Društvo

Vlada pozvala tužilaštvo da reaguje na kršenje zakona u šumarstvu

Pojedine nadležne institucije neadekvatno reaguju u predmetima koji se tiču kršenja zakona u oblasti šumarstva, ocijenjeno je na današnjoj sjednici Vlade.

Vlada pozvala tužilaštvo da reaguje na kršenje zakona u šumarstvu Foto: Portal Analitika
Portal AnalitikaIzvor

Kako je saopšteno nakon sjednice Vlada je pozvala Tužilaštvo da aktuelizuje rad na predmetima koji su pokrenuti u toj oblasi.

Usvojen je Izvještaj o realizaciji Akcionog plana za sprječavanje bespravnih aktivnosti u šumarstvu za period 2019-2021. godine, za 2019. godinu.

- Konstatovano je da je međuresorsko Koordinaciono tijelo, koje čine predstavnici Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja, Uprave za šume, Uprave policije, Vrhovnog državnog tužilaštva, Uprave za inspekcijske poslove, Uprave carina, Poreske uprave i NVO sektora, sprovelo Akcioni plan koji sadrži preventivne mjere – čiji je cilj predupređivanje pojava koje spadaju u nelegalne aktivnosti; mjere monitoringa i detekcije – čiji je cilj aktivno praćenje i otkrivanje nelegalnih aktivnosti; i represivne mjere – čiji je cilj osiguravanje da počinioci nelegalnih aktivnosti budu procesuirani i kažnjeni na adekvatan način - navodi se u saopštenju.

Na sjednici kojom je predsjedavao premijer Duško Marković data je saglasnost na Program rada i finansijski plan Nacionalne turističke organizacije Crne Gore za 2020. godinu. Ocijenjeno je da visoke stope ekonomskog rasta i prihoda od turizma kao ključne privrede grane, te povećanje broja noćenja i profil gostiju potvrđuju Crnu Goru kao kvalitetnu, prestižnu i sigurnu turističku i investicionu destinaciju. - Vlada će nastaviti da vodi politiku i preduzima mjere kako bi imidž naše zemlje bio ne samo održan na ovako visokom nivou već i unapređivan - navodi se u saopštenju.

Vlada je donijela Uredbu o izmjenama i dopunama Uredbe o organizaciji i načinu rada državne uprave, kojom su, u skladu sa novim zakonskim rješenjima, definisane izmjena nadležnosti pojedinih ministarstava i organa državne uprave

Donijeta je Odluka o obrazovanju Komisije za procjenu rizika bezbjednosti civilnog vazduhoplovstva. Odlukom je određen novi sastav, mandat članova i zadatak Komisije. Zadatak Komisije je da, u skladu sa Nacionalnim programom bezbjednosti civilnog vazduhoplovstva, izvrši procjenu rizika za aerodrome Podgorica i Tivat, uz uvažavanje metodologije Međunarodne organizacije za civilno vazduhoplovstvo (ICAO) i Evropske konferencije civilnog vazduhoplovstva (ECAC).

Propisano je da procjenu rizika Komisija vrši najmanje jednom godišnje, o čemu obavještava Nacionalni odbor za bezbjednost civilnog vazduhoplovstva, organ državne uprave nadležan za poslove vazdušnog saobraćaja i Agenciju za civilno vazduhoplovstvo. Komisija se obrazuje na period od četiri godine.

Vlada je usvojila Informaciju o ispunjenju pretpostavki u vezi sa upisom i plaćanjem akcijskog kapitala Crne Gore u Međunarodnoj banci za obnovu i razvoj (IBRD), kroz generalno i selektivno povećanje kapitala. Tim povodom, Vlada je prihvatila generalno i selektivno povećanje kapitala Crne Gore u IBRD-u, tekst Memoranduma o propisima i Obrazac za upis akcija.

Usvojen je Objedinjeni izvještaj o radu Mješovite komisije za sprovođenje Ugovora o uređenju odnosa od zajedničkog interesa između Vlade Crne Gore i Islamske zajednice u Crnoj Gori i o radu Mješovite komisije za sprovođenje Ugovora o uređenju odnosa od zajedničkog interesa između Vlade Crne Gore i Jevrejske zajednice u Crnoj Gori .

