Crna hronika

Viši sud naložio da SDT dopuni istragu protiv kriminalne organizacije za čije članove je označio više policajaca ali i predsjednika opštine Budva

Specijalno tužilaštvo pogriješilo godinu kada je Božović postao poslanik

Fascinantno je da je tužilac Jovan Vukotić - promašio godinu, navodeći da je Božović odavao tajne sa Odbora za bezbjednost 2019. godine, u vrijeme kada ovaj nije bio - ni poslanik u Skupštini Crne Gore

Specijalno tužilaštvo pogriješilo godinu kada je Božović postao poslanik Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Specijalno državno tužilaštvo nije pružilo konkretne dokaze da su predsjednik opštine Budva Milo Božović i suspendovani pomoćnik direktora Uprave policije Dejan Knežević odavali povjerljive bezbjednosne informacije ljudima iz kriminalnog miljea, jedan je od razloga u obrazloženju odluke Višeg suda kojom je SDT-u vratio na doradu optužnicu protiv 21 optuženog za članstvo u kriminalnoj organizaciji i izvršenje više teških krivičnih djela.

Pored Božovića i Kneževića na optužnici su i Radoje Zvicer, Ljubo Milović, Mileta Ojdanić, Ivan Stamatović, Nebojša Bugarin, Petar Lazović, Milan Popović, Miloš Mišurović, Marko Novaković, Ivan Nikolić, Goran Stojanović, Božidar Jabučanin, Aleksandar Keković, Vladimir Bajčeta, Tihomir Adžić, Filip Zindović (Kljajević), Dražen Milović, Ivan Mijatović.

Kako je navedeno, u aktu SDT-a koji se poziva na Skaj prepisku Ljuba Milovića, Radoja Zvicera, Ivana Stamatovća, Petra Lazovića i Milete Ojdanića, nema tačnih i preciznih podataka, odnosno poruka koje je uputio okrivljeni Dejan Knežević iz kojih bi se moglo utvrditi postojanje osnovane sumnje kada je tačno odao ili saopštio neki podatak, a čije odavanje je prouzrokovalo ili bi moglo da prouzrokuje štetne posljedice za bezbjednost Crne Gore.

Sud je tražio od SDT-a da precizira kada je Milo Božović prikupljao informacije i koristio ih za potrebe kriminalne organizacije, jer nijesu navedeni konkretni dokazi, ni sadržaj komunikacija ostvarenih preko SKY ECC aplikacije iz kojih to proizilazi.

"Nije navedeno ni kojim konkretno informacijama je okrivljeni Milo Božović, kao poslanik u Skupšini Crne Gore i član Odbora za bezbjednost i odbranu Skupštine CG, imao pristup i koje je to informacije isti odavao kao poslanik u Skupšini CG i član Odbora za bezbjednost i odbranu Skupštine CG kriminalnoj organizaciji, što optužnicu u tom dijelu čini nejasnom i nepreciznom", piše u odluci suda.

Od SDT-a je zatraženo i da navede kada je Božović postao poslanik obzirom da je ovaj optuženi prilikom kontrole optužnice predočio sudu da u vrijeme kada je navodno odavao podatke sa Odbora za bezbjednost nije ni bio poslanik.

U dokumentu suda se navodi da u optužnici nijesu precizirane uloge Ljuba Milovića i Milete Ojdanića koje je SDT označio kao organizatore, kao ni to na koga su oni to uticali da postavlja njima bliska lica na rukovodeća mjesta u Upravi policije, radi dobijanja podataka označenih stepenom tajnosti i da novcem stečenim kriminalnom djelatnošću na parlamentarnim izborima u avgustu 2020. godine utiču da glasači ne ostvare svoje biračko pravo.

"Ovako samo paušalno navođenje tih podataka bez bliže konkretizacije, za ovaj sud potpuno je nejasno i neprecizno, bez navođenja dokaza ili konkretizacije prepiske iz SKY ECC komunikacije", dio je sudskog rješenja.

KONKRETIZOVATI DOKAZE

Fascinantno je da tužilac Jovan Vukotić -promašio godinu, navodeći da je Božović odavao tajne sa Odbora za bezbjednost 2019. godine kada ovaj nije bio - ni poslanik u Skupštini Crne Gore!

