Vrhunac sjajne sezone - sastav sa Etihada stigao je do 'triple krune'

Prvi put u klupskoj istoriji, fudbaleri Mančester sitija osvojili su Ligu šampiona. U velikom finalu u Istanbulu, izabranici Pepa Gvardiole slavili su nad Interom rezultatom 1:0 (0:0), i to pogotkom Rodrija u 68. minutu.

Mančester siti je prvak Evrope: Rodri pogodio za istoriju, bedem Intera nije izdržao Foto: UGC

Siti je na taj način ove sezone osvojio ‘triplu krunu’ – nakon Premijer lige, pa FA kupa, stigao je i trofej namijenjen prvaku Evrope. No, nema sumnje kako je on mnogo vredniji od svega što je sastav sa Etihada do sada uradio. Pritom, Mančester je sada drugi evropski grad koji ima dva osvajača Lige šampiona - do večeras je to bio samo Milano.

Računajući i nekadašnji Kup šampiona, Siti je 23. klub koji je osvajao naslov prvaka Evrope.

Duel na Ataturk stadionu protekao je u ne baš zanimljivoj igri tokom 60 minuta. No, onda su igrači oba tima nadoknadili sve što su dugovali publici. Osim Rodrijevog, moglo je biti i još golova, i to na obje strane.

U prvom poluvremenu, Siti je imao veći posjed, ali sa tim nije mogao mnogo. Odbrana Intera bila je gotovo neprobojna, pri čemu je Haland jednom uspio ozbiljnije da ugrozi suparnički gol, ali se Onana nije dao prevariti. Sa druge strane, i sastav iz Milana imao je ofanzivnih momenata, a u 26. minutu Barela je, nakon greške Edersona, došao do iznenadne šanse – no nije najbolje šutnuo, pa je lopta, umjesto u praznu mrežu, otišla pored stative.

Prvi problem po Pepa Gvardiolu uslijedio je u 37. minutu, kada De Brujne nije mogao da nastavi meč zbog povrede, što je bio gotovo i jedini zanimljiviji momenat u finišu prvog poluvremena.

Nastavak je donio mnogo dinamičniju igru. Ipak, odbrana Intera odolijevala je napadima protivnika sve do 68. minuta. A onda, nakon odbitka, lopta je došla do Rodrija koji je sa 15 metara raspalio – bilo je to neodbranjivo. Onana je mogao samo da isprati loptu na putu ka mreži.

Inter je tada morao da se otvori i tri minuta kasnije umalo nije izjednačio. Dimarko je prvo pogodio prečku, a pošto se lopta odbila – šutnuo je ka praznoj mreži, ali je ona pogodila njegovog saigrača Lukakua.

Mogao je u 78. minutu Foden da zapečati sudbinu Intera – izašao je sam ispred Onane, no golman Intera sjajno je odbranio.

Fudbaleri Intera do kraja su očajnički pokušavali da stignu do poravnanja, ali nije im to večeras pošlo za rukom. Pravo je čudo kako Lukaku u 88. minutu nije pogodio mrežu sa par metara, no to sada više nije važno – Evropa je dobila novog prvaka, to je Mančester siti.

U nastavku ispratite sve detalje koji su obilježili večerašnji meč u Istanbulu.

90' - Još pet minuta će se igrati u Istanbulu.

88' - Kakvu je šansu sad propustio Lukaku... Bio je na svega par metara od gola, ali je na kraju umjesto gola bio - korner. Preživio je Siti možda i najveću opasnost do sada.

78' - Mogao je Foden sada da riješi pitanje pobjednika. Istrčao je sam ispred Onane, ali je golman Intera odlično intervenisao.

73' - Nova šansa za Inter. Šutnuo je Lukaku, lopta prošla kroz noge Dijašu, ali je Ederson odbranio.

71' - Tresla se prečka Sitija. Dimarko je šutnuo glavom, a pošto se lopta odbila, opet je poslao ka nebranjenom dijelu mreže, ali je ona nesrećno pogodila - Lukakua.

68' - VODI MANČESTER SITI! GOL JE POSTIGAO RODRI. Sve se dogodilo nakon odbitka - Rodri je dočekao loptu gotovo na ivici šesnaesterca i uputio neodbranjiv šut - pravo u mrežu.

