Društvo

Vlada na telefonskoj sjednici razriješila direktoricu Ispitnog centra, Upravni odbor i glavnog ocjenjivača jer su odbili da ponovo ocjenjuju testove iz maternjeg jezika, što je tražio minista

Vlada traži da se testovi ipak ponovo ocjenjuju, Komisija tvrdi da to nije po zakonu

Vlada je juče na prijedlog ministra prosvjete Miomira Vojinovića razriješila direktoricu Ispitnog centra Draganu Dmitrović sa te funkcije, raspuštila je Upravni odbor i predsjednicu Valentinu Radulović. Smijenjena je i glavna ocjenjivačica Dragana Nenadović.

Vlada traži da se testovi ipak ponovo ocjenjuju, Komisija tvrdi da to nije po zakonu Foto: Pobjeda/Iva Mandić
PobjedaIzvor

Ovo je odgovor crnogorske vlade na slučaj koji se dogodio krajem prošle sedmice kada su objavljeni rezultati maturskih testova iz maternjeg jezika, na kojima je više od 500 učenika dobilo nulu – jer su prepisivali.

Ministar prosvjete se u petak susreo sa đacima i roditeljima, mahom sa sjevera Crne Gore i tada im obećao da će testovi biti ponovo ocijenjeni. Nakon tog obećanja se javila Komisija za ocjenjivanje, koja je saopštila da nema zakonsku mogućnost da ponovo ocjenjuje ocijenjene testove.

Vlada je juče odlučila da takav problem riješi razrješenjima i novim funkcijama i da se testovi ipak ponovo ocjenjuju.

Odbrana integriteta

Smijenjena direktorica Ispitnog centra Dragana Dmitrović i predsjednica Upravnog dobora Valentina Radulović saopštile su da je velika čast smjena zbog odbrane integriteta prosvjetne struke kolega iz Komisije za ocjenjivanje, koje nijesu htjele da ,,zažmure na jedno oko“.

"Zahvaljujemo se za nju", navele su one.

Dodaju da Upravni odbor, direktorica, a posebno kolege koje su ocjenjivale maturske testove, u svakom momentu na umu su imale dvije stvari: da treba čuvati sistem nezavisno od pojedinca i, možda još važnije, ako djecu obrazovni sistem nauči da se varati isplati, kako ih to vaspitavamo i s kakvom ih porukom šaljemo u društvo?

"Na kraju, još jednom ističemo činjenicu da zakonski ne postoji način na koji se pomenuta komisija mogla odnijeti prema ovom slučaju, osim onako kako se i odnijela", istakle su Dmitrović i Radulović.

Kaže da su svoj posao obavljali časno, odgovorno i profesionalno, snažno utemeljeni u stavu da ličnim primjerom insistiraju na onome u šta vjeruju.

"Kolegama koje će u budućnosti obavljati ovaj posao želimo uspjeh u radu, nadajući se da će ugled obrazovnog sistema braniti onako kako dolikuje",– navele su one.

Obrazloženje Vlade

U obrazloženju Vlade se navodi da su svi smijenjeni zarad javnog interesa, jer nijesu izvršili zakonom utvrđene obaveze u organizaciji eksternih ispita, odnosno nijesu realizovali odluke nadležnih državnih organa.

Za vršioca dužnosti direktora Ispitnog centra imenovan je Miloš Trivić, samostalni savjetnik u Ministarstvu prosvjete. Vlada je u odluci navela da će privremenim Upravnim odborom predsjedavati profesor istorije Miomir Đurišić, a članovi su strukovni pravnik Mihailo Ćetković, profesor srpskohrvatskog jetika i jugoslovenske književnosti Dragan Čađenović, iz Ispitnog centra Tatjana Vujošević i Bojana Ostojić. Njima je naloženo da obezbijede izvršenje zaključka Državne komisije za maturski i stručni ispit o ponovnom vrednovanju testova učenika koji nijesu položili ispit iz maternjeg predmeta. To treba da završe u roku od dva dana od dana stupanja na snagu ove odluke – piše u odluci koju potpisuje premijer Dritan Abazović.

Premijer Abazović izjavio je da je dao ovlašćenja za smjene, a na upit ministra prosvjete Miomira Vojinovića.

"Prvo – loše planiranje djece na odlaske na olimpijade iz fizike, matematke, drugih oblasti. Drugo, svaljivanje krivice na neke druge ljude, sada problemi sa maturskim ispitima. Ko nije spreman da preuzme odgovornost neka ide kući i ne znam zašto se to ranije nije desilo", rekao je on.

Poziv na odgovornost

Viša savjetnica u Centru za građansko obrazovanje Snežana Kaluđerović kaže Pobjedi da nije iznenađujuća smjena direktorice Ispitnog centra i Upravnog odbora imajući u vidu da je proteklih mjesec ta institucija zakazala nekoliko puta.

"Javnosti su poznati slučajevi curenja testova za malu maturu, zatim slučaja mladih talenata koji umalo nijesu propustili priliku da odu na Olimpijadu znanja, kao i ova posljednja kontroverza oko maturskih ispita koja je rezultirala sa stotinama diskvalifikovanih maturanata", rekla je Kaluđerović.

Dodaje da je, međutim, iznenađuje što ministar prosvjete ne prepoznaje nikakvu odgovornost, kao ni premijer, a imamo ,,nesumnjivo porazno stanje u obrazovnom sistemu“.

