Vlasi: Pitanje statusa Kosova skinuto je sa dnevnog reda

Izvor

On je dodao i da sve ankete pokazuju da je preko 60 odsto građana Srbije svjesno da je Kosovo nezavisno.

„Što to mnogi ne mogu javno da prevale preko svojih usta, druga je stvar. Srbima će na Kosovu biti bolje kada službeni Beograd prestane da ih drži u zabludi da će im biti bolje ako bojkotuju državu Kosovo i njene institucije. Sada unekoliko žive bolje Srbi koji su izašli na lokalne kosovske izbore, dobili lokalnu vlast u onih nekoliko opština gdje čine većinu stanovništva i nešto se pokrenulo“, kazao je Vlasi.

Vlasi je kazao da je Kosovo proglašavanjem nezavisnosti uradilo isto što i druge bivše federalne jedinice poslije raspada Jugoslavije i da to nije secesija, dok Beograd istrajava na suprotnom stanovištu.

Na pitanje - kako izaći iz tog začaranog kruga, Vlasi je odgovorio:

“ Govoriti o „secesiji“ Kosova od Srbije, a zanemariti kontekst raspada Jugoslavije od čega su nastale nove države, dakle i Kosovo, zapravo je miloševićevsko tumačenje pozicije Kosova kao dijela Srbije, kako ga je njegova vlast silom otkačila od Jugoslavije i strpala u Srbiju. Srbija je međunarodni legitimitet i suverenitet dobila 2006. godine poslije osamostaljena Crne Gore. A Kosovo je krenulo putem nezavisnosti kada je počeo raspad Jugoslavije."

On je dodao da u bezbjednosnom po­gledu Srbi na Kosovu nemaju nikakav problem, te da je vrijeme da Beograd savjetuje kosovskim Srbima da učestvuju u  institucionalnom životu Kosova, a ne da ih pozove na odmetništvo.

„Za Kosovo nikada pet odsto Srba, kosovskih građana, ne mogu biti problem. Kao svaka druga država, i Kosovo ima obavezu da zaštiti sve svoje građane, pa i Srbe. Sada su na dnevnom redu drugi problemi, a to je rad i život, dakle

ekonomska egzistencija i razvoj.“

  Na opasku Blica da se na Kosovo iz Srbije ne može doći slobodno, Vlasi je odgovorio:   

„Ako dođu politički funkcioneri nekim službenim povodom, onda se zna kako zvaničnici jedne države idu u drugu. Dakle, službeno, na poziv ili odobrenje države u koju se ide, a ne da vršljaju. Ako budu kosovski političari išli u Preševsku dolinu da huškaju Albance protiv Srbije i da im govore da je Kosovo njihova država, onda srpske vlasti imaju pravo da ih u tome onemoguće.“

O ulasku Kosaova i Srbije u EU, Vlasi je kazao da će umnogome zavisiti od odnosa dvije države i dodao: :

„EU nije vreća rogova i tamo ne može država koja osporava drugu, ne zna gde su joj granice niti ako prema drugoj državi ima teritorijalne pretenzije kao što Srbija ima prema Kosovu. Pošto Kosovo nema te probleme sa Srbijom, možda će brže u EU. Ako pak Srbija prizna Kosovo i ne osporava njegove granice niti suverenitet, možda će prije Kosova u EU. Što se ispunjavanja drugih uslova tiče, Srbija ima nešto bolje šanse.“

 

 

Portal Analitika