Velika goleada u nastavku: Portugal slavio, Ronaldo za istoriju

Fudbaleri Portugala upisali su pobjedu u prvom nastupu na ovogodišnjem Mundijalu. U završnom duelu prvog kola grupe "H", oni su bili bolji od Gane, rezultatom 3:2 (0:0).

Velika goleada u nastavku: Portugal slavio, Ronaldo za istoriju Foto: Reuters

Bio je to prilično neobičan meč - s obzirom na to da je sve do 65. minuta bilo 0:0, a da smo onda vidjeli pravu goleadu. Pritom, jedan pogodak za Portugal postigao je Kristijano Ronaldo, koji je time ušao u istoriju, postajući prvi igrač koji je tresao mreže na pet različitih Mundijala.

Nijesmo tokom prvog poluvremena uživali u dobrom fudbalu, no treba izdvojiti nekoliko prilika Portugalaca.

Mogli smo u 10. minutu vidjeti gol, alije Ronaldo slabo primio loptu, pa je golman Gane Lorens Ati Zigi bio spretniji i uspješno intervenisao. Tri minuta kasnije, Ronaldo je nadskočio Salisua, ali nije bio precizan.

U 31. minutu je Ronaldo zatresao mrežu Gane, ali je prije toga napravio prekršaj, te je ostalo 0:0.

Bez golova u duelu Urugvaja i Južne Koreje
0
24.11.2022 16:02

Veliku gužvu u šesnaestercu Gane vidjeli smo i u 42. minutu, ali se mreža nije zatresla.

Prvi zreliji pokušaj u nastavku imala je Gana – Kudus je nakon sjajnog solo prodora šutirao, a lopta otišla tik pored stative.

Ronaldo je opet bio u centru pažnje u 62. minutu, kada je pao u suparničkom šesnaestercu nakon duela sa Salisuom. Odluka arbitara bila je kako je u pitanju penal, Ronaldo je uzeo loptu i pogodio – iako je Zigi pročitao u koju će stranu pucati.

Kristijano Ronaldo tako je postao prvi igrač koji je postizao pogotke na pet različitih Mundijala.

Nije vođstvo Portugalaca potrajalo. Gana je poravnala u 73. minutu, kada je Kudus fantastično pronašao Andrea Ajua, koji je – uz nespretnu reakciju suparničkih defanzivaca – iz samog peterca poslao loptu u mrežu.

Sljedeći gol vidjeli smo kroz četiri minuta. Opet su Portugalci poveli – u strijelce se upisao Žoao Feliks, koji je atraktivno šutirao sa petnaestak metara.

Već u 80. minutu, bilo je 3:1. Bruno je odlično proigrao Rafaela Leaa, koji je šutrao iskosa, a Zigi je još jednom morao da vadi loptu iz mreže.

Nije to bio kraj goleade u drugom poluvremenu. U 90. minutu, taman pred nadoknadu, Bukari je, nakon asistencije Babe, smanjio na 3:2.

Mogla je Gana u posljednjem minutu nadoknade i do šokantnog remija, i to nakon nespretnog poteza golmana portugalske selekcije, ali su njegovi saigrači na kraju nekako uspjeli otkloniti opasnost.