63' - Jako opasna situacija pred golom Intera. Stouns je šutnuo, a Bastoni blokirao i poslao loptu u korner - no, mogao je lako pogoditi i sopstvenu mrežu.

59' - Nakon nesporazuma suparničkih igrača, u prvom redu Akanđija, u iznenadnoj prilici bio je Lautaro, ali je Ederson dobro odbranio. Pitanje je šta bi se dogodilo da je Lautaro poslao loptu do Lukakua, koji je bio u povoljnijoj poziciji.

56' - Iz igre izlazi Edin Džeko, a ulazi Romelu Lukaku.

55' - Inter je u ovim momentima na suparničkoj polovini, ali nema veće šanse za njih.

50' - Onana je loše dodao loptu, ona je došla do Bernarda Silve, ali su opasnost otklonili defanzivci Intera.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme. Nadajmo se da će biti dinamičnije nego u prethodnih 45 minuta.

45' - Gotovo je prvo poluvrijeme. Izuzev rijetkih prilika, nije bilo naročito zanimljivo. Pratili smo fudbal u kojem je malo ko mogao uživati - osim Simonea Inzagija, naravno. Siti je imao posjed, ali nije bio naročito opasan - najprije zahvaljujući odličnoj igri Intera u odbrani. Pep Gvardiola već je morao da mijenja - umjesto povrijeđenog De Brujnea je u 37. minutu ušao Foden.

44' - Finiš je prvog dijela. Veća uzbuđenja su izostala.

36' - Zbog povrede, iz igre izlazi De Brujne. Na terenu je Foden.

30' - Sada je pokušao De Brujne - šut u okvir, ali Onana još jednom siguran. Pojačava Siti.

27' - Odmah šansa i na drugoj strani. Haland je izašao sam ispred Onane, ali je golman Intera sjajno odbranio. Bila je ovo prva veća prilika za Norvežanina.

26' - Inter je sada mogao do gola. Pogriješio je Ederson, loše je poslao loptu, a ona je došla do Barele koji je šutnuo sa tridesetak metara ka praznom golu - ali je loše zahvatio loptu koja je otišla pored stative.

20' - Nema većih uzbuđenja u ovom periodu igre. Siti je uglavnom daleko od suparničkog gola. Brozović je maločas šutnuo, ali visoko iznad prečke.

15' - Italijanski sastav sada ima veći posjed i češće je na suparničkoj polovini.

10' - Inter je sada agresivan, imali su i prvu šansu, ali je Ruben Dijaš otklonio opasnost nakon centaršuta Dimarka.

8' - Dok čekamo ozbiljnije šanse, treba napomenuti i kako je uvertira u večerašnji meč izgledala spektakularno.

7' - Ofanzivniji je Siti, maločas su i prvi put ozbiljnije zaprijetili suparničkom golu, ali ostaje 0:0.

4' - Nema većih uzbuđenja na terenu. Na tribinama, navijači oba kluba priredili su lijepe scene na samom početku utakmice.

0' - Počeo je duel u Istanbulu.

Put do finala

Vrijeme je i da se podsjetimo kako je izgledao put dvije ekipe do finala.

Mančester siti je na 12 mečeva ostvario sedam pobjeda i pet remija, bez poraza. Gol razlika - 31:5.

Inter je u identičnom broju susreta upisao sedam trijumfa, tri remija i dva poraza, uz gol razliku 19:10.

MANČESTER SITI

Grupna faza: Mančester siti - Sevilja 3:1, 4:0; Mančester siti - Borusija Dortmund 2:1, 0:0; Mančester siti - Kopenhagen 5:0, 0:0.

Osmina finala: Mančester siti - Lajpcig 7:0, 1:1.

Četvrtfinale: Mančester siti - Bajern 3:0, 1:1.

Polufinale: Mančester siti - Real 4:0, 1:1.

INTER

Grupna faza: Inter - Bajern 0:2, 0:2; Inter - Barselona 1:0, 3:3; Inter - Plzenj 4:0, 2:0.

Osmina finala: Inter - Porto 1:0, 0:0.

Četvrtfinale: Inter - Benfika 3:3, 2:0.

Polufinale: Inter - Milan 1:0, 2:0.

Do utakmice je 45 minuta, stadion gotovo pun

Stadion u Istanbulu gotovo da je pun.

