Region

Vlada Srbije će brzo razmotriti zahtjev Karađorđevića

Izvor

Ministri bi raspravljali o tome da li država treba da se angažuje u ovom slučaju i na koji način, da li bi bio oformljen poseban odbor za prenos posmtnih ostataka Karađorđevića.

Prestolonasljednik je nedavno ponovo uputio pisma predsjedniku i premijeru Srbije Borisu Tadiću i Mirku Cvetkoviću sa ovim zahtjevom, a patrijarhu Irineju poslao je pismo sa molbom za blagoslov. Prvi put to je uradio još 2010. godine, a potom i 2011. godine, ali nikakvog odgovora državnih funkcionera nije bilo.

- Ne obraćam vam se ni u svojstvu unuka, ni u svojstvu sina niti rođaka blaženopočivših, već kao Srbin u Srbiji. Ličnosti njihovog ranga se ne prenose i ne sahranjuju samo kao izraz porodičnog pijeteta, već kao istorijski gest poštovanja, pomirenja i razumijevanja. To je istorijski čin, i takav istorijski čin mora biti odgovornost onih koji se nalaze na najvišim izbornim i izvršnim funkcijama u jednoj državi - navodi se, pored ostalog, u pismu državnim zvaničnicima.

Dušan Babac, član Krunskog vijeća kaže da bi bila „veoma velika šteta da porodica prenos posmrtnih ostatka uradi sama, bez učešća države“.

Članovi porodice sahranjeni u inostranstvu su: kralj Petar II (otac prestolonasljednika Aleksandra), kraljica Marija (supruga kralja Aleksandra I), kraljica Aleksandra (supruga kralja Petra II), kraljević Andrej (najmlađi brat kralja Petra II), knez Pavle (regent Kraljevine Jugoslavije), kneginja Olga (supruga kneza Pavla) i knez Nikola (sin Kneza Pavla).

Kralj Petar II bio je posljednji kralj Jugoslavije. Sahranjen je u Crkvi Svetog Save u Libertvilu.

Portal Analitika