Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Većina stanovništva Crne Gore je protiv mješovitih brakova: Vjera veća prepreka od etničke pripadnosti

Pokazuju rezultati najnovijeg istraživanja

Većina stanovništva Crne Gore je protiv mješovitih brakova: Vjera veća prepreka od etničke pripadnosti

Građanke i građani Crne Gore podijeljeni su povodom etnički mješovitih brakova, dok gotovo 60 odsto njih ne bi sklopilo brak sa partnerkom ili partnerom druge vjere.

Većina stanovništva Crne Gore je protiv mješovitih brakova: Vjera veća prepreka od etničke pripadnosti Foto: UGC
Portal AnalitikaIzvor

To pokazuje najnovije ispitivanje javnog mnjenja, koje je, u saradnji sa agencijom Damar, realizovao Centar za građansko obrazovanje.

U Crnoj Gori tako 50,4 odsto ispitanica i ispitanika ne bi sklopilo brak sa partnerkom ili partnerom druge etničke grupe, a razlike u vjeroispovijesti razlog su još većeg odstupanja. Naime, 58,1 odsto građanki i građana ne bi ušlo u brak sa nekim ko je druge vjere, dok njih 41,9 procenata bi.

Najtolerantniji Hrvati pa Crnogorci

Kada su u pitanju etničke grupe, najotvoreniji prema mješovitim brakovima su Hrvatice i Hrvati u Crnoj Gori - njih 83,3 odsto bi sklopilo brak sa nekim ko je druge etničke pripadnosti.

Mješoviti brak bi sklopila i većina Crnogorki i Crnogoraca (60,1 odsto), a potom slijede Muslimanke i Muslimani (45,2), Albanke i Albanci (38,9), Srpkinje i Srbi (38,8), Bošnjakinje i Bošnjaci (37), pa Romkinje i Romi (30,8).

Najliberalniji oni koji - nijesu religiozni

Što se vjeroispovijesti tiče, najotvoreniji su oni koji - nijesu religiozni. Njih 70,3 procenata bi sklopilo brak sa partnerkom ili partnerom koji ima različita uvjerenja po tom pitanju.

Među pripadnicama i pripadnicima pravoslavne vjeroispovijesti, njih 42,9 odsto stupilo bi u brak sa nekim ko je druge vjere, a slijede pripadnice i pripadnici islamske vjeroispovijesti (31,5), pa katoličke (24).


Portal Analitika