"Danas je 31. Oktobar. Po Julijanskom kalendaru to je dan kada je umro patron Fondacije "Sveti Petar Cetinjski", Petar Prvi Petrović Njegoš. Umro je na Cetinju 1830. godine", podsjetili su iz Fondacije.
U saopštenju se navodi da je Fondacija „Sveti Petar Cetinjski osnovana“ je 1999. godine sa ciljem da radi na afirmaciji lika i djela svoga zaštitnika, kulturno-istorijskog i državotvornog nasljeđa Crne Gore i afirmaciji savremenih vrijednosti i potencijala crnogorskog društva.
„Fondacija od samog početka djeluje u interesu kulturnog i civilizacijskog napretka, radi opšteg dobra, jačanju državnog demokratskog i obrazovnog puta, radi zaštite istorijskih i duhovnih vrijednosti Crnogorskog naroda“, istakli su u saopštenju i dodali da crnogorski narod već 190 godina živi sa likom koji je svojim Poslanicama i svojom žrtvom za ispunjenje tih poslanja zaslužio ,,oreol zemaljske i nebeske slave"
Fondacija “Sveti Peta rCetinjski“, povodom stodevedeset godina od smrti Svetog Petra Cetinjskog, čije ime s ponosom nosi, ukratko podsjeća na njegov lik i djelo.
„Sveti Petar Cetinjski bio je vjerski i državni poglavar Crne Gore rođen je 1. aprila 1749. u Njegušima, u porodici Petrović Njegoš od oca Marka i majke Anđelije Martinović.
Kao dječaka od deset godina stric njegovog oca, tadašnji mitropolit crnogorski Sava Petrović, doveo ga je u Cetinjski manastir “da uči knjigu”.
U dvanaestoj godini zamonašio se i kad je napunio 15 godina poslatje u Rusiju na dalje školovanje, odakle se vratio 1766. godine. Sa svega 17 godina postaje đakon.
Nakon smrti mitropolita Plamenca 1784 godine, Petar Prvi je na Opštem Crnogorskom zboru izabran za novog crkvenog i državnog poglavara.
Istorija pamti Svetog Petra Cetinjskog kao strogog i pravednog vladara, koji je u jednoj ruci držao krst, a u drugoj mač. Crnom Gorom je, kako su zapisali istoričari, upravljao ne samo zakonima ,već prije svega ličnim autoritetom, moralnim načelima, britkim umom i moćnom riječju. Još za vrijeme života u narodu je poštovan kao svetac.
Tokomturskih napada godine, a 1796. godinePetar Prvi je okupio Crnogorce i Brđane i na Crnogorskom zboru kadaje predstavljena, izglasana, napisana i potpisana čuvenaStega - svečana zakletva da su crnogorsko jedinstvo i odbrana sveta nacionalna dužnost.
Sveti Petar Cetinjski se naročito zalagao u spriječavanju krvne osvete u Crnoj Gori i stalno je mirio zavađena plemena. Donio je prvi pisani Zakonik 1769. godine, a napisao je i Istoriju Crne Gore do 1711. godine.
Na Crnogorskom zboru u Manastiru Stanjevići 1798. je donešen ,,Zakonik opščicrnogorski i brdski“ koji je dopunjen 1803. godine. Ovim Zakonom se željelo pokazati da ni jedan narod ne može ,,biti čestit i srećan u kojem zakonitog suda i praviteljstva nema “
Za vrijeme svetovne i duhovne vladavine Svetog Petra Cetinjskog godine 1798. osnovano je Praviteljstvo suda crnogorskog ibrdskog koje je radilo na Cetinju, bez nadoknade za rad. Praviteljstvo suda Crnogorsko - Brdskog je u pismu iz 1804 godine ruskom caru istaklo: da je Crna Gora potpuno nezavisna i samostalna u državnom pogledu i u crkvenoj nezavisnosti od ikakvih vlasti kao drugi arhijereji ida ,,od najstarijeg vremena vjeru hrišćansu nijesmo od Rusa nego od Grka primili“ a , mi narod crnogorski i brdski ne stojimo pod podanstvom Ruske Imperije“, danas dodajemo i srpske države.
Osnivanjem Praviteljstva, donešenim Zakonika i zajedno sa Stegom,udareni supravnitemeljdržavi Crnoj Gori. Ovim pismom ruskom caru je naglašena tadašnja samostalnost – autokefalnost Crnogorske pravoslavne crkve.
Za nasljednika Petar Prvije odredio svog sinovca Radivoja Tomova Petrovića vladiku i pjesnika Petra II Petrovića Njegoša.
Sveti Petar Cetinjskije vladao46 godina. Njegove mošti i danas počivaju u Crnogorskoj svetinji – Cetinjskom manastiru.
Crnogorska pravoslavna crkva, na predlog Njegošev, kanonizovala ga je kao Svetog Petra Cetinjskog 1834. godine.
Dok 1918. autokefalna Crnogorska pravoslavna crkva nije ukinuta, postojala je tradicija okupljanja narodasvake godine pred Cetinjskim manastirom na Petrovdan“, podsjetili su iz Fondacije.
Prema njihovim riječima, Sveti Petar Cetinjski je jedan od najvećihličnosti crnogorske nacionalne istorije, utemeljitelj moderne Crne Gore.
„Tokom svoje vladavine Petar Prvi se obraćao Crnogorcima, kao i Brđanima, Bokeljima i Primorcima, svojim brojnim poslanicama, koje su pisane narodnim crnogorskim jezikom. U njima je apelovao prvenstveno na mir i na iskorjenjivanje krvne osvete“, podvukli su.
Kako su kazali, Poslanice se smatraju jednim od temelja crnogorske književnosti i štampane su kao sastavni dio antologija istorije crnogorske književnosti. One su takođe dragocjeno svjedočanstvo o surovim uslovima u kojima se živjelo za vrijeme Petrove vladavine.
,,Znate kako sam vama i svijema crnogorcima vazda i na svako mjesto govorio, ,, da ne izgubite, nego da uzdržite svoje poštenje poštenje i slavu i da utvrdite vašu predragu valjanost i slobodu, koju vi je Bog darovao mimo svakog naroda u svjet , da vi tuđim ne gospodari i zapovijeda i da nije gospodar od vašijeh života i đece ot vašega imuća domovah„ ( Poslanica Brđanima 1800 g.)
„Svakoga Crnogorca... molim i zaklinjam neka svaki stoji s mirom i neka trpi kako i ja trpim, zašto znam da će naše trpjenije bolje za nas biti, nego li ikakva naša osveta...“ (Poslanica Katunjanima, 1805.)
„A ja ne bih rad ni Turčinu, koji je dobar i pošten čojek, nikakva zla koliko ni dobrome ni poštenome Hrišćaninu, zašto znam što mi Bog zapovijeda...“ (Poslanica Drobnjacima, 1809.)
„Nijesu zakoni za dobre, nego za zle ljude postavljeni; budući oni ne poznaju od Boga uliveni u srdca njihova naravski zakon, zato je potrebno bilo zakone postavit da svakoga reda zlođeji budu kastigani , jer inako valjalo bi da svi narodi u svijetu budu nesrećni, kako i jesu oni đe takvijeh zakonah nema i đe se dobri ljudi ne počituju, a zli ne kastigaju...“ (Poslanica Katunjanima, 1818.)