"U predmetnoj ooptužnici se navodi da je okrivljeni Milo Božović, kao pripadnik kriminalne organizacije, koja je stvorena i organizovana 2019. godine imao zadatak kao poslanik u Skupštini i član Odbora da... prikuplja informacije u korist kriminalne organizacije", pogrešno se datira u optužnici.

Takođe, sud je tražio da se konkretizuje na osnovu kojih dokaza se utvrđuje da su okrivljeni Ivan Stamatović, Nebojiša Bugarin, Petar Lazović, Marko Novaković, Milan Popović i Goran Stojanović, kao policijski službenici mučili ,,pripadnike suprotstavljenih kriminalnih organizacija“.

U optužnici nijesu precizirane ni Skaj poruke koje dokazuju šverc droge.

"U optužnici ostaje nejasno iz kojih dokaza proizilazi osnovana sumnja kako je vršena raspodjela opojne droge i način na koji se to radilo", navodi se u odluci suda.

Nejasno je, kako se dodaje, ko je i koliko tačno unio droge u koju državu i u kojoj količini, za koga je unijeta i za koju cijenu je prodata i kojim licima, jer SDT ne navodi tačnu SKY ECC komunikaciju o svim radnjama i o transportu novca stečenog od prodaje kokaina. Konkretne dokaze sud traži i za optužbe za pranje novca.

Sud je naložio da u dopuni istrage i optužnice SDT određeno i jasno navede činjenice i okolnosti koje proizilaze iz dokaza koji se nalaze u spisima predmeta.

U odluci je naglašeno da je SDT dužan da navede iz kojih konkretno dokaza (navodeći i njihovu sadržinu) proizilazi postojanje osnovane sumnje da su okrivljeni izvršili krivična djela koja im se za svako pojedinačno djelo stavlja na teret.

"Ono što u optužnici SDT predlaže da se izvede kao dokaz sva komunikacija, nije u skladu sa odredbom člana 292 ZKP, niti je cjelishodno i ekonomično, jer sud ne može u ovako obimnom dostavljenom Sky materijalu pronalaziti i izdvajati komunikacije koje potvrđuju navode iz dispozitiva optužnice", navodi se u odluci suda.

Prezicirano je da je to obaveza SDT koji mora te komunikacije izdvojiti i konkretizovati za svakog okrivljenog pojedinačno, kako bi se konkretizovala radnja izvršenja krivičnih djela, u smislu kada su, u koje tačno vrijeme i između koga vođene te komunikacije a što u konkretnom slučaju, dakle, nije urađeno, iz kog razloga se optužnica mora vratiti na dopunu - ukazuje sud SDT-u.

IZDVOJITI KOMUNIKACIJE

U dokumentu se dalje naglašava da je iz tog razloga neophodno izdvojiti sve najbitnije SKY ECC komunikacije a koje se odnose samo na okrivljene i radnje koje su im stavljene na teret iz kojih postoji osnovana sumnja da su izvršila predmetna krivična djela.

"Imajući u vidu obimnu komunikaciju koja je dostavljena ovom sudu, a bez bližeg navođenja tekstualnih poruka i preciziranja istih, a što nema ni u obrazloženju optužnice, pa čak ni po datumima", navodi se u odluci Suda.

Navodi se da optužnica ne sadrži jasne i valjane razloge u pogledu postojanja osnovane sumnje u odnosu na okrivljene, odnosno ne sadrži razloge koji bi zadovoljili nezavisnog posmatrača da vjeruje da je neko određeno lice ili konkretno okrivljeni ili osnovano sumnjivi izvršili krivično djelo koje je predmet optužbe.

"Zastupnik optužbe je dužan u roku od dva mjeseca od kada mu je saopštena odluka ovog vijeća, a radi potpunog utvrđivanja svih relevatnih činjenica vezanih za krivicu okrivljenih, postupiti na način kako je to naprijed navedeno", zaključak je odluke sudskog vijeća kojim predsjedava sudija Vesna Kovačević.

Tužilaštvo, između ostalog, grupu gdje je kao pripadnik označen Milo Božović tereti za šverc 4,3 tone kokaina, za pranje oko 7.000.000 eura, ali i za izazivanje opšte opasnosti i nedozvoljeno držanje oružja.

Portal Analitika