Tako je i na tribinama na kojima su najvatreniji navijači dvije ekipe.

Inače, uoči ulaska na stadion, pristalice italijanskog kluba potrošile su po Istanbulu čitav arsenal pirotehnike.

Zvanično objavljeni početni sastavi

Upravo su zvanično objavljene startne postave Mančester sitija i Intera.

Menažer engleskog sastava Pep Gvardiola odlučio se za sljedećin 11 igrača: Ederson, Akanđi, Ake, Ruben Dijaš, Stouns, Rodri, Bernardo Silva, De Brujne, Gindoan, Griliš, Haland.

Šef struke Intera Simone Inzagi meč će početi sa sljedećom postavom: Onana, Darmijan, Aćerbi, Bastoni, Damfriz, Čalhanolu, Brozović, Barela, Dimarko, Lautaro, Džeko.

Peto englesko-italijansko finale: Evo kako je bilo do sada

Računajući i Kup šampiona i Ligu šampiona, biće ovo peto finale u kojem će se sastati engleski i italijanski klub. Do sada je izjednačeno - po dva naslova prvaka Evrope u tim su prilikama pripala i Italijanima i Englezima.

Pritom, u sva četiri dosadašnja finala, protiv italijanskih ekipa igrao je Liverpul.

Prvi put to se dogodilo 1984. na rimskom Olimpiku. Tada je Liverpul nakon izvođenja penala bio bolji od Rome - 4:2 (1:1).

Sljedeće godine, Juventus je slavio protiv Liverpula (1:0), ali taj će se meč, umjesto fudbala, pamtiti po tragediji na Hejselu.

Treći put, u pitanju je bilo možda i najbolje finale svih vremena - takođe na Ataturk stadionu u Istanbulu. Opet je jedan od suparnika bio Liverpul. 'Redsi' su u prvom dijelu gubili od Milana čak 0:3, a do kraja regularnog dijela susreta su se vratili - 3:3. Pritom, Džerard, Šmicer i Alonso postigli su golove u razmaku od sedam minuta, odnosno od 54. do 61. Odlučili su penali - Liverpul je slavio 3:2.

'Rosoneri' su se Liverpulu revanširali dvije godine kasnije u Atini, slaveći 2:1. Bilo je to i posljednje englesko-italijansko finale do večeras.

Što se istorije tiče, Inter i Siti se ne mogu upoređivati

Kada je riječ o istoriji, Inter je bio neuporedivo uspješniji od Mančester sitija. Da je tako, najbolje govori broj osvojenih trofeja.

Računajući najbitnija takmičenja na domaćem i na međunarodnom planu, tim iz Milana ukupno ima 37 trofeja, dok ih je Mančester siti osvojio 17 - od čega svega jedan na međunarodnom nivou.

Sve spremno, očekuje se više od 70.000 gledalaca

Pet sati uoči utakmice, u Istanbulu je lijepo vrijeme, a stadion Ataturk spreman je za meč.

Očekuje se kako će utakmicu sa tribina pratiti više od 70.000 gledalaca.

Ovako izgledaju vjerovatni sastavi večerašnjih suparnika

Italijanski i engleski mediji već su objavili sastave koji će vjerovatno istrčati večeras na teren u Istanbulu.

Da li Mančester postaje drugi evropski grad sa dva pobjednika LŠ?

U slučaju da trijumfuje Siti, Mančester bi bio drugi evropski grad iz kojeg su dva osvajača Lige šampiona. Slavi li Inter, onda će Milano ostati jedini grad koji će i dalje moći da se pohvali tom činjenicom.

Inter je trostruki prvak Evrope - osvajao je LŠ 1964, 1965. i 2010. godine.

Mančester siti nikada nije osvajao LŠ, ali je igrao u finalu prije dvije godine. Tada je Čelsi, golom Haverca, slavio u engleskom finalu u Portu (1:0).

Ovo su svi prvaci Evrope

Naravno, madridski Real je - računajući i Kup šampiona - bio više nego dominantan, osvojivši 14 trofeja. Slijede Milan (7), Bajern (6), Liverpul (6), pa Barselona (5) i Ajaks (4).

U nastavku se prisjećamo koliko je ko puta osvajao Ligu šampiona.