Hercegnovska kompanija Sea Pioneer (SP) je od 2022. do 2024. godine imala ukupne troškove od 1,24 miliona eura po osnovu ugovora o koncesiji za poslove pilotaže u Boki Kotorskoj, od čega se preko 790.000 eura odnosi na izmaklu dobit – mišljenje je vještaka finansijske struke Zorana Jankovića koje je korigovao nakon prigovora zaštitnika imovinsko-pravnih interesa u sporu koji protiv države vodi ova kompanija.
Procijenjeni iznos je, u odnosu na inicijalni, manju za oko 50.000 eura, međutim, sudeći po posljednjem podnesku zaštitnika, zastupnici države nijesu zadovoljni ni sa ovim nalazom, zbog čega su tražili dodatna izjašnjenja Jankovića.
Tužba
Prema navodima vlasnika kompanije Sea Pioneer Miodraga Kršanca, bivši premijer Dritan Abazović je bez ikakvog osnova i bez tendera dao Luci Kotor ekskluzivitet za poslove pilotaže u Boki Kotorskoj, zbog čega je njegova kompanija onemogućena da obavlja ove poslove. Iako je Abazović tada najavio da će Luka Kotor obavljati posao dok se ne raspiše novi tender za koncesije, to se još nije desilo.
Koncesiju za pilotažu kompanija Sea Pioneer je dobila na tenderu 2018, ali dvije godine nijesu radili dok se nijesu završili upravni sporovi.
Kršanac je, svjedočeći pred sutkinjom Privrednog suda Radmilom Perović, kazao da je u međuvremenu, zbog pandemije, tadašnje ministarstvo saobraćaja i pomorstva zabranilo rad, a ugovor o koncesiji su potpisali u vrijeme zabrane koja je ukinuta u aprilu 2021. Tada im je traženo da uz već uplaćenih 90.000 eura za koncesiju uplate ostatak, iako se nije radilo, a Kršanac je napomenuo da se poslovi sa kruzerima ugovaraju unaprijed i po godinu.
Iz Uprave pomorske sigurnosti i upravljanja im je, kako tvrdi Kršanac, rečeno da će im se koncesija produžiti za osam mjeseci, što jeste urađeno, ali je sve prekinuto odlukom Abazovića da se ekskluzivitet da Luci Kotor.
- Bivši premijer Dritan Abazović je krajem 2022. godine donio odluku o poništenju koncesije i to je bila čisto politička stvar, jer je direktor Uprave pomorske sigurnosti bio iz Ure, kao i predsjednik borda direktora Luke Kotor - kazao je Kršanac pred sudom.
Prigovor države
U podnesku države, odnosno izjašnjenju Uprave pomorske sigurnosti koje je na jučerašnjem ročištu uručeno i vještaku i tužiocu, stoji njihova ocjena da je nalaz vještaka nepravilno postavljen te da je to prouzrokovalo i izvođenje netačnog mišljenja.
Tvrde da država nije prouzrokovala nikakvu štetu, imajući u vidu da je Upravni sud u aprilu 2022. godine poništio odluku o dodjeli koncesije, zbog čega je Vlada godinu kasnije donijela zaključak kojim se Luci Kotor daje ovaj posao. Ukazuju i da je tenderom bilo predviđeno da u slučaju njegovog poništenja, odbijanja ponude ili proglašenja neuspjelim, nijedan učesnik neće imati pravo na obeštećenje za bilo kakve troškove ili direktnu ili indirektnu štetu. Imajući u vidu, kako se navodi, da je kompanija Sea Pioneer tada pristala na takve uslove tendera, smatraju da nemaju nikakvog pravnog osnova za naknadu štete.
- Tužilac nema pravnog osnova da traži preko milion eura na ime obezbjeđivanja plovila, opreme, stručnih lica potrebnih za učestvovanje na javnom pozivu za dodjelu koncesije, prvobitno što nijednim aktom tuženog organa kompanija Sea Pioneer nije bila obavezna da nabavi plovni objekat ili drugu opremu niti obezbijedi stručnu radnu snagu, već je bila u posjedu svega toga godinama ranije, jer je obavljala poslove pilotaže u Boki i imala prihode od nekoliko desetina hiljada godišnje – stoji u izjašnjenju Uprave pomorske sigurnosti.
Osim toga, negiraju sve stavke iz nalaza vještaka, pa ocjenjuju da iznos ,,navodne izmakle dobiti nije pravilno utvrđen“, da kompanija Sea Pioneer nije imala obavezu angažovanja zaposlenih što ga je prema nalazu koštalo skoro 64.000 eura, da materijalna ulaganja od 127.600 eura, prema njihovoj ocjeni, osim što nijesu adekvatno obrazložena, nijesu u vezi sa ugovorom o koncesiji, jer nijesu zahtijevana. Iz Uprave tvrde da i fiksne koncesione naknade za 2023. i 2024. godinu, koje je vještak odredio na iznos po 201.000 eura, nijesu tačno utvrđene što, kako dodaju, utiče na iznos navodne izmakle dobiti i konačan iznos ukupnih troškova kompanije Sea Pioneer navedenih u mišljenju.
Vještak je utvrdio da je kompanija Sea Pioneer platila naknadu od 205.800 eura za 2022. godinu, ali ne i za naredne dvije, koje sa usklađivanjem i varijabilnim dijelom ukupno premašuju 450.000 eura.
Tender
Kompaniji Sea Pioneer i Luci Kotor Vlada je u junu 2020. godine dodijelila koncesiju na pet godina, dok je ponuda treće kompanije Boka Pilot & Tug Boat Services odbijena, zbog čega je Upravni sud, po njihovoj tužbi, poništio odluku Vlade na osnovu koje su Sea Pioneer i Luka Kotor zaključile ugovore o koncesiji sa državom.
Vlada Abazovića je u aprilu 2023. godine zaključkom odredila da pilotažu obavlja samo Luka Kotor, a Uprava pomorske sigurnosti zadužila da pokrene proceduru za dodjelu koncesije.
Time je, kako navode u tužbi, kompanija Sea Pioneer u potpunosti isključena iz ovog posla, a Luci Kotor je dat ekskluzivitet da jedino ona može pružati usluge lučke pilotaže do okončanja postupka dodjele koncesije. Abazović je tada kazao da to ne znači favorizovanje bilo koje kompanije koja se bavi pilotažom, od kojih je samo Luka državna.
Kompanija Sea Pioneer traži odštetu jer njeni predstavnici tvrde da su zbog učešća na tenderu morali da ulože preko million eura vjerujući da će ugovor biti realizovan, a potražuju i izgubljenu dobit koju bi ostvarili da su radili taj posao pet godina. U tome ih je, kako tvrde, spriječio nezakoniti rad institucija, a Vlada je sve poništila zaključkom koji je samo objavljen na sajtu, bez direktnog obraćanja njima.
Ranije je Agencija za zaštitu konkurencije ukazala da bi sva pravna lica koja ispunjavaju zakonske uslove trebalo da budu u istom položaju, odnosno da pružaju ovu uslugu do završetka dodjele koncesije. Ipak, nijesu registrovali zloupotrebu dominantnog položaja, imajući u vidu da Luka Kotor ovu djelatnost obavlja na osnovu odobrenja države, a ne po sopstvenom nahođenju.