"Obrazovanje nije bilo u fokusu dosadašnjih vlada, a ono što je već bio uspostavljen trend pada kvaliteta obrazovanja kulminirao je kroz rad posljednje dvije vlade, jer je dosta toga postalo transparentnije. Nadamo se da će jedan od prvih prioriteta nove vlade biti da otpočne sa hitnom, ali osmišljenom reformom obrazovnog sistema, jer nam nasušno treba sistemska, na potrebama i kapacitetima dobro koncipirana, reforma obrazovnog procesa", rekla je ona.

Smatra da su brojni problemi eskalirali ne slučajno pred izbore, ali ova priča ne treba da stane i važno je da insistiraju na promjenama baziranim na standardima, na jačanju kritikog mišljenja i etike u školama kod nastavnika i učenika, a to već vodi unapređenju ukupnog kvaliteta, poručila je Kaluđerović.

Kako se prepisivalo

Maturanti, mahom sa sjevera, u petak su protestovali u prostorijama Ispitnog centra negodujući što je njih, kako su govorili, više od 500 dobilo nulu na testu iz maternjeg, odnosno diskvalifikovani su zbog toga što su ocjenjivači utvrdili da se prepisivalo. Ministar prosvjete Miomir Vojinović razgovarao je sa roditeljima i najavio da će ti sporni testovi biti ocijenjeni, da neće biti detektivske provjere je li bilo sličnosti u odgovorima. Nakon toga reagovala je Komisija za ocjenjivanje koju je formirala Državna maturska komisija, a na prijedlog Ispitnog centra. Rekli su, pored ostalog, da su iz medija saznali da Državna maturska komisija traži da se ponovo pregledaju testovi. Iznijeli su podatke da je na 21. zadatak oko 200-300 učenika dalo istovjetan odgovor, koji je netačan i poručili da neće da zažmure na to. Pitali su i da li je trebalo namjerno previdjeti eseje koji su prepisani sa određenih sajtova.

"Posebno ne zbog 4.000 i više učenika koji su pokazali svoje znanje", poručili su oni, ističući da je ocjenjivanje obavljeno u skladu sa pravilnicima.

Vodili su elektronsku evidenciju o prepisanim zadacima i sve podatke poslali Ispitnom centru. Kazali su da nijesu odlučivali o tome da li je trebalo pisati nule ili da je učenik izgubio pravo polaganja, ili nešto treće. Kazali su da su tražili odgovore od direktorice Ispitnog centra i Državne maturske komisije šta treba da urade sa prepisanim odgovorima, ali da ih nijesu dobili do kraja ocjenjivanja. Naveli su da ocjenjivači ocjenjuju testove pod šiframa, ne znaju ni školu, ni opštinu, ni ime učenika.

"Komisija nema zakonsku mogućnost da ponovo ocijeni ocijenjene testove što je preporuka Državne maturske komisije o čemu nijesmo zvanično obaviješteni, već smo saznali iz medija", naveli su oni i predložili da se omogući vanredno polaganje 13. juna.

Ministarstvo prosvjete nakon toga je reagovalo i ponovilo da će preduzeti sve zakonom propisane mjere i ,,kako bi zaštitili interes učenika i ispoštovao dogovor ministra i roditelja, da nijedan učenik ne bude oštećen“. Đaci su na protestu poručivali da nijesu prepisivali. Predstavnici roditelja juče su saopštili da učenici neće izlaziti na vanredno polaganje.

Komisija za ocjenjivanje prekjuče u saopštenju je detaljno saopštila kako su utvrdili da su đaci prepisivali, i to dajući netačne odgovore. Napisali su: ,,Rečenica se može protumačiti kao kritika institucija jer troše velike količine novca na nešto što nije nužno, te da je još 150-200 učenika na isti zadatak dalo odgovor: ,,Može se protumačiti kao kritika institucija koje troše velike količine novca na nešto što nije nužno, ili kao izraz zabrinutosti zbog njihovog djelovanja“. Stotine đaka odgovorilo je na zadatak 18. b: ,,Slomljeno okno iz tankog rama može biti metafora senzibilnosti lirskog subjekta koji u njemu prepoznaje sebe sa ugroženim osjećanjima prema svijetu“. Kraća verzija kod, takođe, stotine i stotine odgovora glasi: ,,Slomljeno okno iz tankog rama može biti metafora senzibilnosti lirskog subjekta“.

Ako prepišeš u Francuskoj, zabranjuje se do pet godina upis u javnim ustanovama

Profesorica Aleksandrina Vujačić je kazala da u Francuskoj, na primjer, ako se prevara otkrije nakon pisanja ispita, poništava se diploma maturiranja, najteže kazne zatvora su do tri godine i globa od 9.000 eura. Zabranjuje se do pet godina pristupanja upisima u javnim ustanovama za obrazovanje, zabranjuje se do pet godina polaganje ispita mature.

Dalje je navela da u Sloveniji u slučaju suspenzije ispitni rad, dio ispita ili cijeli ispit se ocjenjuje sa nula bodova, ponovni izlazak na maturu na idućem roku, kad god on bio.

U Slovačkoj, kaže profesorica, učenik može ponoviti psanje mature ili dio ispita koji mu je poništen te iduće godine na redovnom roku. U Republici Irskoj učeniku se poništava ispit ili dobija zabranu pristupa državnim ispitima, državno ispitno povjereništvo temeljito istražuje sve slučajeve sumnje na prepisivanje, nedozvoljenu pomoć pri pisanju ili plagiranje, a ponovni izlazak moguć je kroz određeno vrijeme.

Na Kipru učeniku uhvaćenom u varanju poništavaju se svi ispiti, izlazi sljedeće godine na ispit budući da postoji samo jedan rok.

Portal Analitika