Vlahović se susrela sa austrijskim kolegom, gdje su obje strane izrazile izuzetno zadovoljstvo stepenom ostvarene saradnje i razgovarali o novim modelima uspostavljanja odnosa u oblasti primijenjenih istraživanja, centara uspješnosti i tehno parkova.
Ministar Tohterle, nakon bilateralnog sastanka, održao je sastanak sa čelnicima vodećih naučnih institucija u Austriji: predsjednikom Austrijske akademije nauka (OAW) Helmutom Denkom, predsjednikom Austrijske agencije za interncionalnu mobilnost i saradnju u oblasti obrazovanja, nauke i istraživanja Hubertom Durstenom, prorektorom Udruženja austrijskih univerziteta UNICO Hajncom Fasmanom, predstavnikom austrijske asocijacije univerziteta primijenjenih nauka Majklom Bobikom i predstavnikom Austrijskog naučnog fonda Doroteom Šturn.
Vlahović i profesori Mirković i Golubović predstavili su naučnoistraživačku zajednicu i model visokog obrazovanja u Crnoj Gori, ali istakli i nove inicijative kako u jednoj, tako i u drugoj oblasti.
Identifikovane su aktuelne mogućnosti saradnje isntitucija iz oblasti bazične i primijenjene medicine, biologije mora, nano tehnologija, kao i saradnja u cilju promovisanja nauke u društvu.
Paralelno sa ovim sastancima održano je i drugo zasijedanje Mješovite crnogorsko-austrijske komisije za naučnu i tehnološku saradnju i potpisan Protokol, koji reguliše administrativne i finansijske okvire za realizaciju zajedničkih projekata kao i radni program saradnje za naredni dvogodišnji period.
Mješovita crnogorsko-austrijska komisija prihvatila je 11 projekata iz različitih naučnih oblasti, i to: tri projekta iz oblasti prirodno-matematičkih nauka, tri projekta iz tehničko-tehnoloških nauka, dva iz oblasti poljoprivrednih, dva iz oblasti društvenih i jedan projekat iz oblasti humanističkih nauka.Ovo je izuzetan skok u odnosu na predhodnu godinu, kada su Crna Gora i Austrija finansirale 5 zajedničkih projekata.
Delegaciija na čelu sa ministarkom Vlahović toga dana obišla je i Bečki Univerzitet, koji predstavlja najveću i najznačajniju istraživačku ustanovu u Austriji, sa preko 6 700 naučnika i istraživača, broji 15 fakulteta i 3 centra, koji se bave kako osnovnim, tako i primijenjenim naukama.
U razgovoru sa prorektorkom Bečkog Univerziteta Susan Vejdželin razgovarano je o mogućnostima razmjene studenata, profesora i istraživaca, kao i mogućnostima za povećanje broja zajedničkih naučnih projekata.
Delegacija je posjetila i Univerzitet primijenjenih nauka i u razgovoru sa rektorom Arturom Metingerom, dogovorena je saradnja u okviru primijenjenih studija i projekata iz oblasti medinice, Informacionih tehnologija, kao i razmjena studenata primijenjenih fakulteta.
Kako bi se dogovorena saradnja ostvarila na efektivan način, profesori Golubović i Mirković sastali su se sa predstavncima Medicinskog Univerziteta i Univerziteta tehničkih nauka u Beču, gdje su dogovorili korake buduće saradnje.
Nastavak radne posjete Austriji obilježila je posjeta Evropskoj akademiji nauka i umjetnosti u Salzburgu.
Predsjednik akademije Feliks Unger i ministarka Vlahović u jučerašnjem razgovoru govorili su o misijama Akademija, stanju akademija danas u Jugoistočnoj Evropi, ali i modelima buduće saradnje sa Evropskom Akademijom Nauka i Umjetnosti.