- U diskusiji je iskazano zadovoljstvo uspješnim radom komisija i ostvarenim rezultatima i naglašeno da će Vlada, preko resornih ministarstava za ljudska i manjinska prava, prosvjete i kulture, kao i djelovanjem mješovitih komisija, nastaviti da radi na daljem unapređenju saradnje sa tim vjerskim zajednicama, u cilju afirmacije vjerskih sloboda, te očuvanja multikonfesionalnog sklada i rješavanju svih onih zajedničkih pitanja koja su predmet zaključenih govora - saopšteno je nakon sjednice Vlade.

Usvojena je Informacija o zaključivanju Ugovora za izvođenje radova na rekonstrukciji zgrade Starog zatvora u Kotoru u okviru projekta „Prekogranična razmjena sa ciljem razvoja kulture i kreativnih industrija” sa prijedlogom za preusmjerenje sredstava.

Promovisati značaj PISA testiranja

Vlada je usvojila Izvještaj o sprovođenju Programa za realizaciju preporuka za unapređenje obrazovne politike 2019-2021 na osnovu rezultata studije PISA 2015, za 2019. godinu.

U Izvještaju je konstatovano da se u dosadašnjem toku sprovođenja Programa aktivnosti realizuju u skladu sa definisanim strateškim ciljevima.

- Budući da će naredno PISA testiranje biti organizovano 2021. godine, naglašeno je da je u narednom periodu neophodno posvetiti pažnju promovisanju značaja rezultata ovog testiranja za obrazovni sistem zemlje. Ujedno, učenici moraju da se upoznaju sa tipom zadataka koji se dobija tokom testiranja, gdje su dati svi podaci, ali se traži povezivanje, razmišljanje, logičko zaključivanje i često je više odgovora tačno uz pravo obrazloženje. U cilju unapređenja eksterne evaluacije i samoevaluacije škola neophodno je dalje nastaviti sa unapređivanjem podzakonskih akata, kao osnove za dalji rad. S obzirom na to da kvalitet jednog obrazovnog sistema u velikoj mjeri zavisi od kvaliteta nastave i kompetencija nastavinka, nastaviće se i obuke nastavnika u cilju unapređenja njihovih vještina, što će dovesti do poboljšanja rezultata na PISA testiranju - saopšteno je iz Vlade.

Usvojen je Izvještaj o Strategije inkluzivnog obrazovanja u Crnoj Gori 2019-2025, za 2019. godinu Strategija uključuje principe, teorijska i praktična dostignuća u pravcu razvoja potencijala djece sa posebnim obrazovnim potrebama, ali i samog društva. Vodeće načelo Strategije je - Promocija, zaštita, osiguranje punog i ravnopravnog učešća sve djece sa posebnim obrazovnim potrebama u inkluzivnom obrazovanju, bez diskriminacije, isključivanja i na osnovu jednakosti sa drugima. Konstatovano je da se aktivnosti koje su započete u skladu sa planom realizuju očekivanom dinamikom. U prethodnom periodu posebna pažnja je posvećena ranoj i kontinuiranoj podršci djeci, a neposredan rad je baziran na njihovim potrebama, mogućnostima i individualizovano se koncipira. U svrhu snaženja kompetentnosti se sprovode ciljane, specijalizovane obuke i praktično vođenje kadra, uz stalnu podršku specijalizovanih, bolje organizovanih i više dostupnih profesionalaca. Takođe, teži se uvezivanju sistema i razvijanju nedostajućih usluga, na bazi podataka iz prakse i prateće evidencije. Zaključeno je da se u narednom periodu mora raditi na unapređenju uslova i servisa koji treba da osnaže sistem inkluzivnog obrazovanja.

Vlada je usvojila Izvještaj o radu Savjeta za reviziju za period jul 2018. - decembar 2019. godine.

Portal Analitika