Politika

Vlasi: Diplomatski odnosi Kosova i Crne Gore dobri za obje zemlje

Izvor

“Zahvalni smo što je Crna Gora priznala Kosovo kao državu. To što još nema diplomatskih odnosa na nivou ambasada i razmjene ambasadora, problem je na crnogorskoj strani”, kazao je Vlasi agenciji Mina. Prema riječima Vlasija, Priština ima razumjevanja što Crna Gora ne želi dalje pogoršanje odnosa sa Srbijom zbog odnosa sa Kosovom ali naglašava da bi bilo  dobro da se uspostave odnosi i na tom nivou.

- Službeni Beograd će se malo zbog toga ljutiti na Crnu Goru, ali će se brzo odljutiti. Jer, jedan od uslova Srbiji za njen put ka Evropskoj uniji (EU) je i relaksiranje odnosa u regionu u vezi sa Kosovom, ali i između Kosova i Srbije, kazao je Vlasi.

On je rekao da Kosovo i Crna Gora žele u EU, a dobra međususjedska saradnja jedan je od uslova da se tamo brze stigne.“Albanci u Crnoj Gori su našli mogućnost da se u okviru političkog sistema svoje države angažuju za svoje interese i za poboljšanje svog položaja. To je razlog što u Crnoj Gori nema nikakvih međuetničkih tenzija, a sa strane Kosova nema nikakvog huškanja tamošnjih Albanaca da prave probleme Crnoj Gori”, ocijenio je Vlasi, ocjenjujući da Kosovo i Crna Gora, kao susjedne zemlje, imaju obostrani interes za dobre odnose i svestranu saradnju. “Između naših zemalja nema niti jedno otvoreno ni sporno nerješeno pitanje. U svemu, a prije svega u trgovinskoj saradnji imamo zajedničke interese. Ružna vremena, kada je raniji srpski režim bio upregao raniji crnogorski režim kao privezak u svojoj antikosovskoj i antialbanskij kampanji, je iza nas”, tvrdi Vlasi.

On je dodao da se na Kosovu ne zaboravlja proljeće 1999. godine, kada je ondašnji srpski režim prognao blizu milion Albanaca sa Kosova za nešto više od mjesec, a Crna Gora je, iako i sama u sastavu Savezne Republike Jugoslavije, otvorila granicu pred “talasom nesretnih prognanika i pružila im utočište”.

Komentarišući potencijalne inicijative o formiranju takozvane Prirodne Albanije, Vlasi je kazao da je ta priča “po prirodnoj ili etničkoj Albaniji, kao pojmu za nacionalno ujedinjenje u smislu svi Albanci u jednoj državi prevaziđena i neaktuelna”.

“Nema je ni u jednom političkom programu niti jedne ozbiljnije političke formacije Albanaca na Kosovu, Albaniji ni Makedoniji. Albanci su u velikoj većini uvjereni da je platforma i okvir za njihovo nacionalno jedinstvo zapravo ujedinjena Evropa, dakle EU”, rekao je Vlasi, napominjući da se ta priča namjerno “naduvava” iz krugova srpskog nacionalizma, da bi se narodi i zemlje u susjedstvu Albanije i Kosova zastrašile od bauka Velike Albanije.

 

Portal Analitika