i opasnije ambicije“, kaže Vlasi i dodaje:

„Žele da politizuju i pitanje narednog popisa u Crnoj Gori. Oni koji su sada na vlasti u Srbiji nijesu odustali od sna o „Velikoj Srbiji“, ali sada to nazivaju „srpski svet“. Srbija, zbog takvog djelovanja i takvih pretenzija, postaje faktor nestabilnosti u regionu. To treba da vidi međunarodna zajednica i da ne toleriše takvo ponašanje Srbije. Region je u priličnoj krizi, mir i stabilnost su u priličnoj krizi, prije svega, zbog ponašanja Srbije“, smatra Vlasi. 

Odnosi Beograda i Prištine zavise od Srbije i međunarodnih faktora, ne od Kosova

Azem Vlasi smatra da dijalog Beograda i Prištine ima svrhe ukoliko bude rezultirao finalnim sporazumom. U vezi sa tim kaže da je Kurti realan što dijalog nije postavio kao prioritet, jer ishod razgovora sa Srbijom zavisi, smatra Vlasi, od Srbije.

„Finalnog sporazuma ne može biti ukoliko ne dođe do međusobnog priznanja, odnosno ukoliko Srbija ne prizna Kosovo. Tako da konačni ishod razgovora Beograda i Prištine ne zavisi od Kosova već od Srbije. Vučić stalno ponavlja kako je za kompromis, a na drugoj strani radi sve da Kosovo ne bude učlanjeno u međunarodne zajednice i tretitira ga kao unutrašnje pitanje Srbije. Dijalog zavisi i od EU I SAD. Kompromisa o granicama i ustavnom uređenju nema. Na Kosovu svi žele dijalog koji će rezultirati međusobnim priznanjem. Kosovo je nezavisna država, posrijedi je neriješeno pitanje međusobmnog priznanja Kosova i Srbije“, navodi Vlasi.

Vlasi kaže da je priča o ujedinjenju Kosova i Albanije priča na nivou verbalne propagande, te da se niko ozbiljan u albanskim krugovima ne zanosi takvim projektom i realizacijom takve ideje.

Govoreći o situaciji u Crnoj Gori, te sporazumu o nepovlačenju priznanja Kosova koji je potpisala nova vlast, Vlasi kaže:

„Smatram da su takav sporazum potpisali kako bi dobili glasove da bi formirali parlamentarnu većinu, da bi pridobili Abazovića. Inače DF ne odustaje da u svakom smislu slijede Srbiju i Rusiju, pa i u vezi sa priznanjem Kosova. To im, međutim, nije na listi prioriteta, već kada obave neke druge poslove i kada, kako se nadaju, formiraju ubjedljivu i stabilniju prosrpsku većinu. To sadašnjoj vlasti nije, međutim, prioritet“, poručuje Vlasi.

Smatra i da će u Crnoj Gri biti još problema, ali da je državnost Crne Gore neupitna.

Portal Analitika